Padomi vecākiem, kā sagatavot bērna datoru mācībām attālināti
Foto: Shutterstock

Ņemot vērā valdības ieviestos pasākumus koronavīrusa izraisītās saslimšanas "Covid-19" izplatības ierobežošanai, vecākiem ir jārēķinās – vismaz divas nedēļas pēc skolas brīvlaika beigām mācību viela būs jāapgūst attālināti. Tas nozīmē, ka skolēniem mācību procesā būs jāizmanto dators vai viedierīce, kas, iespējams, līdz šim nav izmantota mācībām. Droša interneta lietošana kļūs svarīgāka nekā jebkad agrāk, jo riski globālajā tīmeklī nav mazinājušies. Latvijas Drošāka interneta centrs "Drossinternets.lv" ir sagatavojis piecus padomus vecākiem skolēnu drošībai laikā, kad mācības notiks attālināti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

1. Viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir sagatavot ierīci drošam apmācības procesam. Pirmkārt, skolēnam ieteicams izveidot atsevišķu lietotāja kontu, kas palīdzēs ierobežot iespēju piekļūt vecumam neatbilstošai informācijai. Tas ir īpaši svarīgi, ja datoru izmanto arī vecāki un tam nav uzstādīti vecuma ierobežojumi. Katrai operētājsistēmai jauna lietotāja konta izveidošana nedaudz atšķiras. Tāpat atšķirīga ir jauna lietotāja profila uzstādīšana dažāda vecuma ierīcēm. Kā izveidot lietotāja kontu datoram ar "Windows" operētājsistēmu, var uzzināt šeit. Internetā ir pieejamas instrukcijas arī datoriem ar vecākām "Windows" versijām. "Apple" ierīču īpašnieki par "Apple ID" izveidi bērnam vairāk var uzzināt šeit.

2. Ņemot vērā, ka mācību procesā skolēni, visticamāk, izmantos "Google" meklētājprogrammu, iestatījumos jāieslēdz "Droša meklēšana". Tā palīdzēs izfiltrēt attēlu, videoklipu un tīmekļa vietņu meklēšanas rezultātus no bērna vecumam neatbilstošas informācijas. Lai arī šis rīks nav simtprocentīgi precīzs, tas efektīvi cīnīsies ar pornogrāfiju meklēšanas rezultātos. Plašāka informācija pieejama šeit. Droša meklēšana ir pieejama arī citām meklētājprogrammām, piemēram, "Bing" meklētājprogrammai informācija pieejama šeit.

3. Bērnu pasargāšanai no nevēlamas informācijas internetā lieliski noder vecāku kontroles rīki. Datoriem ar "Windows" operētājsistēmu noderēs šī informācija, bet "Apple" te. Ja mācību procesā tiks izmantota viedierīce, uzstādiet "Google Play" un "Apple" piedāvātos kontroles rīkus "Family Link" un "Family Sharing" lietotņu un satura pārvaldībai bērnu viedierīcēs. Plašāka informācija pieejama šeit.

4. Ar sava "Google" konta iestatījumu palīdzību jūs varat noņemt nevēlamas reklāmas, kuras jums tiek rādītas, lietojot internetu un "Google" pakalpojumus, piemēram, "YouTube", "Chrome" u.tml. Reklāmas tiek rādītas, balstoties uz informāciju, kuru jūs ikdienā meklējat un skatāties internetā no savām viedierīcēm, tāpat arī ņemot vērā jūsu intereses un konkrētā brīža atrašanās vietu, kā arī vecumu, kādu esat norādījis savā "Google" kontā. Plašāka informācija pieejama šeit.

5. Uz datora, kuru izmantos skolēns, noteikti ieslēdziet "YouTube" "ierobežoto režīmu", kas ierobežos iespēju, ka bērns saskarsies ar vardarbīga satura video. Informācija, kā to paveikt, ir pieejama šeit.

Tags

Paliec mājās YouTube Windows Apple Google Drošība internetā Drošs internets
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form