Patentu valde aicina skolēnus piedalīties konkursā par intelektuālā īpašuma tēmu
Foto: Pixabay

Patentu valde aicina 4. līdz 12. klašu skolēnus piedalīties konkursā "Radošais intelektuālis" un iesniegt radošus risinājumus – uzdevumus saviem vienaudžiem – par intelektuālā īpašuma tēmu, informēja Patentu valdes direktors Agris Batalauskis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Darbus var iesniegt līdz 2022. gada 20. oktobrim un kopējais balvu fonds ir 3000 eiro vērtībā.

"Intelektuālais īpašums ir mums visapkārt. Vienkāršiem vārdiem runājot, pat veldzējoties ar "Coca-Cola", mēs, pārnestā nozīmē, dzeram intelektuālo īpašumu, jo tās recepte ir aizsargāta kā komercnoslēpums, savukārt iepakojums un zīmols ir aizsargāti, proti, reģistrēti, kā rūpnieciskā īpašuma objekti. Arī lietojot datoru un citas ierīces, mēs lietojam intelektuālo īpašumu. Jaunieši kādreiz paši radīs kādu inovatīvu risinājumu, kas būs pelnījis aizsardzību. Tāpēc tieši ar viņiem ir jārunā par intelektuālā īpašuma nozīmi un jārosina cieņa pret to," skaidro Batalauskis.

Pēdējos gados intelektuālā īpašuma nozīme ir strauji augusi, to pamatoti uzskata par vienu no atslēgām augstas pievienotās vērtības un konkurētspējīgs uzņēmējdarbības attītībai. Šis lēciens ir veikts tieši 21. gadsimtā. Piemēram, ja 1975. gadā tikai 17 procenti "Standard & Poor's 500" indeksa uzņēmumu vērtības veidoja nemateriālie aktīvi kā patenti un cits rūpnieciskais īpašums, tad 2020. gadā šis īpatsvars tuvojās jau 90 procenti.

"Latvijas Nacionālais attīstības plāns paredz zināšanām balstītu nozaru attīstību un inovāciju ieviešanu. Tas nozīmē, ka mums aizvien vairāk vajadzēs cilvēkus, kas novērtē gan inovāciju, gan rūpnieciskā īpašuma spēku, gan prot savas inovācijas aizsargāt," piebilda Batalauskis.

Konkursa "Radošais intelektuālis" galvenais mērķis ir rosināt skolēnos izpratni un radošu pieeju intelektuālā, jo īpaši rūpnieciskā īpašuma tematikā, mudinot skolēnos attīstīt interesi par pētniecību, radošumu, uzņēmējdarbību un inovāciju.

Konkursā dalībnieki piedalās komandās – katrā divi vai trīs skolēni un skolotājs. Komandās var apvienoties skolēni no dažādām Latvijas izglītības iestādēm.

Skolēni aicināti izveidot divus radošus uzdevumus par intelektuālā īpašuma tematiku, pievienojot arī uzdevumiem atbildes, ja tādas ir paredzētas. Sagatavojot uzdevumus, jāizmanto dažādi to veidi (piemēram, testus, tekstā izlaistos vārdus, krustvārdu vai burtu mīklas, atbilžu izvēļu uzdevumus, lomu spēles, multimediju risinājumus, interaktīvus risinājumus u.c.), kas būtu aktuāli darbu radītāju vienaudžiem. Šie uzdevumi jāveido atbilstoši komandas vecuma grupai: 4. līdz 6. klase, 7. līdz 9. klase un 10. līdz 12. klase.

Katrā vecuma grupā tiks izvirzīti un apbalvoti trīs labākie darbi. Konkursa 1. vietas ieguvēji balvā iegūs "Lenovo Tab M8 LTE" planšetdatorus, 2. vietas ieguvēji balvā iegūs bezvadu "JBL Flip Essential" skaļruņus, savukārt, 3. vietas ieguvēji savā īpašumā iegūs bezvadu "JBL Tune 510BT" austiņas. Arī uzvarētāju komandas "spēcīgie atbalsta pleci" – pedagogi – tiks pie vērtīgām dāvanām.

Viena no laureātu komandām saņems īpašu, Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas Skolēnu medaļu, kura sniedz atzinību par izciliem centieniem inovāciju un radošuma jomā.

Pieteikumus konkursam skolēni aicināti iesniegt līdz 2022. gada 20. oktobra pulksten 17. Iesniegto darbu vērtēšana notiks no 25. oktobra līdz 8. novembrim, savukārt laureātus izziņos 14. novembrī. Konkursu noslēgs laureātu apbalvošanas ceremonija, kas plānota novembra beigās.

Plašāk par konkursa norisi, noteikumiem un pieteikšanos lasi šeit.

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.

Tags

Inovācijas Skola
0
Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form