Zīdainis un saules svelme: sadzīvošanas rokasgrāmata
Foto: Shutterstock

Vasara beidzot pa īstam sākusies – ar siltiem, daždien pat karstiem saules stariem. Protams, saulīte ir jābauda, bet saprāta robežās un īpaši piesardzīgiem jābūt zīdaiņu vecuma bērniem, grūtniecēm, veciem cilvēkiem un tiem, kuri sirgst ar kādām hroniskām slimībām. Šoreiz palūkosim, kāda ir sadzīvošana karstai vasarai un zīdainim. Portāla "Cālis" arhīvā ir daudz rakstu par šo tēmu, tādēļ piedāvājam šo informāciju iegūt vienviet.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Katram cilvēkam organismā darbojas termoregulācijas funkcija, kas uztur nemainīgu iekšējo ķermeņa temperatūru, neatkarīgi no apkārtējās vides temperatūras svārstībām. Taču zīdaiņiem un bērniem līdz gada vecumam vāji darbojas termoregulācijas centrs. Bērnam šis centrs tikai attīstās, tāpēc mazuļa organisms pats līdz noteiktam vecumam nespēj regulēt savu iekšējo temperatūru.

Pārkaršanas un saules apdegumu risks

Ir būtiski saprast, ka paaugstinātas apkārtējās vides temperatūras ietekmē bērnam var rasties nopietni veselības traucējumi vai pat bojāeja.

Tipiska situācija rodas tad, kad bērns automašīnā guļ, bet vecākiem nepieciešams doties uz lielveikalu. Vecāki bērnu nevēlas modināt, labākajā gadījumā atver logu un vairākas minūtes atstāj bērnu vienu.

Nav jāpaiet ilgam laikam, lai bērnam rastos veselības traucējumi. Pat piecu un 10 minūšu laikā bērnam var rasties neatgriezeniski organisma sistēmu bojājumi. Ja temperatūra automašīnā ir sasniegusi jau 50-60 °C atzīmi, bērnam var sākties smadzeņu tūska un krampji.

Aprēķināts – ja ārā gaisa temperatūra ir + 33°C, tad stāvvietā novietotā automašīnā gaisa temperatūra pēc 20 minūtēm jau var sasniegt + 50°C.

Zīdainis un saules svelme: sadzīvošanas rokasgrāmata
Foto: Shutterstock

Zīdaiņiem, kuriem termoregulācijas sistēma nav līdz galam attīstījusies un ir iespējamas straujas ķermeņa temperatūras svārstības (līdz pat +40°C!), šāds karstums var izrādīties nāvējošs. Atvērti logi mašīnas salona uzkaršanu nesamazina.

Tāpat vecāki bērnu ievieto ratiņos, kas lielākoties ir no sintētiska materiāla, un dodas pastaigā vai novieto kur citur, turklāt, lai pasargātu no saules stariem, ratus pārklāj ar lakatu vai dvieli. Šādā veidā ratos rodas siltumnīcas efekts, bērns pārkarst un smok, līdzīgi kā automašīnā. Tikpat bīstama var izrādīties bērna atstāšana nevēdinātās telpās.

Tieši saules stari

Bieži novērojama situācija, kad vecāks sauļojoties guvis apdegumus, virspusēji saules apdegumi pieaugušam cilvēkam nerada ievērojamus veselības traucējumus, taču šādi apdegumi bērnam ir jau pirmās pakāpes apdegums.

Mazi bērni ir daudz jutīgāki pret saules starojumu. Tāpēc mediķi uzsver, ka bērnus līdz gada vecumam nekādā gadījumā nevajadzētu sauļot tiešos saules staros vai koku paēnā.

Tags

Bērna veselība Sarakstu karuselis Saules apdegumi Mazuļa veselība Mazulis Zīdaiņa veselība un barošana Zīdainis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form