Delikātā problēma – perianālā vēnu tromboze. Iemesli, scenāriji un profilakse
Foto: Shutterstock

Problēmas apakšbikšu zonā jau tāpat mulsina, bet, ja pēkšņi parādījies bumbulītis un tas rada arī nepatīkamas sajūtas, mulsumam nereti pievienojas bailes un satraucoši diagnozes minējumi. Visticamāk, tas nav bīstams. Bet ko darīt tūlīt un kā rīkoties, ja nepāriet? Skaidro Veselības centru apvienības proktoloģe Baiba Putniņa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kas tas par bumbuli?

"Ja ārpusē pie anālās atveres ir parādījies zilumam līdzīgs ciets, zilgani violets bumbulis, iespējams, pie vainas ir perianālā vēnu tromboze. Parasti šāds bumbulītis rada bailes, neizpratni, lielu satraukumu, jo nekad agrāk nav bijis. Bumbulis var būt rozīnes lieluma, bet var izaugt līdz pat tenisa bumbiņas izmēram, var būt kustīgs, radīt niezi, sāpes. Pastāv iespēja, ka tas plīst," skaidro proktoloģe. Trombu var sataustīt, piemēram, mazgāšanās laikā, taču, ja tas ir neliels, par to var pat neuzzināt. Tromba izveidošanos var nepamanīt arī tad, ja ir hemoroīdi.

"Parasti bailes rada jau bumbulīša konstatēšana vien, jo nereti ienāk prātā doma par ļaunāko diagnozi – audzēju. Ja bumbulis ir liels, tas var pēkšņi pārplīst – rodas asins izplūdums, dažreiz iztek asins receklis. Tas nenoliedzami rada trauksmi un apjumu. Var izveidoties arī trīs četri trombi cits citam blakus. Taču tromboze nav ilgstoša parādība. Ja bumbulis ir neliels, tas izšķīst un uzsūcas pāris dienu, ilgākais – pāris mēnešu laikā. Ja bumbulis ilgi nepāriet, tad tā nav tromboze, bet, piemēram, cista vai hemoroīds," teic proktoloģe.

Kādēļ veidojas trombs?


Baiba Putniņa min, ka iemesli ir dažādi, bet viens no tiem – laiks, ko pašlaik piedzīvojam – stress, trauksme, darbs no mājam, mazkustīgums, aizcietējumi, ko rada neveselīgs uzturs (vairāk saldumu, našķu, mazāk šķiedrvielu).

"Tromba veidošanās iemesls var būt arī spēcīgs klepus, kas palielina spiedienu vēderā, apjomīga caureja, dažādas medicīniskas procedūras, piemēram, kolonoskopija vai kāda ķirurģiska iejaukšanās, turklāt ne obligāti starpenes zonā, bet jebkur citur, jo trombu veidošanos veicina ilgstošs nekustīgs stāvoklī. Tāpat trombs var veidoties grūtniecības un dzemdību laikā. Nereti tas rodas, pēc neierastas slodzes fiziska darba veikšanas, piemēram, smagu mēbeļu celšanas, pārvācoties uz jaunu dzīvesvietu, vai tad, ja strauji uzsākt nodarbības sporta zālē," brīdina proktoloģe.

Visbiežāk perianālā vēnu tromboze piemeklē aktīvus, sportiskus darbspējas vecuma cilvēkus. Trombs var izveidoties arī, lidojot lidmašīnā, – organisms izjūt spiediena izmaiņas, turklāt kādu laiku tas atrodas statiskā sēdus pozā.

Lielāks tromba veidošanās risks ir tad, ja kombinē alkoholu ar karstu pirti un nepietiekamā daudzumā uzņem šķidrumu.

Kā rīkoties?


Vairumā gadījumu tromboze ir akūta, izolēta patoloģija un tā nebūt nav obligāti saistīta ar hemoroidālo slimību. Tomēr, lai precizētu diagnozi, nepieciešams apmeklēt speciālistu.
"Vārds "trombs" cilvēkiem bieži vien rada bažas, raisās domas par to, ka trombs var atrauties un aizceļot uz galvas smadzenēm, taču par to nebūtu jāuztraucas. Lai arī šo problēmu sauc par trombozi, trombs ir izolēts un tam ir vairāk kopīga ar zilumu – asinsvads ir pārplīsis un asinis sakrājušās zemādā, izveidojot hematomu bumbiņas veidā. Kā jebkurš zilums, arī šis var uzsūkties, pazust," mierina Baiba Putniņa.

Protams, prātīgāk būs bumbulīti parādīt ārstam. "Ja pie proktologa tūlīt tikt nav iespējams, lai mazinātu nepatīkamas sajūtas un atslogotu šo vietu, var sagatavot siltas vanniņas vai ņemt palīgā lokāli un iekšķīgi lietojamus medikamentus. Ja dažu dienu laikā nav uzlabojuma vai parādījušies izdalījumi bez asinīm, piemēram, gļotas, strutas, steidzīgi jāmeklē speciālists. Liels trombs var radīt stipras sāpes. Ja sākas arī asiņošana, tūlīt jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība vai jācenšas nokļūt pie proktologa."

Iespējamie scenāriji

  • Ja trombs ir konstatēts, taču nav asiņošanas, var lietot heparīnu saturošu ziedi – heparīns šķīdina trombu.
  • Ja zilums ir atvēries un notiek asiņošana, lietot heparīna ziedi nebūtu vēlams. Šādā gadījuma noderēs hemoroīdiem paredzēta ziede ar atsāpinošu efektu.
  • Ja trombs izaudzis liels (dažkārt tas notiek strauji, pāris stundu laikā), iespējams, ārstam vajadzēs bumbuli atvērt un asins recekli, kas tajā uzkrājies, izņemt.
  • Ja tromboze bieži atkārtojas, jāmeklē iemesls, kādēļ tā notiek. Varbūt pie vainas ir hemoroīdi. Tos izoperējot, trombozes risks samazinās. Jāizslēdz būtu audzēja esamība, jo asinsvadus var nospiest izplatījies audzējs.

Ieteikums profilaksei

  • Sabalansēts uzturs un regulāras mērenas fiziskas aktivitātes.
  • Neaizrauties ar alkoholu, bet, ja tomēr gadās iedzert kādu glāzi vīna, dzert arī daudz ūdens.
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Hemoroīdi
0
Intīmā veselība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form