Izdota grāmata jauniešiem, kas palīdzēs atpazīt emociju stāvokļus
Foto: Publicitātes attēls

Apgāds "Neputns" sērijā "Mākslas detektīvi" laidis klajā bērnu literatūras tandēma – rakstnieces Luīzes Pastores un mākslinieces Elīnas Brasliņas – sesto kopīgi radīto grāmatu "Bez nosaukuma". Stāsts aicina doties ceļojumā abstraktā ekspresionisma korifeja Marka Rotko (1903–1970) gleznu pasaulē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Stāsts mazajiem lasītājiem ļauj no jauna sastapties ar jau labi pazīstamo mākslas detektīvu trijotni – Teo, Pogu un Komatu –, kurai jāveic nepieredzēti sarežģīta izmeklēšana. Teo un Poga ir paaugušies, un sarežģītais tīņu vecums viņu ciešajā savienībā ir iezīmējis plaisu, taču abi ir spiesti apvienoties, lai dotos meklēt bezvēsts pazudušu skolasbiedreni un tostarp paveiktu vēl kādu ne mazāk svarīgu uzdevumu – izglābtu savu draudzību, informē apgāda "Neputns" pārstāve Antra Bula.

"Man vienmēr šķitis, ka bērnu un jauniešu grāmatās ir jārunā par emocijām – ne tikai par pozitīvajām, bet arī par dusmām, skumjām, grūtsirdību – par dzīves galīgumu, nāvi un citām robežsituācijām, kas palīdz "ieraudzīt" dzīvi," atzīst rakstniece Luīze Pastore. "Šāda literatūra palīdz saprast, kāpēc, piemēram, mamma vai tētis reizēm jūtas bēdīgi un sagatavo vecumposmam, kad bērni paši ies cauri sev vēl nepazīstamu emociju vētrām.

Tuvojoties pusaudžu vecumam, lasītāji stāstā varēs atpazīt savus emocionālos stāvokļus, kurus paši bieži vien nespēj nosaukt vārdā, atstājot tos "bez nosaukuma" karājoties gaisā kā tumšu negaisa mākoni.

Taču par drūmām emocijām nebūt nav jāraksta drūmi stāsti, tāpēc grāmatā "Bez nosaukuma" šīs tēmas risinātas ar vieglumu un asprātību, kas ir visas "Mākslas detektīvu" sērijas iezīme un vienlaikus iedrošina lasītāju pieņemt, ka visām emocijām ir tiesības pastāvēt, tāpat kā mākslai, – pat, ja vienmēr būs kāds, kas Rotko gleznu priekšā pamanīsies apgalvot, ka viņš "arī tā mācētu"."

Luīze Pastore saņēmusi "Laligaba" balvu nominācijā "Labākais latviešu autora oriģinālliteratūras darbs bērniem" par grāmatām "Maskačkas stāsts" (2013) un "Svešinieka atnākšana" (2015), kā arī Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā par sērijas "Mākslas detektīvi" grāmatām "Pazudušais pērtiķis" un "Neredzamais cilvēks" (2015). Grāmata "Neredzamais cilvēks" iekļauta starptautiskajā bērnu literatūras sarakstā "The White Ravens 2016". Grāmatas "Maskačkas stāsts" tulkojums angļu valodā "Dog Town" (Firefly Press, 2018) jūnijā iekļauts laikraksta "The Guardian" labāko jauno bērnu grāmatu izlasē.

Elīna Brasliņa ilustrējusi virkni bērnu grāmatu. Par ilustrācijām Luīzes Pastores grāmatām "Operācija "Maska" un "Pēdējais ķēniņš" ieguvusi Jāņa Baltvilka balvu bērnu grāmatu mākslā. Šogad debitē kā filmas māksliniece Edmunda Jansona animācijas filmā "Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi", kas top pēc Luīzes Pastores grāmatas "Maskačkas stāsts" motīviem.

Sērijā "Mākslas detektīvi" līdz šim izdotas grāmatas "Pazudušais pērtiķis" (2015), "Neredzamais cilvēks" (2015), "Svešinieka atnākšana" (2015), "Operācija "Maska"" (2016), "Pēdējais ķēniņš" (2016). Sērijas pirmā grāmata "Pazudušais pērtiķis" šopavasar Nikolā Ozano (Nicolas Auzanneau) tulkojumā ar nosaukumu "À la recherche du singe perdu" iznākusi Francijas izdevniecībā "Editions Courtes et Longues".

Tags

Jaunākās grāmatas Jaunietis Luīze Pastore Māksla Neputns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form