Foto: LETA
Aprīļa pēdējā dienā, 30. aprīlī, norisināsies ikgadējais pasākums – Eiropas Zinātnieku nakts. Kā allaž, pasākuma mērķis ir sniegt visiem interesentiem iespēju tuvāk iepazīties ar zinātnieku darbu un uzzināt par jaunākajiem sasniegumiem, viesojoties augstskolās un zinātniskajos institūtos. Šogad pasākuma tēma ir "Zinātnes sasniegumi nākotnei". Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī, pasākums norisināsies attālināti.

Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi Latvijā notiks jau 15. reizi. Pateicoties attālinātajam norises formātam vietnē "zinatniekunakts2021.lv", tie šogad būs pieejami interesentiem jebkurā vietā Latvijā un pasaulē.

Zinātnieku nakts apmeklētāji varēs virtuāli paviesoties astoņās Latvijas pilsētās un ielūkoties ap 15 dažādu Latvijas augstskolu un zinātnisko institūtu laboratorijās, vērot un iesaistīties eksperimentos, diskutēt ar zinātniekiem un piedalīties citās Latvijas zinātnieku sagatavotās aktivitātēs.

"Eiropas Zinātnieku nakts ir nozīmīgākais pasākums Latvijā, kas savieno zinātniekus un sabiedrību. Tas rāda, ka zinātne ir ne tikai sabiedrības attīstības virzītājs un ekonomikas pamats, bet arī ļoti interesanta lieta! Neskatoties uz to, ka drošības apsvērumu dēļ pasākums šogad notiks attālināti, esmu pārliecināts, ka tas būs ne mazāk vērtīgs un interesants, tāpēc aicinu izmantot šo unikālo iespēju uzzināt daudz jauna, atceroties, ka ikviens no jums var kļūt par zinātnieku, atklāt kaut ko jaunu un izbaudīt atklāšanas prieku!" aicina profesors Arvīds Barševskis (ZZS), Daugavpils Universitātes zinātņu prorektors.

Šogad Zinātnieku nakts programmu īpaši saistošu padarīs pasākuma viesis – jaunākajiem zinātnes entuziastiem labi pazīstamais Aldis Kalniņš un "Zili brīnumi", kas Zinātnieku nakts apmeklētājus tiešsaistē priecēs ar eksperimentiem un izglītojošu izrādi bērniem, palīdzot ne tikai labāk izprast pasauli, bet arī atraktīvā veidā vēršot uzmanību uz zinātnieka darbā nozīmīgām prasmēm un rakstura īpašībām.

Īpaši šim pasākumam sagatavotajā platformā pasākuma laikā vienlaikus darbosies teju 20 tiešraižu kanāli, katrā no tiem piedāvājot kāda pasākuma partnera – Latvijas augstskolas vai zinātniskā institūta – sagatavotu saturu piecu stundu garumā. Platformā dalībnieki varēs ērti atlasīt savam vecumam un interesēm piemērotāko.

Kategorijā "Mazie pētnieki" aizraujošus eksperimentus tiešraidēs un video varēs vērot paši mazākie zinātnes interesenti – bērni un jaunieši. Sadaļa "Izzinātāji" piedāvās jauniešiem un pieaugušajiem bez īpašām priekšzināšanām saistošu saturu, populārzinātniskā veidā skaidrojot un ļaujot labāk izprast dažādas parādības un ar zinātni saistītus jautājumus. Kategorija "Lielā zinātne" apvienos jau daudz detalizētākus stāstus par konkrētiem zinātniskajiem pētījumiem un būs piemērota vieta, kur satikties dažādu jomu zinātniekiem un studentiem, lai apmainītos pieredzē un uzzinātu par aktuālāko zinātnē Latvijā. Paralēli tiešraidei darbosies arī partneru Expo zonas, dodot iespēju uzzināt vairāk par konkrētās institūcijas darbību.

Eiropas zinātnieku nakts tiešsaistes formātā piedāvās diskusijas, lekcijas, eksperimentu demonstrējumus, virtuālās ekskursijas, projektu prezentācijas, īsfilmas, viktorīnas, spēles, izstādes un pat koncertus, sportiskās aktivitātes un ķīmisko reakciju šovu, kā arī iespēju apmeklētājiem daļu eksperimentu veikt mājas apstākļos, uzdot jautājumus zinātniekiem un laimēt balvas.

Pilna pasākuma programma vietnē 'zinatniekunakts2021.lv" būs pieejama nedēļu pirms pasākuma un dos iespēju katram interesentam laicīgi atzīmēt saistošākās aktivitātes un no plašā norišu klāsta platformā izveidot pašam savu vakara programmu.

Pasākumā piedalīsies Daugavpils Universitāte, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Latvijas Organiskas sintēzes institūts, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija, Latvijas Universitāte, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava", Liepājas Universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Rīgas Stradiņa Universitāte, Ventspils Augstskola un Vidzemes augstskola.

Apmeklētāji aicināti dalīties ar stāstiem un foto no sava virtuālā Eiropas Zinātnieku nakts apmeklējuma sociālajos tīklos, lietojot tēmturi #zinatniekunakts2021. Aktualitātēm sekot varēs arī Zinātnieku nakts 2021 pasākuma "Facebook".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!