Muzejs ģimenes dienā piedāvās izzināt pulksteņus cilvēku dzīvē dažādos laikmetos
Foto: Publicitātes attēli

Svētdien, 9. septembrī, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina uz ģimenes dienu "Ieklausies! Pulkstenis stāsta". Būs gan ekskursija, gan radošas nodarbes.

Ģimenes dienas programmas aktivitāšu laikā interesenti tiks aicināti uz pēdējo dienu atvērto izstādi "Laika mūzika. Pulksteņi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma. 17.- 20.gs.". Ģimenes dienas ekskursijas izstāde sāksies pulksten 12 un 14, piedāvājot gan bērniem, gan pieaugušajiem uzzināt daudz interesanta par pulksteņiem cilvēku dzīvē dažādos laikmetos. Programmā paredzēta arī radošā darbnīca bērniem, izzinoši uzdevumi darba lapās "Laika skaitītājus iepazīstot" un iespēja iepazīt visu muzeju. Jau tradicionāli – muzejs dāvā ģimenes dienas īpaši draudzīgo ieejas maksu.

Ekskursijas gaitā, izstādē, kur tikšķ, dimd, skan un dzied vairāk nekā 150 dažādu gadsimtu laikrāži, radot maģisku nepārtrauktā laika ritējuma mūziku, būs iespēja uzzināt stāstus un faktus par laiku un tā skaitīšanu cilvēces attīstības gaitā, par to, kā pulkstenis ienāca cilvēku dzīvē uz palikšanu, par pulksteņu modi un attīstību laika gaitā. Izstādē eksponēti unikālākie un interesantākie muzeja pulksteņu kolekcijas pārstāvji. Muzeja kolekcijā šobrīd tiek glabāti 528 pulksteņi un to piederumi, kuri aptver laika posmu no 17. gs. līdz mūsdienām, stāsta muzeja pārstāve Ingrīda Lukašēviča.

Radošajā darbnīcā "Viens, divi, trīs – mans pulkstenis iet!" bērni būs aicināti krāsās un līnijās radīt gan savus lieliskos fantāzijas pulksteņus, gan pēc paraugiem atveidot muzeja kolekcijās esošos īpašos - vēsturiskos laikrāžus. Ģimenes visas paaudzes varēs likt kopā savus "spēkus" un veikt uzdevumus vērībai un atjautībai, kas būs atrodami Darba lapās "Laika skaitītājus iepazīstot".

Ģimenes dienas aktivitāšu apmeklētājiem muzejs dāvā īpaši draudzīgo ieejas maksu: 2,50 eiro; pensionāriem un studentiem – 1,50 eiro, skolēniem 0,50 eiro, pirmsskolas vecuma bērniem – brīva ieeja, programmas piedāvājums – bez atsevišķas maksas.

Izstāde "Laika mūzika. Pulksteņi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma. 17.- 20.gs." ir apskatāma līdz 9. septembrim. Izstādē eksponēto vairāk nekā 150 muzeja kolekcijas pulksteņu parāde ir iespaidīga. Izstādes vēstījumu sāk unikāls, 17.gs. laternas tipa sienas pulkstenis, to turpina virkne vēsturiski nozīmīgu laikrāžu, piemēram, 18. gs. Vācijā, Nirnbergā darinātais Saules pulkstenis, 17.gs. Holandē tapušais Frīzijas tipa sienas pulkstenis ar vāravas figūru, 19.gs. Švarcvaldes pulksteņi, izteiksmīgs Konsoles pulkstenis, kuru darinājis meistars Jons 18.gs. Jelgavā, stāvpulkstenis, kura autors ir 18.gs. Rīgas meistars Gotfrīds Ritmers, 18.gs. graciozs galda pulkstenis ar zeltītām Minervas un Venēras figūrām, iespaidīgs 19.gs. galda pulkstenis no Martas Alberingas kolekcijas un vēl, un vēl.

Laika skrējienu noslēdz 21. gs. iegūta Latvijas Valsts prezidenta kancelejas dāvana muzejam – galda pulkstenis. Nenoliedzami, vispamanāmākais eksponāts izstādē ir milzīgā Torņakalna baznīcas (Rīgas Lutera Evanģēliski luteriskās baznīcas) torņa ciparnīca, kas vēstījusi laika gājumu baznīcas tornī no 19. gs. beigām.

Daļai laikrāžu ir personiskā pieskāriena atmiņa – tie piederējuši sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem, piemēram, rokas pulkstenī "Pobeda" lūkojies "Rīgas Pantomīmas" dibinātājs, aktieris un režisors Roberts Ligers, bet Alfrēds Jakša,19./20. gs. tirgotājs, bankas direktors, Lielās ģildes vecākais greznojies ar Itālijā, Veronā 19. gs. sākumā tapušu pulksteni gredzenā.

Pulkstenis kā būtisks sadzīves elements rodams arī latviešu tautas folklorā. Piemēram, vai varat atminēt mīklas: "Kas iet bez kājām, sit bez rokām, rāda bez pirkstiem?" vai "Kas iet dienu un nakti, neprasa ne ēst, ne dzert?", bet ticējums teic: "Ja pulkstenis sit, nedrīkst žāvāties, jo tad mute paliek šķība".

Uzmundrinoši skan bērnības dzejolītis: "Pulkstenīti tiku taku, paklausies, ko es tev saku! Rītā labi agri zvani, tā ka pamodini mani. Lai var saule smaidot sacīt - bērnam agri vaļā acis! Lai ir diena gara, gara, man daudz darbu jāpadara!"

Source

Cālis.lv

Tags

Radošas nodarbes Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form