Interneta vidē parādās aizvien vairāk nelegāli, bērnu seksuālu izmantošanu saturoši materiāli
Foto: DELFI

Aizvadītajā, 2018. gadā, par trešdaļu pieaudzis nelegālu, bērnu seksuālu. izmantošanu saturošu materiālu daudzums. Tā liecina asociācijas "Inhope" apkopotā informācija, kurā ietilpst arī "Drossinternets.lv" apkopotie dati par situāciju Latvijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

2018. gadā 43 pasaules valstīs, tostarp Latvijā, ir saņemti 155 240 ziņojumi par internetā pieejamiem nelegāliem materiāliem, kuros redzama bērnu seksuāla izmantošana. Ziņojumos kopumā apskatīti un izvērtēti 337 588 attēli vai video, no kuriem nelegāli, bērnu seksuālu izmantošanu saturoši materiāli konstatēti 223 999 gadījumos. Salīdzinot ar 2017. gadu, nelegālo materiālu daudzums ir pieaudzis par 34 procentiem, vēsta "Drossinternets.lv" pārstāvis Kaspars Līcītis.

Asociācijas "Inhope" biedru apstrādāto ziņojumu analīze rāda, ka 80 procentos gadījumu attēlos un video attēlotas meitenes. Vairākums – 89 procenti materiālos redzamie bērni – nebija sasnieguši pubertāti. Lielāka daļa no viņiem bija vecumā no trīs līdz 13 gadiem.
Pateicoties tam, ka veiksmīgai sadarbībai ar policiju un interneta industrijas pārstāvjiem, lielākā daļa – 64 procenti nelegālā satura – tika dzēsta, ilgākais trīs dienu laikā.

Statistika arī liecina, ka lielākā daļa materiālu, kas saturēja bērnu seksuālu izmantošanu, tikusi uzturēta uz serveriem Nīderlandē (44 procenti), ASV (25 procenti) un Krievijā (9 procenti).

Latvijā aizvadītā gada laikā saņemti 180 ziņojumi par pedofiliju un bērnu seksuālu izmantošanu saturošiem materiāliem internetā. No tiem 67 gadījumos nelegālais saturs tika uzturēts uz serveriem Latvijā. Savukārt 2019. gada pirmo piecu mēnešu laikā šādu ziņojumu skaits pārsniedzis jau 500.

Katrs interneta lietotājs, kurš saskaras ar pārkāpumiem internetā, īpaši ar bērnu seksuālu izmantošanu atainojošiem materiāliem, tiek aicināts par to ziņot. To var paveikt "Drossinternets.lv" sadaļā "Ziņot" vai mobilajā lietotnē "Drošs Internets" vai meklēt palīdzību, zvanot uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas bezmaksas Uzticības tālruni 116111, kas darbojas visu diennakti.

Ziņojums var būt anonīms, visi ziņojumi tiek apstrādāti ar Valsts policijas atbalstu un pamatojoties uz LR normatīvajiem aktiem. Nepieciešamības gadījumā ziņojumi tiek pārsūtīti citām asociācijas INHOPE dalībvalstīm operatīvai šo materiālu dzēšanai no publiskas aprites.

Tags

Bērni Drošība internetā Internets Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form