Šosezon vairāk nekā parasti ar gripu slimo bērni; janvāra 2. nedēļā tās intensitāte palielinājusies
Foto: Shutterstock

Gripa ir akūta, sevišķi lipīga vīrusu infekcija, kas skar elpceļus. Katru sezonu ar gripu pārslimo pieci līdz 10 procenti iedzīvotāju. Slimības profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Edīte Tettere atklāj, ka šajā sezonā intensitāte ir vidēja, taču vairāk nekā parasti slimo bērni. Biežāk gripas klīniskie gadījumi tika reģistrēti bērniem vecuma grupās no nulles līdz četru gadu un piecu līdz 14 gadu vecumam.

Gripas simptomi ir augsta temperatūra, saaukstēšanās, caureja un vemšana. Salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, gripa atšķiras ar izplatīšanās ātrumu, izraisīto komplikāciju biežumu un smagumu.

Ar gripu biežāk slimo bērni un pusaudži. Taču smagāk gripa skar seniorus un cilvēkus ar hroniskām saslimšanām. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm, jo izmaiņas, kas notiek imūnās sistēmas, sirds un plaušu funkcijās, gaidot bērniņu, palielina risku saslimt ar gripu smagākā formā un rada augstāku nāves risku.

Gripa Latvijā izplatās rudens-ziemas periodā. 2019. gada 11. decembrī SPKC paziņoja par gripas epidēmijas sākumu. Parasti saslimstības pacēlums ilgst astoņas līdz 10 nedēļas, taču precīzu laiku, kad epidēmija beigsies, ir grūti paredzēt. Tettere stāsta, ka katru sezonu tās ilgums nedaudz atšķiras. "Iespējams, ka līdz februāra beigām epidēmija beigsies, taču sporādiska izplatība var turpināties līdz pat maija beigām," viņa skaidro.

2020. gada 2. nedēļā gripas intensitāte bija nedaudz augstāka nekā iepriekšējās nedēļās – 114,7 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Tā palielinājusies Jēkabpilī, Jūrmalā, Rēzeknē, Rīgā un Valmierā. Augstāka par 100 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem gripas intensitāte reģistrēta Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Liepājā, Rīgā un Valmierā. Savukārt maksimālā intensitāte šajā reģionā reģistrēta 51. nedēļā.

2020. gada 2. nedēļā saslimstības pieaugums novērots nulles līdz četru gadu veciem bērniem un cilvēkiem vecumā no 15 – 64 gadiem. Neskatoties uz to, šajā nedēļā stacionārās ārstniecības iestādēs hospitalizāciju skaits saistībā ar gripas infekciju ir samazinājies, vēsta SPKC dati.

Šajā sezonā gripa atņēmusi dzīvību septiņiem cilvēkiem. Vairāk par to lasi šajā rakstā.

Tags

Bērna veselība Gripa Grūtniece Slimība Vakcīna Gripa

Comment Form