Video: Kā sniegt pirmo palīdzību, izmantojot ārējo automātisko defibrilatoru
Foto: Publicitātes foto

Pērn Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes ir devušās 584 izsaukumos pie pacientiem, kuriem sabiedriskā vietā apstājusies sirdsdarbība. Atzīmējot Pasaules sirds dienu* 29. septembrī, "Rimi" sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru (MITC) un NMPD radījuši praktisku pirmās palīdzības sniegšanas video pamācību, kā rīkoties līdzcilvēkiem gadījumos, ja kādam pēkšņi apstājusies sirdsdarbība sabiedriskā vietā, kur pieejams ārējais automātiskais defibrilators. Turklāt, turpinot rūpēties par sabiedrības veselību un iespēju sniegt palīdzību cietušajiem pēc iespējas agrāk, "Rimi" ar ārējiem automātiskajiem defibrilatoriem (AED) sācis aprīkot vēl septiņus veikalus Latvijas reģionos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Video pamācībā atspoguļota situācija, kad cilvēks zaudē samaņu veikalā, viņam apstājas sirdsdarbība un elpošana. Video sniegtas instrukcijas, kā pareizi izsaukt palīdzību, veikt netiešu sirds masāžu un izmantot AED, lai atjaunotu cietušajam sirdsdarbību.

"Uzsākt pirmās palīdzības sniegšanu ir svarīgi bez liekas kavēšanās. Mēs apzināmies, ka ne katrs aculiecinieks spētu veikt atdzīvināšanas pasākumus gan atbilstošu prasmju trūkuma, gan nedrošības, baiļu dēļ. Ar šo simulāciju vēlamies uzskatāmi parādīt, ka sniegt palīdzību nav sarežģīti, un motivēt cilvēkus apgūt pirmās palīdzības prasmes. Tā ir iespēja arī pievērst uzmanību, ka defibrilators būtiski uzlabo cietušā izredzes izdzīvot, kad tiek sniegta pirmā palīdzība. Defibrilatora lietošana ir vienkārša un droša, sekojot ierunātām instrukcijām, palīdzību spēs sniegt arī cilvēks, kurš iepriekš atdzīvināšanas pasākumus ar AED nav veicis," norāda RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra direktore, dr. Ieva Šlēziņa.

Kā liecina NMPD statistika, no visiem izsaukumiem 2019. un 2020. gadā, kuros NMPD mediķi veikuši reanimācijas pasākumus, teju katrs trešais noticis sabiedriskā vietā. Uzsākt sniegt pirmo palīdzību cilvēkam, kuram apstājusies sirdsdarbība, ir svarīgi pēc iespējas drīzāk, un defibrilators var būtiski uzlabot cietušā izredzes izdzīvot. NMPD brigādes ierašanās, lai cik ātra būtu, tomēr prasa laiku, tādēļ izšķiroši ir pirmās palīdzības pasākumi, kas veikti līdz mediķu ierašanās brīdim.

"NMPD brigādes ar ieslēgtām bākugunīm katru dienu dodas uz kādu sabiedrisku vietu, lai veiktu reanimācijas pasākumus kādam, kuram ir apstājusies sirdsdarbība. Šādā brīdī sabiedrības iesaistei ir liela loma un mēs vienmēr uzsveram, ka vissliktākā rīcība ir bezdarbība! Ja cietušajam nav sirdsdarbības un viņš neelpo, dārgas un izšķirošas ir tieši pirmās minūtes. Tūlītēja pirmās palīdzības sniegšana šādā brīdī vēlāk ļauj mediķiem veiksmīgāk glābt cilvēka dzīvību. Kā liecina Eiropas atdzīvināšanas padomes vadlīnijas, ja sirds netiešā masāža tiek uzsākta pirmo trīs līdz piecu minūšu laikā pēc elpošanas apstāšanās, cilvēka iespējas izdzīvot palielinās pat līdz 70 procentiem. Tāpēc mēs, NMPD mediķi, aicinām ikvienu nebaidīties sniegt pirmo palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās, jo daudzos gadījumos tikai tā kopīgiem spēkiem varam palīdzēt un glābt. Svarīgi apzināties, ka šādā brīdī palīdzības sniedzējs nekad nav viens, jo, piesakot izsaukumu, ārkārtas tālruņa 113 dispečers pa telefonu vienmēr sniegs norādes, kā palīdzēt cietušajam, kamēr mediķu brigāde ir ceļā," norāda ārste, NMPD brigādes vadītāja Inga Nurka.

Lai arī Latvijā ar likumu nav noteikta obligāta defibrilatoru uzstādīšana sabiedriskās vietās, "Rimi" hipermārketu informācijas centros jau kopš 2019. gada ir pieejami AED. Tāpat, lai sniegtu ieguldījumu tieši reģionos un vietās, kur ir lielāka apmeklētāju plūsma, ir sākta defibrilatoru uzstādīšana vēl septiņos veikalos Jūrmalā, Kuldīgā, Talsos, Madonā, Saldū, Cēsīs un Saulkrastos. Defibrilatori atrodas veikalu informācijas centros vai pie pašapkalpošanās kasu zonas, un tos nepieciešamības gadījumā var izmantot un pirmo palīdzību sniegt gan veikala darbinieki, gan apmeklētāji.

Defibrilatori šobrīd pieejami 37 "Rimi" hipermārketos Latvijā, kā arī sākta to izvietošana vēl septiņos "Rimi" veikalos.

Kas jāievēro Covid-19 laikā, sniedzot pirmo palīdzību cietušajam, kurš neelpo un kuram apstājusies sirdsdarbība?

Pats svarīgākais – uzsākt un turpināt netiešo sirds masāžu līdz NMPD brigādes atbraukšanai. Pietiek ar krūšu kurvja kompresijām, kas jāveic nepārtraukti līdz brigādes atbraukšanai vai līdz palīdzības sniedzēja spēki izsīkst. Tuvojoties cietušajam, palīdzības sniedzējam vajadzētu lietot sejas masku un vienreiz lietojamos cimdus, kas parasti ir atrodami pirmās palīdzības aptieciņā. Ja cimdu pa rokai nav, var izmantot arī plastmasas maisiņus.

Tags

Sirds veselība Sirds un asinsvadu slimības Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests NMPD Rīgas Stradiņa universitāte
0
Pirmā palīdzība
0
Sirds slimības
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form