Pamatbaušļi vientuļajām mammām: nejaukt citu ģimeni un nemudināt draudzenes patriekt vīrus
Foto: Shutterstock

Lai gan 21. gadsimtā sen vairs nav brīnums, ka bērnus audzina vecāki, kuri dzīvo šķirti, sabiedrībā vēl aizvien ir dzīvi dažādi stereotipi. Nepilnas ģimenes modeļi var būt dažādi. Bērni var dzīvot gan pie tēva, gan mātes. Ir ģimenes, kuras pat sadala bērnus, jo kādam bērnam kontakts ar vienu vai otru vecāku ir labāks. Ir ģimenes, kurās bērnu audzināšanā aktīvi iesaistās tikai viens no vecākiem, taču ir arī tādas, kurās bērnus audzina abi vecāki, tikai dzīvojot šķirti.

Maldīgs ir priekšstats par sievietēm, kuras audzina bērnus vienas, kā par vīru pamestām, nelaimīgām būtnēm, saka sociālā pedagoģe, pedagoģijas doktorante Vineta Preisa, kura vada atbalsta grupu nepilno ģimeņu māmiņām Rīgas pašvaldības atbalstītajā dienas centrā "Svētās Ģimenes māja".

Turpmāk par to, kā sieviete, kura audzina bērnus šķirti no bērnu tēva, jūtas un kā sabiedrība uztver šīs sievietes.

"Pirmais, ar ko sastopas sieviete pēc atskārsmes, ka turpmāk viņa dzīvos šķirti no bērnu tēva, ir tas, ka iepriekšējais dzīves modelis vairs nepastāv. Modelis, ko veido atmiņas, pieredze, vēlmes, cerības fantāzijas un priekšstati, ir sabrucis. Tieši no iedomu tēliem šķirties ir visgrūtāk. Sievietes bieži nespēj pieņemt, ka realitāte atšķiras no ieaudzinātajiem un pieņemtajiem priekšstatiem par to, ka viss reiz būs skaisti. Viņas cer, ka notiks brīnums un viss būs kā pasakā.

Vissmagāk ir sievietēm, kuras partneris pamet citas sievietes dēļ, atstājot vienu ar bērniem. Grūti to paskaidrot bērniem, sevišķi vēl, ja vīrietis aizgājis pie citas sievietes, kurai jau ir bērni. Vineta Preisa

Atskārsme un izpratne par to, ka turpmāk būs citādi, kā sen iepriekš cerēts, nāk pamazām. Šajā posmā cilvēks piedzīvo plašu emociju spektru, izdzīvo visas zaudējuma fāzes – šoku, noliegumu, cerības, dusmas, depresiju, samierināšanos ar realitāti," norāda Vineta. Šīs emocijas tiek izdzīvotas dažādās intensitātēs arī gadījumos, kad šķiršanās notikusi pēc sievietes iniciatīvas un arī tad, ja noticis nelaimes gadījums, un sieviete kļuvusi atraitne.

Skumja tendence, ko novērojusi Vineta, ir uz ārzemēm peļņā aizbraukušie vīrieši. Latvijā palikusī ģimene, saņemot naudas sūtījumus un sazinoties sociālajos tīklos, var ilgi nenojaust, ka patiesībā viņi vairs nekad nebūs kopā kā ģimene. Vīrietis jau ir izveidojis jaunas attiecības svešumā un nevēlas vairs atgriezties. Tikai viņam nav drosmes to atklāt. Varbūt pat sieviete nojauš, kas noticis, tomēr pieņemt to kā realitāti nav viegli. Lai pa kādiem ceļiem, tomēr kādā brīdī sieviete apjauš, ka nekas vairs nebūs kā iepriekš, turpmāk viss būs citādi.

Sabiedrībā valdošais stereotips, ka vīrietis aiziet pie skaistākas, jaunākas sievietes, jo paša sieva vairs nespēj viņu valdzināt, arī nav vienmēr patiess. Vineta Preisa

Gadījumos, kad pārtraukt attiecības ierosina sieviete, dažādās skaudrās emocijas jau izdzīvotas pirms šķiršanās. Tomēr jautājums par to, kā dzīvot tālāk, ir aktuāls visām.

Vissmagāk ir sievietēm, kuras partneris pamet citas sievietes dēļ, atstājot vienu ar bērniem. Grūti to paskaidrot bērniem, sevišķi vēl, ja vīrietis aizgājis pie citas sievietes, kurai jau ir bērni.

Sievietēm ir smagi galvenokārt ne tik daudz sevis, cik pamesto bērnu dēļ, jo viņiem ir sajūta, ka tētis citas sievietes bērnus mīl vairāk. Vecāku attiecību līkloči bērniem nav izprotami. Sabiedrībā valdošais stereotips, ka vīrietis aiziet pie skaistākas, jaunākas sievietes, jo paša sieva vairs nespēj viņu valdzināt, arī nav vienmēr patiess. Attiecības izjūk galvenokārt iekšējo motīvu dēļ, un īstie iemesli bieži paliek zināmi vien pašiem bijušajiem partneriem.

Tags

Nepilnās ģimenes Šķiršanās Vientuļie vecāki
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form