Foto: Shutterstock

Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība sadarbībā ar Rīgas Starptautisko Sieviešu Klubu izveidojusi īsfilmu "Kopā būt," kura atklāj bērnu paliatīvās aprūpes būtību. Īsfilmā vairākas ģimenes dalās savā pieredze par to, kā šāda aprūpe palīdz dzīvot, būtiski uzlabojot dzīves kvalitāti un piedzīvojot arī brīnumus, kad paliatīvā aprūpe vairs nav nepieciešama.

Latvijā ir aptuveni 600 – 700 bērnu ar neizārstējamām slimībām un/vai ierobežotu dzīvildzi. Lielākoties bērni cieš no neiroloģiskām, ģenētiskām un onkoloģiskām saslimšanām. Tomēr tas, ka bērnu nevar izārstēt, nenozīmē, ka viņam nevar palīdzēt. Neatkarīgi no bērnu veselības stāvokļa, viņiem ir līdzīgas vajadzības: augt ģimenē, būt mīlētiem, rotaļāties, priecāties, dzīvot maksimāli pilnvērtīgi.

Izdzirdot terminu "paliatīvā aprūpe," bieži vien pirmā asociācija saistās ar nāvi. Šādai asociācijai ir vairāki iemesli – izpratne, ka neizārstējama slimība saistās ar drīzu nāvi, pieredze pieaugušo paliatīvās aprūpes nozarē.

Anda Jansone, Bērnu paliatīvās aprūpes komandas vadītāja, raksturo paliatīvās aprūpes būtību: "Paliatīvā aprūpe ir stāsts par palīdzēšanu, kā uzdrošināties dzīvot, neskatoties uz bērna slimību, kas ierobežo ikdienu, kā iemācīties ar to sadzīvot, kā sakārtot savu ikdienas dzīvi, lai tā būtu pēc iespējas labāka un kvalitatīvāka. Mēs atrodam citas iespējas, kā palīdzēt šiem bērniņiem un viņu ģimenēm – paliatīvās aprūpes mērķis ir palīdzēt bērnam izmantot viņa fiziskās spējas, cik pilnīgi vien iespējams, rūpēties, lai viņš justos pēc iespējas labāk, lai tiktu uzklausītas bērna vēlmes un ap viņu būtu cilvēki, kurus viņš mīl."

Bērnu paliatīvās aprūpes pakalpojumu nodrošina starpdisciplināra speciālistu komanda, ievērojot neizārstējami slimā bērna un viņa ģimenes emocionālās, garīgās, fiziskās un sociālās vajadzības bērna slimības laikā, kā arī sērošanas periodā. Ārstnieciskos pakalpojumus nodrošina ārsts un medicīnas māsa. Psiholoģiskā, sociālā un garīgā atbalsta pakalpojumus nodrošina psihologs, sociālais darbinieks un kapelāns. Atbalstu sērošanā, kas ir būtiska paliatīvās aprūpes sastāvdaļa, nodrošina kapelāns, psihologs un sociālais darbinieks.

Īsfilmas nosaukums "Kā būt" caurauž bērnu paliatīvās aprūpes būtību – par uzdrošināšanos dzīvot neskatoties uz bērna slimību, par ikdienas dzīves sakārtošanu, lai tā būtu pēc iespējas labāka un kvalitatīvāka. Šiem bērniem, ģimenēm lielākais atbalsts ikdienā ir paliatīvās aprūpes komanda, kas sniedz nepieciešamo medicīnisko, psiholoģisko un garīgo palīdzību, kā arī sabiedrība, kas pauž sapratni, līdzcietību, iesaisti, tāpēc ir svarīgi, lai pēc iespējas lielāka sabiedrības daļa izprastu, ko nozīmē bērnu paliatīvā aprūpe.

Sabiedrība var kopā būt arī, atbalstot Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības ieceri uzbūvēt multifunkcionālo aprūpes centru "Sapņu tilti," kurā būs pieejamas speciālistu konsultācijas, nodarbības bērniem, atbalsta grupas, atelpas brīdis ģimenēm, mācību centrs, atbalsts dzīves izskaņā. Vairāk informācijas par to meklē te.

Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība (BPAB) ir sabiedriskā labuma organizācija, kas jau vairāk kā 20 gadus, sadarbībā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Paliatīvās aprūpes dienestu, nodrošina starpdisciplināras komandas palīdzību neizārstējami slimiem bērniem un viņu ģimenēm mājās-bērna slimības laikā, kā arī pēc viņa nāves, sērošanas periodā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!