10 ieteikumi, kā piegušajam dēlam pavadīt laiku kopā ar tēvu

10 ieteikumi, kā piegušajam dēlam pavadīt laiku kopā ar tēvu
Foto: Lāčplēsis

Dēlu attiecības ar tēviem ir svarīgas gan jaunā cilvēka personības veidošanās procesā, gan praktisku iemaņu attīstīšanā – tēvs ir tas, ka dēlam iemāca, kā salabot velosipēdu, skaldīt malku vai salabot salūzušu krēslu. Taču, kad dēli ir pieauguši un izveidojuši paši savas ģimenes, nereti saziņa un kopīga laika pavadīšana ar pašu tēviem paliek novārtā.

Kad bērni ir mazi, vairumā gadījumu pavadīt laiku kopā neprasa lielas pūles, turpretim, kad bērni jau ir izauguši, atrast laiku kopīgām sarunām un vienkāršai kopā būšanai ir daudz grūtāk. To pierāda arī pēc alus "Lāčplēsis" darītāju pasūtījuma veiktā aptauja, kuras rezultātos ir redzams, ka tikai 27 procenti pieaugušo ikdienā ar tēvu sazinās vismaz pāris reizes nedēļā, bet 14 procenti – dažas reizes mēnesī.

"Dēlam pieaugot, viņa attiecības ar tēvu joprojām ir nozīmīgas, taču mainās to saturs – ko katrs var sniegt un ko iegūt no otra. Tamdēļ katra kopā būšana un spēja uzturēt kvalitatīvas, pilnvērtīgas attiecības ir ļoti nozīmīga ne tikai konkrētajam tēvam un dēlam, bet arī sabiedrībai kopumā," skaidro sociālantropoloģe Kristīne Rolle.

Lai arī pieaugušo vecumā saglabātu ciešas attiecības ar tēvu, atrodiet laiku kādai kopīgai nodarbei – lūk, dažas idejas, kā pavadīt laiku kopā:

Dodieties dabā

Ja esi aizrāvies ar makšķerēšanu un ik pa laikam dodies uz kādu ezeru vai upi nozvejot kārtējo lomu, padomā, varbūt šoreiz makšķerēšanas izbraucienā ir jāpaņem līdzi arī tēvs. Šāda nodarbe jums abi kopā ļaus baudīt dabu un gaidot lielo lomu, nodoties sarunām. Savukārt tie, kam makšķerēšana neiet pie sirds, var iet pārgājienā pa kādu no Latvijas dabas takām vai doties sēņot – daudzi tēvi ar prieku izrādīs dēliem savas slepenās sēņu vietas.

Apmeklējiet sporta notikumus

Ja esi sporta cienītājs un mēdz apmeklēt sporta spēles klātienē, aicini tēvu līdzi, lai kopā izjustu īstās sporta emocijas. Bet, ja nokļūšana līdz spēles norises vietai ir pārāk sarežģīta, ejiet ciemos viens pie otra un vērojiet spēli televīzijā. Spēles laikā izjustais adrenalīns un azarts jūs noteikti vienos un palīdzēs justies tuvākiem.

Pagatavojiet kopīgas vakariņas

Ja neesi pavārs, bet māki ko vairāk par makaronu uzvārīšanu un sviestmaižu smērēšanu, tas, iespējams, lielisks veids, kā pavadīt laiku kopā ar tēvu, ir kopīga ēst gatavošana. Pagatavojiet kopā ar tēvu kādu no savas ģimenes iecienītākajiem ēdieniem, vai palūdz tēvam iemācīt kādu no viņa pavārmākslas meistarstiķiem.

10 ieteikumi, kā piegušajam dēlam pavadīt laiku kopā ar tēvu
Foto: Shutterstock

Ja tomēr saproti, ka kopīga ēst gatavošana jums neliktos aizraujoša nodarbe, tad uzaicini tēvu pusdienās vai vakariņās, kur pie dzēriena glāzes* un garšīgas maltītes varat nodoties kopīgām sarunām.

