Šogad ārvalstīs pret vecākiem no Latvijas ierosinātas 29 lietas par iespējamu bērnu izņemšanu no ģimenēm
Foto: Shutterstock

Trešdien, 15. septembrī, Tieslietu un Ārlietu ministrijas, Rīgas bāriņtiesas, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) pārstāvji preses konferencē informēja par aktualitātēm attiecībā uz bērnu aprūpes nodrošināšanu ārvalstīs un bērnu izņemšanu no Latvijas valstspiederīgo ģimenēm. Galvenais iemesls, kāpēc no Latvijas valstspiederīgo ģimenēm ārvalstīs tiek izņemti bērni – vecāki nenodrošināšana pilnvērtīgu aprūpi saviem bērniem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Visbiežāk Latvijas valstspiederīgajiem no ģimenes tiek izņemti bērni Apvienotā Karalistē, Īrijā, Vācijā, Norvēģijā, Islandē un Zviedrijā. Piemēram, 2021. gadā jau līdz 1. septembrim ir ierosinātas 29 lietas, kurās no Latvijas valstspiederīgajām ģimenēm izņemti vai pastāvēja risks, ka bērni tiks izņemti no vecāku aprūpes. 2020. gadā kopumā tika ierosināta 41 lieta.

"Tieslietu ministrija, risinot un iesaistoties šādu lietu izskatīšanā, secina, ka viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc bērni no Latvijas valsts piederīgajām ģimenēm tiek izņemti, ir vecāku bērnu aprūpes nenodrošināšana. Tieši tāpēc esam aktualizējuši un izstrādājuši vadlīnijas vecākiem, lai preventīvi informētu vecākus par to, kā veicināt bērna labklājību un audzināt bērnus atbilstoši tās valsts tiesībām. Vadlīnijas pieejamas Tieslietu ministrijas mājaslapā," norāda Tieslietu ministrijas Starptautiskās sadarbības departamenta direktore Baiba Ziemele.

Jautājumi par nepilngadīgo Latvijas valstspiederīgo tiesību aizsardzību ārvalstīs pastāvīgi ir arī Ārlietu ministrijas (ĀM) Konsulārā departamenta un Latvijas pārstāvniecību ārvalstīs redzeslokā. ĀM Konsulārā departamenta direktore Agnese Saliņa uzsver: "Atrodoties ārvalstīs un saskaroties ar grūtībām bērnu tiesību jautājumos, ģimenei ir steidzami jāsazinās ar tuvāko Latvijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību ārvalstīs, lai mēs spētu operatīvi sniegt nepieciešamo palīdzību."

Iesaistoties bāriņtiesai minēto situāciju risināšanā, Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Krasnogolovs preses konferencē norādīja: "Nav viena universāla risinājuma gadījumos, ja Latvijas valstspiederīgo bērni tiek šķirti no ģimenēm ārvalstīs. Katrs gadījums ir unikāls un prasa no ikvienas bāriņtiesas izpēti, iedziļināšanos, jaunu zināšanu apguvi, kā arī finanšu resursus, jo runa ir ne tikai par Latvijas, bet arī ārvalstu likumiem un arī tradīcijām bērnu tiesību aizsardzības nodrošināšanā. Lai vecāki nenokļūtu krīzes situācijās neatkarīgi no tā, kurā valstī ģimene atrodas, galvenais priekšnosacījums ir bērna vajadzībām atbilstoša aprūpe un vecāku izpratne par šīm vajadzībām. Gadījumos, kad tomēr pastāv riski bērna šķiršanai no ģimenes, jāpievērš īpaša uzmanība jebkuram dokumentam un izpratnei par tajā rakstīto, ko ārvalstīs vecākus aicina parakstīt atbildīgās institūcijas."

Raksturojot kopējo situāciju attiecībā uz bērnu aprūpi, VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Amanda Vēja preses konferencē informēja: "Aizvadītajā gadā bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis sniedzis gandrīz 7000 psiholoģiskās konsultācijas, šogad – gandrīz 4000. Esam secinājuši, ka šajā laikā krasi mainījusies konsultāciju problemātika – akcents izteikti novirzījies no problēmsituācijām izglītības iestādēs uz ģimenēm. Ģimenēs pieauga attiecību problēmu loks, kā arī pieauga vardarbības gadījumu skaits, kuros iesaistīti bērni. Rezultātā arvien vairāk saasinās bērnu emocionālās problēmas un to ietekme uz garīgo veselību kopumā".

Tags

Bāriņtiesa Ģimene Tieslietu ministrija Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form