Lai savlaicīgi ārstētu mazuļus, paplašina jaundzimušo skrīningu
Foto: Shutterstock

Pamatojoties uz bērnu speciālistu rekomendācijām, no 2023. gada aprīļa tiek paplašināts jaundzimušo skrīnings, lai savlaicīgi atklātu un ārstētu patoloģijas. Skrīnings tiek uzsākts spinālai muskuļu atrofijai (SMA) un smagam kombinētam imūndeficītam (SKID), ziņo Veselības ministrija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jaunos izmeklējumus paredz Ministru kabineta noteikumi dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtībā*, par ko šodien, 28. martā, lēma valdība.

Pirmā no tām ir spinālā muskuļu atrofija, kuras sastopamības biežums Latvijā ir apmēram diviem jaundzimušajiem gadā. Šobrīd ir izstrādāti un apstiprināti lietošanai efektīvi medikamenti, kas, uzsākot terapiju pirms simptomu parādīšanās brīža, ļauj samazināt simptomu attīstību vai to novērst.

Kā otra skrīningā iekļautā patoloģija ir skrīnings smagam kombinētam imūndeficītam, kura savlaicīga diagnostika un ārstēšana (cilmes šūnu transplantācija) glābj bērnu no letāla slimības iznākuma, kurš lielai daļai neārstētu pacientu notiek līdz viena gada vecumam. Šis skrīnings ļauj arī atklāt citas patoloģijas. Visiem šiem bērniem SKID jaundzimušo skrīnings dotu lielu ieguvumu savlaicīgai slimības ārstēšanai un negatīvu ilgtermiņa seku mazināšanai vai novēršanai. Latvijā šāds skrīnings iepriekš nav veikts, tāpēc ir grūti prognozēt sagaidāmo imūndeficītu biežumu, tomēr pieļauts, ka tie varētu būt divi bērni gadā.

Latvijā jaundzimušajiem līdz šim skrīningu veica sešām slimībām, bet tagad tas papildināts.

*Ministru kabineta 2006.gada 25.jūlija noteikumi Nr.611 "Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtība"

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.