Konkursā 'Latvijas jauniešu netiķete' aicina skolēnus radīt labas digitālas uzvedības vadlīnijas
Foto: Shutterstock

Lai stiprinātu pieklājīgu un atbalstošu uzvedību tiešsaistē, šogad "Samsung skola nākotnei" ir izsludinājusi projektu konkursu 9.-12. klašu skolēniem "Latvijas jauniešu netiķete".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Skolotājiem tiek piedāvātas arī video lekcijas un darba lapas, ko iespējams izmantot mācību stundās, lai runātu par dažādiem netiķetes tematiem – autortiesību ievērošanu, medijpratību, drošu un ētisku saziņu internetā.

"Mēs arvien biežāk runājam par divām realitātēm online un offline, bet tās abas ir mūsu dzīves sastāvdaļa. Ļoti svarīgi, lai tajās mēs justos labi, droši, piederīgi. Tāpēc šogad runājam ar jauniešiem par pieklājību, atbildību, atbalstu digitālajā saziņā jeb citiem vārdiem – netiķeti," saka "Samsung skola nākotnei" iniciatīvas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte, papildinot: "Vislabāk lietas var apgūt darot, tāpēc šogad aicinām pašus jauniešus domāt par digitālo uzvedību un radīt vīziju par pamatprincipiem, kurus uzskata par būtiskiem savā tiešsaistes dzīvē."

Konkursam projektu var iesniegt vienā no sekojošām kategorijām: privātums un drošība;

  • e-saziņas netiķete skolā (saziņa ar klasesbiedriem, skolotājiem);
  • autortiesības;
  • digitālā uzvedība (digitālais mobings, domu paušana digitālajā vidē, medijpratība).

Darbus var gatavot, izmantojot dažādus izpausmes veidus – rakstītu tekstu, infografiku, foto, animācijas, audio vai video u.c. Plašāka informācija par konkursu, izsniedzamajiem darbiem un to formātu, iesniegšanu un izvērtēšanu atrodama šeit. Iesniegšanas termiņš – 15. decembris.

"Lai būtu vienkāršāk tapināt projektus, esam izveidojuši arī sešus lekciju kursu, kas papildināts ar darba lapām. Tajās aptverta tematika, kas cieši savijas ar netiķetes virzieniem – autortiesības, medijpratība, drošība un privātums un e-saziņas pamatprincipi. Aicinām gan skolotājus izmantot materiālus mācību procesā, gan arī pašus skolēnus ieskatīties un apgūt ko jaunu," uzsver Tamelīte.

Jāatgādina, ka 73 procenti Latvijas jauniešu atzīst – viņu rīcība digitālajā vidē atšķiras no uzvedības klātienē, liecina "Samsung skola nākotnei" veiktā aptauja. Tiešsaistē ievērojami lielāks skaits jauniešu patērē nelicencētu saturu, neaicināti izpēta citu privāto telpu, izmanto izdomātu identitāti, bezsaistē to darot ievērojami retāk. Aptaujas dati liecina, ka Latvijas jaunieši tiešsaistē dzīvo pēc citiem sociāliem un morāles noteikumiem nekā bezsaistē.

Tags

Internets Jaunietis Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form