Pērn uz pusi samazinājies ar rotavīrusu saslimušo bērnu skaits; slavē vakcīnas ieviešanu
Foto: Shutterstock

Pagājušais gads Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) noslēdzies ar labām ziņām – pateicoties rotavīrusa vakcīnas iekļaušanai valsts imunizācijas kalendārā, kas kopš 2015. gada par valsts līdzekļiem pieejama visiem jaundzimušajiem, sasniegts līdz šim zemākais saslimušo ar rotavīrusu pacientu skaits.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ja vēl 2014. gadā ar rotavīrusu smagākā formā slimoja vairāk nekā 3500 bērni, tad 2016. gadā slimnīcā nonāca 1500. To BKUS Bērnu Vakcinācijas centra vadītāja Dr. Dace Zavadska skaidro ar rotavīrusa vakcīnas pieejamību bērniem, kas kopš 2015. gada tiek apmaksāta pilnā apmērā.

2013. gadā, kad rotavīrusa vakcīna vēl bija daļēji apmaksāta, to veica tikai 16 procentiem jaundzimušo. 2015. gadā vakcīnu saņēma jau 80 procenti un 2016. gadā – 87 procenti no visiem jaundzimušajiem bērniem Latvijā.

Svarīgi zināt, ka rotavīrusa vakcīna nav injekcija, bet gan pilieni, ko iepilina mazulim mutē. Pēc tās nemēdz būt augstas temperatūras pacēlumi, kā arī citas nevēlamas, taču normā sagaidāmas reakcijas, ko var novērot pēc injekcijas vakcīnām. Vakcināciju veic ar divām vai trīs vakcīnas devām, ko mazulis saņem divu, četru un sešu mēnešu vecumā. Saņemot pilnu vakcīnas kursu, bērns tiek aizsargāts līdz aptuveni piecu gadu vecumam, bet lielākā vecumā aizsardzību jau nodrošina sadzīvē sastaptais kontakts ar rotavīrusu, skaidro BKUS pārstāve Vita Šteina.

"Mūsu mērķis būtu sasniegt tādus pašus rezultātus kā, piemēram, Somijā – jau vairākus gadus Somijas slimnīcās nenonāk tikpat kā neviens bērns, kurš būtu saslimis ar rotavīrusu. Somijā vakcīnu saņem visi mazuļi jau kopš 2009. gada. Igaunijā vērojams līdzvērtīgs saslimušo skaita samazinājums kā Latvijā, jo arī igauņi 2014. gadā nacionālajā kalendārā iekļāva rotavīrusa vakcināciju" skaidro Zavadska.

Rotavīrusa izplatība vērojama visa gada garumā, tomēr lielāks saslimušo skaits slimnīcās nonāk laika periodā starp janvāri un maiju.

Vissmagāk ar rotavīrusu slimo bērni vecumā līdz diviem gadiem. Vakcīna nav simtprocentīgi droša aizsardzība pret slimību. Bet tā ir efektīva, jo slimību ļauj pārslimot ļoti vieglā veidā – vecāki var pat nepamanīt, ka bērnam bijis rotavīruss.

Tags

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca Rotavīruss Vakcinācija pret rotavīrusa infekciju
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form