Sešu gadu laikā valsts apmaksātas apaugļošanas rezultātā notikušas 790 dzemdības
Foto: Shutterstock

Kopš valsts apmaksātas neauglības ārstēšanas programmas uzsākšanas medicīniskās apaugļošanas procedūru rezultātā kopumā notikušas jau 790 dzemdības. Tiesa, dzemdību skaits var būt lielāks, jo apkopotie dati neietver informāciju par maksas dzemdību palīdzības sniegšanas gadījumiem un dzemdībām, kas ir notikušas ārpus Latvijas, ja sievietei ir veikta valsts apmaksāta medicīniskā apaugļošana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Latvijā valsts apmaksāta neauglības ārstēšanas programma tiek īstenota sesto gadu, sniedzot iespēju pacientiem ar apstiprinātu neauglības diagnozi saņemt nepieciešamos ārstniecības pakalpojumus un medikamentus mazuļa ieņemšanai. Kopš programmas uzsākšanas medicīniskās apaugļošanas procedūru veikšana no valsts budžeta līdzekļiem ir nodrošināta vairāk nekā 2,2 miljoni eiro apmērā, savukārt valsts kompensējamie medikamenti – vairāk nekā 2,8 miljonu eiro apmērā.

Šogad par valsts budžeta līdzekļiem plānots veikt 627 medicīniskās apaugļošanas procedūras, tostarp 102 apaugļošanas procedūras tiks veiktas, pateicoties papildus piešķirtajam finansējumam vairāk nekā 112 tūkstošu eiro apmērā, informē Nacionālā veselības dienesta (NVD) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga.

Valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras tiek nodrošinātas sievietēm līdz 37 gadu vecumam (ieskaitot). Sākotnēji tiek veikti izmeklējumi, lai noteiktu neauglības iemeslus un apstiprinātu neauglības diagnozi.

Neauglības diagnosticēšanai sievietēm var tikt veikta ginekoloģiskā, seksuāli transmisīvo infekciju, hormonālā un ultrasonogrāfiskā izmeklēšana, kā arī olvadu caurlaidības noteikšana. Vīriešiem neauglības noteikšanai var veikt seksuāli transmisīvo infekciju izmeklēšanu un spermogrammu.

Lai veiktu valsts apmaksātu medicīnisko apaugļošanu, pacientiem ar noteiktu diagnozi "neauglība" ir jāvēršas kādā no ārstniecības iestādēm, kas ir noslēgušas līgumu ar NVD par šī pakalpojuma sniegšanu. Ārstniecības iestādē tiek nodrošināta pirms procedūras konsultācija pie ārsta-speciālista, kurš var nozīmēt medicīniskās apaugļošanas veikšanu.

Valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras nodrošina piecas ārstniecības iestādes – reproduktīvās medicīnas centrs "Embrions", klīnikas "Ava-Clinic", "EGV", "Vasu" un "iVF Riga".

Tags

Nacionālais Veselības dienests Dzemdības Neauglība un tās ārstēšana
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form