Vairāk nekā 1500 ģimeņu gadā nonāk sociālo dienestu redzeslokā; bāreņu skaits samazinās
Foto: Shutterstock

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) apkopotie bāriņtiesu sniegtie dati par to darbību aizvadītajā gadā liecina, ka pēdējos gados vidēji vairāk nekā 1500 ģimenes gadā nonāk pašvaldību sociālo dienestu redzeslokā, jo tajās konstatēti riski pienācīgai bērnu aprūpei un audzināšanai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

2018. gadā bāriņtiesas lūgušas pašvaldību sociālos dienestus sniegt atbalstu 1567 ģimenēm, kurās nepietiekami nodrošināta 2773 bērnu attīstība un audzināšana.

Savukārt ārpusģimenes aprūpē esošo bērnu skaits turpina samazināties. 2018. gada beigās ārpusģimenes aprūpē atradās 6438 nepilngadīgie – par 231 bērnu mazāk nekā gadu iepriekš. Lielākā daļa bērnu atrodas aizbildņu aprūpē (68 procenti no visiem ārpusģimenes aprūpē esošajiem nepilngadīgajiem). 20 procenti bērnu atrodas audžuģimenēs, bet 12 procentu jeb 794 bērni - sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijās, informē VBTAI pārstāvis Taivo Trams.

Pakāpeniski turpina pieaugt arī audžuģimeņu skaits – 2018. gadā Latvijā bija 636 audžuģimenes (pieaugums par 36 ģimenēm). Vienlaikus aizvadītajā gadā fiksēts arī salīdzinoši liels to audžuģimeņu skaits, kurās netiek ievietoti bērni bez pamatota iemesla – gan 2017., gan 2018. gadā bērni netika ievietoti 97 audžuģimenēs, taču pērn tikai 43 audžuģimenes (mazāk nekā puse) bija pamatojušas iemeslu, kādēļ tās nav gatavas uzņemt bērnus. Tas varētu nozīmēt, ka daļa jauno audžuģimeņu pieņēmušas lēmumu iesaistīties ārpusģimenes aprūpē, nepietiekami nopietni izvērtējot iespējamos riskus un grūtības. Aizvadītā gada laikā jaunas audžuģimenes statuss piešķirts 76 audžuģimenēm (tas ir par deviņām jaunām audžuģimenēm vairāk nekā iepriekšējā gadā). 29 audžuģimenēm ar bāriņtiesas lēmumu audžuģimenes statuss ticis izbeigts.

Bāriņtiesu sniegtie dati liecina arī to, ka pērn samazinājies adoptējamo bērnu skaits. 2018. gada nogalē ārpusģimenes aprūpē atradās 1238 adoptējami bērni, no kuriem 500 nepiekrita savai adopcijai (gadu iepriekš ārpusģimenes aprūpē bija 1565 adoptējami bērni).

Ar detalizētākiem bāriņtiesu darba rezultātiem 2018. gadā vari iepazīties šeit.

Tags

Bāriņtiesa Ģimene Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form