Pētījumā skaidros grūtnieču D vitamīna un dzelzs deficīta līmeni un to ietekmējošos faktorus
Foto: Shutterstock

Valsts zinātniskais institūts "BIOR" veic vēl nebijušu pētījumu Latvijā par D vitamīna un dzelzs deficītu grūtniecēm otrajā trimestrī. D vitamīns un dzelzs ir būtiski svarīgi elementi veiksmīgai grūtniecības norisei un mazuļa attīstībai, un "BIOR" vadošie pētnieki vēlas noskaidrot Latvijas grūtnieču D vitamīna un dzelzs deficīta līmeni un to ietekmējošos faktorus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā novērojuši pētnieki, līdz šim iegūtie dati liecina, ka grūtniecēm Latvijā novērojams nepietiekams, smags un pat vidēji smags D vitamīna deficīts. Savukārt atsevišķos gadījumos asins ainās novērots, ka D vitamīns ticis pat pārdozēts, informē institūta sabiedrisko attiecību vadītāja Ilze Dimante.

Lai iegūtu objektīvus datus, pētījuma aktīvā fāze un datu vākšana notiek tieši rudens un ziemas periodā, kad Latvijas platuma grādos saule spīd reti un nelabprāt uzturamies ārā svaigā gaisā. Pētījums sniegs būtisku ieguldījumu sabiedrības veselības uzlabošanā.

Dimante stāsta, ka pētījums tiek veikts sadarbībā ar ginekologiem un dzemdību speciālistiem un tā laikā grūtniecēm bez maksas tiek veiktas asins analīzes, nosakot D vitamīnu, feritīnu un citus svarīgus rādītājus. Galvenais priekšnosacījums dalībai pētījumā – pēdējo sešu mēnešu laikā nav lietoti dzelzs preparāti terapeitiskās devās, savukārt pati dalība pētījumā iespējama grūtniecības otrajā trimestrī.

Kā uzsver pētnieki: "Covid-19 apstākļos pētījuma plānošana un organizēšana ir sarežģītāka, nākas saskarties ar jauniem izaicinājumiem, tāpēc esam pateicīgi visiem ginekologiem, kuri ir bijuši atsaucīgi un iesaistās pētījumā, informējot un uzrunājot grūtnieces dalībai pētījumā".

D vitamīns ir svarīgs un nepieciešams mazuļa balsta un kustību aparāta, galvas smadzeņu un imūnās sistēmas attīstībai. Grūtniecības laikā sievietei pazemināts D vitamīna daudzums var tikt saistīts ar gestācijas diabēta, preeklampsijas, priekšlaicīgu dzemdību un paaugstinātas bakteriālās vaginozes risku.

Savukārt nepietiekams dzelzs daudzums var samazināt hemoglobīna veidošanos, kas tālāk veicina imunitātes pazemināšanos un infekciju riska paaugstināšanos, pazeminātas darba spējas un paaugstinātu mātes mirstības risku.

Šobrīd pētījumā piedalās ginekologi no Rīgas, Ogres, Siguldas, Jūrmalas, Ludzas, Preiļiem, Balviem, Ilūkstes, Viļakas, Daugavpils, Valmieras, Gulbenes, Aizkraukles, Talsiem, Liepājas, Dobeles, Ventspils un Jelgavas.

"Aicinām potenciālās pētījuma dalībnieces būt atsaucīgām, kad viņu ārsts aicina iesaistīties pētījumā. Savukārt ginekologi, kas vēlas iesaistīties, aicināti sazināties, rakstot uz petijums@bior.lv vai zvanot pa tālruni 26393132. Pētījuma iespējams iesaistīties visā datu vākšanas laikā – līdz 2022. gada aprīlim," informē Dimante.

Pētījums tiek īstenots pēc Veselības ministrijas pasūtījuma projekta "Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi" īstenošanas gaitā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

BIOR Dzelzs trūkums Grūtniece Grūtniecība
0
D vitamīns
0
Dzelzs organismā
0
Sievietes veselība
43475391
Veselība un sports grūtniecības laikā
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form