Fiziskā pārslodze rada nopietnus draudus veselībai
Foto: PantherMedia/Scanpix

Fiziskās aktivitātes ar paaugstinātu slodzi – garu skriešanas distanču, piemēram, maratona vai pusmaratona, sarežģītas pakāpes riteņbraukšanas trases veikšanu, šķēršļu pārvarēšanas skrējienu, pludmales volejbola spēli, kalnos kāpšanu u.c. – nedrīkst veikt bez iepriekšējas gatavošanās, savu spēku un patiesā veselības stāvokļa izvērtēšanas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā informē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, pēc 22. maijā notikušā "Nordea" Rīgas maratona slimnīcās nogādāti 15 cilvēki, bet maratona laikā neatliekamās palīdzības teltī palīdzību lūguši 107 cilvēki.

"Lieli, publiski fizisko aktivitāšu pasākumi un sacensības, kurās piedalās ne tikai sportisti, bet arī ikviens, kurš saskata sevī spēku un azartu, tiek rīkoti arvien biežāk. Diemžēl amatieru treniņu process, ja tāds vispār pastāv, atšķirībā no sportistiem, nenotiek treneru un mediķu uzraudzībā. Tādējādi bieži vien tiek pārvērtēti un nepareizi sadalīti spēki, un nepareizas slodzes un netrenētības rezultātā var nākties piedzīvot ne tikai dažādas traumas - muskuļu, saišu sastiepumus, Ahileja cīpslas pārrāvumus u.c, bet diemžēl arī daudz smagākas veselības problēmas", saka interniste, aviācijas medicīnas eksperte Dace Cibule.

Mediķe uzskata, ka kustība nozīmē dzīvību, tādēļ regulāri spēka un izturības treniņi ir labākais vitalitātes un veselības priekšnosacījums, un fiziski aktīvs dzīves veids ir labs pamats veselības un darbaspēju saglabāšanai visos dzīves posmos. Tomēr mērena fiziskā slodze nav pietiekoša, lai piedalītos sacensības, kas prasa ļoti lielu fizisko sagatavotību. Protams, nekad nav izslēgta arī kādu iedzimtības faktoru klātesamība.

Pārslodzes, nepareiza slodzes menedžmenta (tajā skaitā uztura, vitamīnu, minerālvielu, dzērienu u.c lietošana)  rezultātā visbiežāk novērotie veselības traucējumi ir:

  • Sirds asinsvadu slimības (var atklāties agrāk nediagnosticēts iedzīmtības faktors - iedzimtas sirdskaites vai saasināties jau diagnosticēta slimība - hipertosniskā slimība, išēmiskā sirds slimība, stenokardija, aritmija, kā arī rasties insults vai citi asinsrites traucējumi smadzenēs piem., tranzistora išēmiska lēkme, iedzimtas asinsvadu īpatnības (aneirismas) var izraisīt asinsvadu plīsumu u.c);
  • Hronisko iekšķīgo slimību saasinājumi (nieru problēmas, iepriekš nediagnosticēts cukura diabēts, bronhiālā astam u.c.);
  • Ortopēdiskas un balsta sistēmas problēmas u.c.
Visbīstamāk, protams, ir ja fizisko aktivitāšu laikā cilvēku piemeklē kāda sirds asinsvadu slimība, tādēļ pēkšņi parādoties sāpēm vai smagumam krūtīs, elpas trūkumam, aukstiem sviedriem, stiprām sirdklauvēm, ģībonim u.c. nekavējoties jāmeklē mediķa palīdzība.

"Nedzīvoju uz citas planētas, tādēļ zinu, ka cilvēka dabā ir atlikt vizīti pie ārsta uz iespējami vēlāku laiku, tomēr, redzot un zinot, kāda reāli ir mūsu sabiedrības veselība kopumā, un to cik ļoti nelabvēlīgi uz to atsaucas mūsu dzīves un darba ritms ar lielu stresa faktoru, varu tikai kārtējo reizi aicināt visus par veselību padomāt biežāk nekā tikai tajās reizēs, kad akūti nepieciešama ārsta palīdzība. Visieteicamāk, protams, ir regulāri, reizi gadā pārbaudīt veselību, lai cilvēkam būtu informācija par iespējamajiem riska faktoriem, lai tiktu diagnosticēta kāda iepriekš nediagnosticēta slimība, ja tāda ir, lai izvērtētu fiziskos resursus un uzzinātu par ieteicamo fizisko nodarbju režīmu, kā arī noteiktu papildu izmeklējumus", saka Dace Cibule.

Nav noslēpums, ka sirds un asinsvadu slimības - viens no galvenajiem mirstības cēloņiem gan pasaulē gan Latvijā (Latvijas Veselības ministrijas statistika liecina, ka mūsu valstī no sirds un asinsvadu slimībām gadā mirst apmēram 18 000, kas ir 55% - 56% no kopējā mirušo skaita Latvijā) skar gan jaunus, gan vecus, pie kam sirds un asinsvadu slimības kļūst arvien "jaunākas", nu jau bieži tās tiek novērotas 30-40 gadu vecumā. Šobrīd kardio-vaskulāro slimību var nosaukt par "Pasaules slimību". Pat 20-39 gadu vīriešu grupā līdz 14.8% konstatētas sirds un asinsvadu slimības.

Pasaulē jau ilgus gadus veiksmīgi darbojas izstrādātā profilaktisko veselības pārbaužu jeb Check- up programma, ko regulāri izmanto tie cilvēki, kuri atbildīgi attiecas pret savu veselību. Šo programmu gan vispārējā veselības stāvokļa, gan fiziskās sagatavotības, gan sirds veselības, gan metabolās veselības izvērtēšanai izmanto arī klīnika Premium Medical.

Fiziskās sagatavotības pārbaudes laikā tiek novērtēta sirds un asinsvadu sistēmas darbība, fiziskās slodzes ietekme uz sirds un asinsvadu sistēmu, balsta un kustību aparāta piemērotība izvēlētajai fiziskajai slodzei. Visvairāk tā paredzēta vīriešiem un sievietēm pirms plānotas būtiskas fiziskās aktivitātes paaugstināšanās. Programma ir iesakāma gan fizisko aktivitāšu iesācējiem, gan pastāvīgiem aktīvistiem sezonu starplaikos.

Pārbaužu laikā tiek fiksēti vitālie rādītāji, veiktas urīna un asins analīzes, EKG, slodzes EKG tests, tajās ietilpst gan kardiologa, gan fizioterapeita konsultācijas, tā rezultātā cilvēks iegūst izsmeļošu informāciju par savu patieso reālo tā brīža veselības stāvokli.
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form