Skotijas parlaments lemj higiēnas preces padarīt brīvi pieejamas visām sievietēm
Foto: Shutterstock

Laiku pa laikam publiskajā telpā uzvirmo diskusijas par to, cik dārgi ir būt sievietei. Viens no jautājumiem, kas diskusiju laikā tiek aktualizēts, ir – vai sieviešu higiēnas produktiem vajadzētu būt pieejamiem bez maksas? Otrdien, 25. februārī, Skotijas parlaments uz šo jautājumu ir atbildējis un lēmis higiēnas preces padarīt brīvi pieejamas visām sievietēm, ziņots portālā ''Reuters''.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

2018. gadā Skotija jau kļuva par pirmo vietu pasaulē, kas higiēnas produktus padarīja brīvi pieejamus skolās, koledžās un augstskolās. Nu parlaments ir spēris soli tālāk. Otrdien apstiprinātais likumprojekts paredz, ka tamponi un higiēniskās paketes būtu brīvi pieejamas noteiktās sabiedriskās vietās, piemēram, jauniešu centros un aptiekās. Šī brīža aprēķini rāda, ka jaunās izmaiņas gadā varētu izmaksāt 24,1 miljonus mārciņu (28,7 miljonus eiro).

Likumprojekts pirmajā balsojumā saņēmis 112 balsis ''par'', nevienu ''pret'', savukārt viens deputāts no balsojuma atturējies. Šobrīd iniciatīva nodota tās otrajā posmā, kurā Skotijas parlamenta deputātiem būs iespējams iesniegt likumprojekta grozījumus.

Debatēs, kas norisinājās pirms balsošanas, likumprojekta iniciatore Monika Lenona sacīja – projekta pieņemšana būtu ''pagrieziena punkts menstruāciju normalizēšanai Skotijā un signāls valsts iedzīvotājiem par to, cik nopietni parlaments uztver dzimumu vienlīdzību.''

Savukārt Lenonas iesniegtā likumprojekta līdzautore Alisone Džonstone diskusijas laikā parlamenta deputātiem uzdeva jautājumu: ''Kāpēc 2020. gadā tualetes papīrs tiek uzskatīts par nepieciešamību, bet menstruālie produkti nē? Tikt finansiāli sodītai par dabisku ķermeņa funkciju nav taisnīgi.''

Tāpat pirms balsojuma Lenona pievienojās demonstrantu mītiņam, kas pulcējās ārpus Skotijas parlamenta ēkas, un rokās turēja plakātu, kas vēstīja: ''Menstruālo produktu pieejamība ir mūsu tiesības. Punkts.''

Runājot par sieviešu higiēnas produktiem un situāciju Latvijā, neskatoties uz to, ka tās ir pirmās nepieciešamības preces, Latvijā sieviešu higiēnas produktiem netiek piemērota pazemināta nodokļu likme. Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis iepriekš ''Viņa'' skaidrojis, ka pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme Latvijā ir 21 procents, bet noteiktām preču grupām tiek piemērota samazinātā PVN likme 12 vai piecu procentu apmērā. Noteiktām preču kategorijām likmi nepiemēro vispār. Sieviešu higiēnas produkti nav iekļauti nevienā no šīm kategorijām, tāpēc arī tiem netiek piemērota samazinātā nodokļa likme. Vairāk lasi šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Mēnešreizes Sievietes Skotija
0
Sievietes veselība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form