Kad bijušais neliekas ne zinis par bērnu. Gadījumi no dzīves un juristes skaidrojums par uzturlīdzekļu piedziņu
Foto: Shutterstock

Mēdz būt, ka savulaik mīlestībā radītais auglis vai pat vairāki – bērni – kādam no vecākiem pēkšņi no atmiņas izgaist, kad pāra attiecības ir sabrukušas un divi pieauguši cilvēki aizgājuši katrs savu dzīves ceļu. Labi, varbūt atvases izkūp ne no atmiņas, bet no atbildības zonas, bijušais partneris "aizmirst" par to, ka bērnam ir jāēd katru dienu, viņš ir jāapģērbj, nereti jāpērk medikamenti, jāiet uz treniņiem vai zīmēšanai nepieciešamas jaunas krāsas. Un tad visa rūpju nasta gulstas uz viena vecāka pleciem, visbiežāk – sievietes. Lai gan, protams, ir arī mātes, kuras pēc šķiršanās vairs nevēlas piedalīties bērna – ja ne audzināšanā, tad vismaz uzturēšanā.

Šonedēļ visā Latvijā norisinās Tiesu izpildītāju dienas, kuru laikā zvērināti tiesu izpildītāji bez maksas sniedz konsultācijas par uzturlīdzekļu piedziņu. Portāla "Cālis" un foruma lasītājiem bija iespēja uzdot sev interesējošus jautājumus, uz kuriem atbild zvērināta tiesu izpildītāja Baiba Baltā. Lūk, sešas dažādas situācijas jeb jautājumi un atbildes, kā no bijušā partnera mēģināt piedzīt to, kas bērnam pienākas! Jautātājām vārdi ir mainīti.

Maksā, bet maz un neregulāri. Vai tā ir nemaksāšana?

Inese: "Kur sniegt prasību (cik zinu, tagad vairs nav caur tiesu)? Kādos gadījumos var sniegt – kas tieši skaitās nemaksāšana? Ja, piemēram, maksā, bet maksā zem minimālā noteiktā un nemaksā konkrētos datumos, vai tā skaitās nemaksāšana? Kādi dokumenti jāsniedz? Vai ir kaut kur pieejamas gatavas veidlapas iesniegšanai, lai nav jātērē nauda juristam? Vai jāzina nemaksātāja adrese, ja jā, tad kāda – juridiskā vai reālā. Ja nezina adresi, vai tad var sniegt? Cik ātrā laikā no iesniegšanas brīža var sākt saņemt naudu no Uzturlīdzekļu garantiju fonda?

Baiba Baltā: "Ja vēlaties pieprasīt uzturlīdzekļus valstī noteiktajā minimālajā uzturlīdzekļu apmērā, tad jums jāvēršas Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) administrācijā. Šobrīd valstī minimālo uzturlīdzekļu apmērs bērnam līdz septiņu gadu vecumam ir noteikts 25 procenti no minimālās mēneša algas, kas ir 95 eiro, bet virs septiņu gadu vecuma – 30 procenti no minimālās mēneša algas, kas ir 114 eiro. Plašāka informācija par kārtību, kādā varat saņemt uzturlīdzekļus no UGF, pieejama šeit.

Ja vēlaties pieprasīt uzturlīdzekļus, kas pārsniedz valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru, tad jums jāvēršas tiesā.

UGF administrācijā parādnieka adrese nav jānorāda. Tiesā ir iespējams vērsties, piekritību nosakot pēc savas – uzturlīdzekļu prasītājas adreses.

Ja jūsu uzturlīdzekļu kopsumma par vienu gadu vienam bērnam nepārsniedz 2100 eiro, varat tiesā iesniegt prasības pieteikumu maza apmēra prasībā par uzturlīdzekļu piedziņu. Veidlapas pieejamas šeit.

Par uzturlīdzekļu nemaksāšanu uzskatāms brīdis, kad nav samaksāti uzturlīdzekļi pilnā apmērā par kārtējo mēnesi.

Source

Cālis.lv

Tags

Attiecības ģimenē Lasāmgabali Sarakstu karuselis Uzturlīdzekļu garantiju fonds
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form