Termometra stabiņš rāda lielus mīnusus? Skolas bērniem ļauts palikt mājās
Foto: Shutterstock

Šis rīts daudzviet Latvijā pienācis ar ļoti aukstu laiku, bet kaimiņos – Igaunijā, pat piedzīvoti mīnus 27 grādi pēc Celsija. Arī tuvākajās dienās sinoptiķi sola visai lielu salu daļā Latvijas teritorijas, tādēļ ir svarīgi atgādināt arī noteikumus par skolas vecuma bērniem – cik stiprā salā konkrētā vecumposmā viņi var palikt mājās.

Kad un kurš uz skolu drīkst neiet

Ministru kabineta noteikumi "Higiēnas prasības izglītības iestādēm, kas īsteno vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības vai profesionālās vidējās izglītības programmas" paredz:

Izglītības iestādi neapmeklē izglītojamie:

  • vecumā līdz 12 gadiem, ja gaisa temperatūra ir zemāka par mīnus 20°C;
  • vecumā no 13 gadiem, ja gaisa temperatūra ir zemāka par mīnus 25°C.

Pediatre lielā salā rekomendē bērnus nelaist uz skolu

Pediatre Sanita Mitenberga portālam "Cālis.lv" jau iepriekš norādījusi, ka vecākiem, kuri bērnus uz skolu neved ar automašīnu, savas atvases lielajā salā tomēr labāk paturēt mājās. Ja bērns uz skolu dodas ar sabiedrisko transportu, nekad nevar zināt, vai tas atnāks laikā, vai pa ceļam nesalūzīs, neiekļūs avārijā, bet bērns šādā situācijā var gūt nopietnus veselības traucējumus.

"Daudzi vecāki baidās par to, kā nu mans bērns apgūs mācību vielu, ja neaizies kādu dienu uz skolu, bet es tomēr ieteiktu klausīt sirdsbalsij un vairāk domāt par bērna veselību," tā ārste.

Galvenais risks, bērniem ilgstoši atrodoties aukstumā, ir apsaldējumu gūšana. Tāpat, ilgstoši elpojot ļoti aukstu gaisu, var sākties augšējo elpceļu saslimšanas. Mazi bērni, atrodoties ārā un aktīvi kustoties, nejūt, ka sasvīst, un pēc tam, atrodoties miera stāvoklī, strauji atdziest.

Termometra stabiņš rāda lielus mīnusus? Skolas bērniem ļauts palikt mājās
Foto: Shutterstock

Mitenberga uzsver, ka bērniem ir pilnīgi citādāka termoregulācija, un apsaldējumi iegūstami daudz ātrāk nekā pieaugušajiem.

Noteikti vecākiem jāpadomā par ziemai atbilstošu apģērbu – ziemas zābakiem, cimdiem un noteikti – galvassegām. Arī pusaudžiem, kuri nelabprāt liek cepures, šādos laika apstākļos tomēr vairāk jādomā par veselību nevis matu sasuku. Tomēr, izvēloties ziemas apģērbu, nedrīkst bērnu arī pārāk satuntulēt, jo īpaši zābakos, kur bērns nevar pakustināt pirkstus. Tiem jābūt brīviem, ar iespēju pirkstus izkustināt, lai nodrošinātu asins cirkulāciju, norāda ārste.

Ja bērnam, ienākot no āra siltā telpā, parādās sārtums vaigos, tas ir "veselīgais sārtums", bet jāraugās, lai āda nekļūtu zilgana vai nerastos čūlas. Tādos gadījumos jāmeklē mediķu palīdzība, jo šie simptomi liecina par apsaldējumu.

Bērns atnāk mājās un sūdzas par tirpoņu kājās? Tūlīt pat bērnam jāiedod silta tēja, nosalušie pirksti jāpaberzē, lai atjaunotos asins cirkulācija, tad jāuzvelk siltas zeķes, pamāca pediatre.

Runājot par zīdaiņiem, kuri tiek guldīti ratos, ārste atzīmē – ja vecāki šāda vecuma mazuļus liek gulēt ārā, kad grādi ir mīnusos, regulāri jāpārbauda bērna degungals – vai tas ir silts. Iespējams, ir vērts arī ratus ietīt segās, iesaka pediatre.

Source

Cālis.lv

Tags

Izglītība Skolēns
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!
Sludinājumi

Comment Form