
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) plāns līdz 2021. gadam pārcelt visas nodaļas uz Torņakalnu vecāku vidū radījis skaļu rezonansi: vai labā krasta bērniem tiks nodrošināta operatīva palīdzība? Kas notiks ar valsts apmaksātajām kvotām speciālistu konsultācijām un operācijām, kad divu slimnīcu vietā būs viena? Ar šiem un citiem jautājumiem "Delfi" vērsās pie slimnīcas valdes priekšsēdētāja Valta Ābola.
Bērnu slimnīca Torņakalnā nākamgad svinēs 120. gadadienu. Tā dibināta 1899. gada 2. oktobrī par 200 tūkstošiem zelta rubļu, ko pilsētai novēlēja turīgais uzņēmējs un tirgonis Džeimss Armitsteds, slavenā Rīgas mēra onkulis. Labdara vārds iemūžināts uz administratīvā korpusa fasādes.

Sākotnēji stacionārā bija vien 116 vietas un sešas nodaļas – iekšējo slimību, ķirurģiskā, skarlatīnas, difterijas, infekciju un ambulatorā. Kad 1971. gadā deviņām viena un divstāvu ēkām pievienoja deviņstāvu korpusu, gultasvietu skaits pārsniedza tūkstoti.
Gaiļezerā bērnu slimnīca tika izveidota teju gadsimtu vēlāk – 1981. gadā, plānojot 406 pacientu gultasvietas. Tai bija jākļūst par mūsdienu bērnu medicīnas bastionu. Diemžēl tieši šai iestādei sanāca nokļūt zem laika ķirurga skalpeļa.
Šobrīd Bērnu KUS novietnēs palikušas vien 300 gultasvietas, apmēram tikpat ir arī ārstu, kuri gadā apkalpo vairāk nekā 20 tūkstošus stacionāra pacientu un sniedz ap 270 tūkstošiem ambulatoro konsultāciju. 2017. gadā kopumā slimnīcā strādāja 1959 cilvēki, tās kopējais budžets pārsniedza 36 miljonus eiro.

Jaunais slimnīcas galva Valts Ābols (attēlā) vadības grožus pārņēma no pašreizējās veselības ministres Andas Čakšas(ZZS) pērnā gada februārī. Līdz tam viņš 20 gadus strādājis farmācijas uzņēmumā "GlaxoSmithKline Latvia", kā arī bija Ārvalstu investoru padomes Latvijā valdes loceklis.
Ābols divus gadus lasa lekcijas par veselības vadību Rīgas Stradiņa universitātē. Pats savulaik ar izcilību beidzis Latvijas Medicīnas akadēmiju, specializējoties ķirurģijā. Ābolam ir maģistra grāds uzņēmējvadībā, kas iegūts Rīgas Starptautiskajā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolā, kā arī maģistra grāds sabiedrības veselībā – iegūts Liverpūles Universitātē.
Kopš 2018. gada Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētāja alga palielināta no 4638 uz 5335 eiro mēnesī. Tas ir lielāka nekā viņa priekšteces alga tagad, esot ministra krēslā (nedaudz virs 4000 eiro). Čakšas laikā atbalstīta algu palielināšanu mediķiem un slimnīcu vadītājiem, lai valsts sektorā noturētu labākos.
Valta Ābola apstiprinātais jaunievedumu plāns slimnīcas nākotnei šķiet iespaidīgs. Vai uz to liktās cerības attaisnosies? Rezultāti rādīs.