Strīds bērna klātbūtnē: vai vēlams un kāpēc
Foto: Shutterstock

Konflikti un nesaskaņas ir neatņemama attiecību sastāvdaļa. To, šķiet, apzinās visi. Daudzi vecāki sevi ir pieķēruši, strīdoties bērnu klātbūtnē. Daži, ieraugot mazās austiņas, kas uzmanīgi ieklausās katrā vārdā, apmulst, bet citi turpina neskaņu risināšanu, neaizdomājoties, ko tas var nodarīt bērnam. Kuras tēmas bērna klātbūtnē apspriest nevajadzētu, kā tava atvase attiecīgajā vecumā uztver vecāku nesaskaņas, un kam jāpievērš uzmanība, ja strīds norisinās bērna klātbūtnē, skaidro portāls "Parents".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vecāku strīdi, kas norisinās bērna klātbūtnē, mazo var iespaidot vairāk, nekā mums škiet. Psihologs un ģimenes attiecību eksperts Marks Kummings atgādina, ka bērni ir ļoti emocionāli, un jūtīgi uztver visu sev apkārt notiekošo. "Pat sešus mēnešus vecs mazulis spēj sajust jebkāda veida konfliktus, kas izveidojušies starp mammu un tēti," viņš atzīst. Pētījumi liecina, ka zīdaiņa asinsspiediens ceļas brīdī, kad viņš izdzird vecāku strīdu. Viņi, iespējams, nesaprot, par ko mamma ar tēti strīdas, taču sajūt konflikta esamību.

Vecāku savstarpējās attiecības un ikdienas strīdi būtiski ietekmē bērna labklājību. Brīdī, kad vecāki spēj labi sadzīvot, arī bērna drošības sajūta un pašpārliecība aug. "Turpretim mammas un tēta biežie strīdi jebkura vecuma bērnam var pazemināt pašpārliecību, palielināt bailes, stresu un, iespējams, pat izraisīt depresiju," stāsta psihologs Kummings.

Tajā pašā laikā, bērni gūst arī pozitīvu mācību no vecāku strīdiem. "Bērniem ir jāzina, ka pat laimīgiem pāriem laiku pa laikam ir neskaņas un ka dusmas ir normāla un ikdienišķa parādība," vēsta Ņujorkas Bērnu centra Audzināšanas institūta direktors Ričards Gallagers.

Piemēram, Emīlija Terija ar savu vīru Deivu lielus un nozīmīgus konfliktus, kas, iespējams, var pāraugt arī skaļākā vārdu apmaiņā, cenšas nerisināt savu trīs bērnu klātbūtnē, taču apzināti necenšas izvairīties no maziem un ikdienišķiem strīdiem. "Es gribu, lai mani bērni saprot, ka nesaskaņas ir daļa no dzīves," Terija skaidro. "Tas, ka mēs strīdamies, nebūt nenozīmē, ka esam pārstājuši viens otru mīlēt vai grasāmies šķirties."

Vecākiem ir jāatceras, ka viņi ir bērnu piemērs. Mazie jūs vēro ik uz soļa, uztverot ikvienu jūsu rīcību un emociju. Līdz ar to tas, kā vecāki risina savus ikdienas strīdus, var ietekmēt arī to, kā viņu atvase nākotnē tiks galā ar savām dusmām. Psiholoģe, laulību un ģimenes terapeite Sjūzena Heitlere skaidro: "Bērnam ir jāiemācās izpaust savas dusmas, citādāk viņš, izaugot liels, dusmas nospiedīs sevī vai uzskatīs, ka nesaskaņām nav iespējams rast kopīgu risinājumu. Tas var ietekmēt viņu profesionālo izaugsmi un spēju atrisināt sarežģītas situācijas darbā vai mājās."

Tāpat viņa uzsver, ka vecākiem nav ieteicams visus savus strīdus risināt aiz aizvērtām durvīm vai censties bērnam ieskaidrot, ka "mēs jau nestrīdamies", kaut ir skaidri redzams, ka jūsu starpā ir kādas nesaskaņas. Heitlere skaidro, ka tas var mazināt bērna uzticību vecākiem.

Tags

Bērni Skola Strīds Bērndārznieks Mazulis Sākumskola Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form