Palīdzi tēvam ar jaunajām tehnoloģijām

Pajautā tēvam, vai viņam nav nepieciešama palīdzība, apgūstot viedtālruņa vai datora lietošanu, – ne vienmēr viņš pats to palūgs. Iepazīstini viņu ar interesantām un aizraujošām tehnoloģiju funkcijām. Iespējams, ir vērts viņam parādīt, kā darbojas "Facebook" vai "WhatsApp", kas palīdzētu jums uzturēt kontaktu un sazināties biežāk.

Spēlējiet galda vai videospēles

Uzspēlējiet kādu no vecajām labajām galda spēlēm, kā "Riču-Raču", "Cirks" vai "Domino", vai iemāci tēvam kādu aizraujošu videospēli, ko varat spēlēt divatā. Ja tev šķiet, ka esat par vecu, lai kopīgi spēlētu spēles, tā nebūt nav. Galda spēles ir aizraujošas jebkura vecuma cilvēkiem. Galvenais ir neļaut stereotipiskiem uzskatiem jūs atturēt no jautra laika pavadīšanas abiem kopā.

Izbrauciet ar kartingu

Izaiciniet viens otru uz sacensībām kartinga trasē, izdzīvojot ātrumu un adrenalīnu, lai beigās noskaidrotu, kurš no jums ir labāks šoferis. Iespējams, tu būsi pārsteigts par sacensību rezultātiem un pēcāk gribēsi šo aizraujošo braucienu atkārtot.

Izmēģiniet izlaušanās istabas izaicinājumu

Aizved tēvu pamēģināt kādu jaunu izklaides aktivitāti, piemēram, dodieties uz izlaušanās istabu jeb "Escape room" – tur varēsiet kopā risināt neparastus uzdevumus un justies kā spiegu filmas varoņi. Kopīga uzdevumu risināšana jums palīdzēs satuvināties un pārliecināties, ka esat lieliska komanda un abi kopā varat atrisināt par vissarežģītākos uzdevumus.

Apgūstiet jaunu sporta veidu

Izmēģiniet kādu sporta veidu, ko neprot neviens no jums – vai tas būtu hokejs, frisbijs vai šahs. Kopīga mācīšanās jūs satuvinās. Un kas zina, varbūt pēc tam tā kļūs par jūsu kopīgo aizraušanos.

10 ieteikumi, kā piegušajam dēlam pavadīt laiku kopā ar tēvu
Foto: Maarten van den Heuvel / cc

Apmeklējiet kultūras pasākumus

Iepazīstiet tuvāk viens otra muzikālo gaumi – aizved tēvu uz savas mīļākās grupas koncertu vai dodies līdzi uz viņa iecienītāko mūziķu uzstāšanos. Tāpat varat kopā apmeklēt kādu teātra izrādi vai izstādi. Pēc tam varēsiet abi kopā stundām ilgi apspriest, kas jums patika, bet kas nepatika otra izvēlētajā koncerta programmā vai teātra izrādē.

Izmēģiniet kalēja arodu

Tradīciju cienītāji var doties uz smēdi un kalēja vadībā izgatavot paši savus īpašos tēva un dēla instrumentus. Tas ļaus gan kopīgi apgūt ko jaunu, gan radīt instrumentu ar nozīmi, kas paliks atmiņa vēl uz ilgiem laikiem.

Kopīgas aizraušanās, hobiji vai atpūtas brīži ir tie, kas cilvēkus satuvina, tāpēc aicini tēvu doties kopīgos piedzīvojumos – tas gan stiprinās jūsu attiecības, gan iepriecinās un piepildīs jūsu ikdienu. Turklāt bieži vien tas neprasa ne daudz laika, ne līdzekļu.

*Atceries, ka alkoholisko dzērienu lietošana var negatīvi ietekmēt veselību!

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!