Pie bērna tikām ar piekto reizi, par neauglību un mākslīgās apaugļošanas iespējām stāsta mamma
Foto: Shutterstock

"Medicīniskā apaugļošana man bija veikta vairākkārt, šķiet, četras reizes. Trīs reizēs no tām grūtniecība bija iestājusies, taču spontāni pārtrūka. Toreiz galvā bija putra un sāka zust cerības, jo šķita, ka mēs tikai atdodam, atdodam un atdodam naudu klīnikai, bet rezultāta nav," tā stāsta kāda sieviete, kura nu jau sevi var saukt par jauno mammu.

Stāsta varone vēlējās palikt anonīma, jo par to, kādā ceļā abi ar vīru tikuši pie mazuļa, zina tikai paši tuvākie, tādēļ arī respektējam sievietes lūgumu.

"Medicīniskā apaugļošana ir ļoti nopietns solis, kam ir jāsagatavojas gan finansiāli, gan morāli. Kopš sapratām, ka centieniem tikt pie bērna dabiskā veidā nav rezultātu, sākām apsvērt domu par to. Kāpēc ne adopcija? Jāatzīst, bijām ar vīru runājuši arī par adopciju. Tas ir ļoti sarežģīts lēmums – uzņemties atbildību un veltīt nedalītu mīlestību svešam bērnam, pieņemt viņu kopā ar visu viņa pagātni, nezināmo ģenētisko fonu un traumām… Nolēmām censties paši, līdz pēdējam!

Varu atzīmēt arī vairākus faktorus, kas mani papildus motivēja šim solim. Pirmkārt, noteikti ir jārunā ar ārstiem! Parunājot ar bērnības draudzeni, kura strādā neauglības ārstēšanas sfērā, draudzīgā sarunā noskaidroju visas man nepieciešamās nianses. Otrkārt, palīdz arī literatūra. Neauglības diagnoze ļoti sit sievietei pa pašapziņu, tāpēc ir svarīgi apzināties, ka neesi ar savu problēmu viena šajā pasaulē. Kā glābiņš nāca komunikācija "Cālis.lv" forumā – apziņa, ka ir gana daudz citu cilvēku, kam dzīve ir uzlikusi tādu pašu pārbaudījumu, palīdzēja atgūt spēkus.

Medicīniskā apaugļošana man bija veikta vairākkārt, šķiet, četras reizes. Trīs reizēs no tām grūtniecība bija iestājusies, taču spontāni pārtrūka. Toreiz galvā bija putra un sāka zust cerības, jo šķita, ka mēs tikai atdodam, atdodam un atdodam naudu klīnikai, bet rezultāta nav. Jā, šis lēmums prasa lielus finanšu resursus. Rinda uz valsts apmaksāto medicīnisko apaugļošanu ir gara, tāpēc mēģinājām arī par savu naudu. Nonācām uz bankrota robežas. Kādu dienu pamanīju, ka tiek īstenota neauglības ārstēšanas kampaņa – labdarības projekts, un gandrīz pēdējā brīdī aizpildīju anketu, un tieši mūsu ģimene tika izvēlēta bezmaksas procedūrai "Klīnikā EGV"."

Pie bērna tikām ar piekto reizi, par neauglību un mākslīgās apaugļošanas iespējām stāsta mamma
Foto: Shutterstock

Taujāta, cik daudz apkārtējo zina, ka bērniņš ir nācis pasaulē ar medicīnisko apaugļošanu, sieviete atbild, ka to zina tikai tuvākie: vīrs, māte un bērnības draudzene – ārste. "Tas ir intīms jautājums," uzsver stāsta varone, uzskatot, ka tādas lietas citiem nav ne jāzina, ne jāstāsta.

"Kādi ir mani padomi tiem, kas domā, vai saņemties medicīniskajai apaugļošanai? Pirmkārt, sākt laikus. Nevelciet garumā! Stājieties rindā uz valsts apmaksāto procedūru – rinda ir gara, bet ceļš līdz bērniņam arī nav īss, iespējams, jūs to sagaidīsit. Ejiet uz modernām klīnikām ar labu aparatūru – vienmēr ir iespēja, ka ģimenes ārsts pat iedomāties nespēj, ka jaunai, šķietami veselai sievietei var būt diagnoze neauglība. Atrodiet domubiedrus – man ļoti palīdzēja "Cālis" forums, atrodiet arī uzticības personu sava ārsta veidolā. Un visbeidzot – ārkārtīgi svarīgs ir partnera atbalsts. Es zinu, ka ir vīri, kuri pat nevēlas iet pārbaudīt savas spermas kvalitāti, visu vainu uzveļot sievietei. Ja vīrs nav spēcīga, nobriedusi personība, nekas neizdosies. Tāpēc lielu paldies gribu pateikt savam vīram, kas uzreiz teica – pat tad, ja mums neizdosies, mēs tik un tā būsim ģimene."

Tagad jaunā māmiņa domā par to, ka ar medicīniskās apaugļošanas metodi varētu mēģināt ieņemt nu jau otro bērniņu. "Tad, kad viens bērns jau ir, sirds ir mierīgāka. Šoreiz, mēģinot tikt pie otrā bērniņa, ļausimies liktenim," viņa stāsta.

Jau vēstījām, ka ceturto gadu Latvijā notiek neauglības ārstēšanas labdarības kampaņa, ko biedrība "Taureņa efekts" īsteno sadarbībā ar "Klīniku EGV" un citiem partneriem. Kampaņas mērķis ir palīdzēt tiem, kas nespēj pašu spēkiem tikt pie bērna, kā arī izglītot sabiedrību par neauglības ārstēšanas jautājumiem.

Pie bērna tikām ar piekto reizi, par neauglību un mākslīgās apaugļošanas iespējām stāsta mamma
Foto: PantherMedia/Scanpix

Kopš valsts apmaksātas neauglības ārstēšanas programmas uzsākšanas medicīniskās apaugļošanas procedūru rezultātā kopumā notikušas jau 790 dzemdības. Tiesa, dzemdību skaits var būt lielāks, jo apkopotie dati neietver informāciju par maksas dzemdību palīdzības sniegšanas gadījumiem un dzemdībām, kas ir notikušas ārpus Latvijas, ja sievietei ir veikta valsts apmaksāta medicīniskā apaugļošana.

Latvijā valsts apmaksāta neauglības ārstēšanas programma tiek īstenota sesto gadu, sniedzot iespēju pacientiem ar apstiprinātu neauglības diagnozi saņemt nepieciešamos ārstniecības pakalpojumus un medikamentus mazuļa ieņemšanai. Kopš programmas uzsākšanas medicīniskās apaugļošanas procedūru veikšana no valsts budžeta līdzekļiem ir nodrošināta vairāk nekā 2,2 miljoni eiro apmērā, savukārt valsts kompensējamie medikamenti – vairāk nekā 2,8 miljonu eiro apmērā.

Šogad par valsts budžeta līdzekļiem plānots veikt 627 medicīniskās apaugļošanas procedūras, tostarp 102 apaugļošanas procedūras tiks veiktas, pateicoties papildus piešķirtajam finansējumam vairāk nekā 112 tūkstošu eiro apmērā, informē Nacionālā veselības dienesta (NVD) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga.

Valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras tiek nodrošinātas sievietēm līdz 37 gadu vecumam (ieskaitot). Sākotnēji tiek veikti izmeklējumi, lai noteiktu neauglības iemeslus un apstiprinātu neauglības diagnozi. Kuras klīnikas sadarbojas ar valsti, uzzini te.

Comment Form