Izdevniecības iesaka 10 grāmatas, ko bērns ar prieku lasītu skolēnu brīvlaikā
Foto: Shutterstock

Pilnā sparā rit skolēnu brīvlaiks. Tas ir lielisks brīdis, kad bērni var atpūsties no skolas darbiem un nodoties lietām, kas viņiem patiešām interesē un dara prieku. Starp došanos izbraucienos kopā ar ģimeni un rotaļām ar draugiem brīvlaikā noteikti atradīsies arī brīdis, lai izlasītu kādu aizraujošu stāstu. Izdevniecības iesaka 10 grāmatas, kuras tavs skolēns lasīs ar prieku.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Neskaitāmi pētījumi liecina – pasaku lasīšana jau no mazotnes bērnam bagātina valodu, attīsta iztēli un kritisko domāšanu, kā arī spēju tikt galā ar savām emocijām. Tā aizved mazo cilvēku mistiskā tēlu pasaulē, kas palīdz mācīties un saprast pasaules uzbūvi, veidot un uzkrāt zemapziņā pieredzi dzīvei.

Pasakas netiešā veidā caur fantāziju un iztēli ļauj droši paskatīties uz dažādiem dzīves procesiem, tostarp dzīvību un nāvi, māca atšķirt labo un ļauno, viltību un gudrību, ieraudzīt gļēvulību un drošsirdību. Caur pasaku var droši pavērties uz biedējošiem tēliem un ar labo varoņu palīdzību izjust drosmi un gūt panākumus," uzskata centra "Skalbes" psiholoģe Zane Avotiņa.

Alberts Einšteins reiz ir teicis: "Ja vēlaties, lai jūsu bērns izaug inteliģents, lasiet viņam pasakas. Ja vēlaties, lai jūsu bērns izaug vēl inteliģentāks, lasiet viņam vēl vairāk pasaku."

Taču ne visiem bērniem grāmatu lasīšana šķiet aizraujoša nodarbe, sevišķi brīvlaikā, kad vairāk laika gribas pavadīt darot aizraujošas lietas kopā ar draugiem vai dodoties izbraucienos ar ģimeni. Ja vēlies izveidot veselīgu draudzību starp savu atvasi un grāmatām, nekādā gadījumā nespied viņam tās lasīt. Ja tu katru dienu no rīta līdz vakaram liksi bērnam rokas grāmatu un pat "spiedīsi" lasīt, viņš var iespītēties un speciāli nedarīt lūgto.

Lasīšana nekādā gadījumā nedrīkst būt sods. Labāk mēģini pārsteigt bērnu: vari viņam pa pastu īstā aploksnē uz mājām nosūtīt intriģējošus citātus no grāmatām, piedāvāt neparastus izdevumus ar skaistu noformējumu, izdomāt kvestus un "cietos riekstus", kuru atminējumus var atrast grāmatu tekstos.

Tāpat svarīgi ir atcerēties – ja bērns neredz tevi, lasām grāmatu, tad, visticamāk, viņš neizaugs par grāmatmīli. Bērni lielākoties cenšas atdarināt visas pieaugušo darbības. Tas nozīmē, ka arī tev jāatvēl laiks aizņemtajā ritmā, lai paņemtu rokās grāmatu un izlasītu kaut ko jaunu. Iespējams, reizēm palasi arī bērnu grāmatas, lai atvase redzētu, ka šāds saturs var būt interesants gan tev, gan viņam.

Ar šādu piemēru tu parādi bērnam vēl vienu aizraujošu veidu, kā pavadīt brīvo laiku. Ja vēlies, lai atvase patiesi pievērstos grāmatu lasīšanai, atvēli tam laiku vairāk nekā 20 minūtes starp dejošanas vai futbola treniņu – ja bērns to uztvers kā vienu no savām ikdienas aktivitātēm, turpmāk lasīšana sagādās mazāk problēmu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Liela nozīme ceļā uz bērna mīlestību pret lasīšanu ir arī pareiza grāmatu izvēle. Lasāmvielai jābūt atbilstošai bērna vecumam un balstītai uz viņa interesēm. Ja esi ievērojis, ka tava atvase interesējas par kosmosu, tad izvēlies grāmatas, kas saistītas ar šo tēmu. Savukārt, ja tavai meitai interesē mode vai dzīvnieki, tad dod priekšroku šāda tipa grāmatām.

Portāls "Cālis" kopā ar izdevniecībām "Zvaigzne" un "Pētergailis" izveidojis interesantāko grāmatu top10, kuras ar prieku lasīs skolas vecuma bērni.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bērna audzināšana Bērni Pasakas Pētergailis
43475719
Skolēna aktivitātes brīvajā laikā
43475719
Skolēna emocionālā attīstība un mācības
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form