Foto: Publicitātes foto

Transporta un sakaru institūts (TSI) jau trešo gadu piedāvā aizraujošas mācībstundas vidusskolēniem. Atsauksmes no skolām, kuras jau ir izmantojušas šo iespēju, liecina, ka jaunieši labprāt uzzina par mūsdienīgām tēmām, karsti apspriež dzirdēto un arī pielieto to dzīvē.

TSI piedāvā bezmaksas mācībstundas tādās jomās kā programmēšana, robotika un mākslīgais intelekts, kā arī loģistika un sociālās zinātnes. Pašlaik nodarbības notiek tiešsaistē. TSI komanda ir gandarīta par to, ka kolēģi no Latvijas vidējās un profesionālās izglītības iestādēm izmanto piedāvāto palīdzību, lai padziļinātu un dažādotu savu audzēkņu mācību procesu.

"Rīgas Valsts tehnikuma (RVT) Komercdarbības nodaļas loģistikas audzēkņi gūst jaunas zināšanas un ar apbrīnu izsakās par esošo zināšanu padziļinātas izpratnes iespējām. Pasniedzēji saprotami un toleranti sniedz informāciju, kas noder jauniešu motivācijai un profesijas izpratnei. Reklāmas pakalpojumu audzēkņi apgūtās zināšanas par personīgo brendingu, līderību un t.s. "soft skills" un "hard skills" izmanto savu profesionālo priekšmetu apguvē, kā arī personīgajā izpausmē. Patīkami klausīties un vērot, kā jaunieši ar aizrautību un degsmi pēc mācībstundām vēl ilgi pārspriež dzirdēto un pieredzēto un ar katru reizi aizvien vairāk un vairāk vēlas apgūt ko jaunu. Jauno mācībstundu saturs ir kvalitatīvs, noderīgs un viegli uztverams, kas mūsdienu attālināto mācību procesa laikā ir vissvarīgākais," pieredzē par sadarbību ar TSI dalās Elīna Šņepste, RVT grupu audzinātāja Komercdarbības nodaļā.

Piedāvātās TSI mācībstundu tēmas ir pielīdzinātas vispārējās vidējās izglītības mācību priekšmetu programmām, lai neizjauktu skolēniem un tehnikumu studentiem mācību saturu, bet to papildinātu.

Foto: Publicitātes foto

Rīgas Angļu ģimnāzijas skolēni piedalījās mācībstundā "Līderības koncepcija: personības kā līderi". Komentē ģimnāzijas karjeras konsultante Madara Sarkane: "Nodarbībā šķita ļoti vērtīgi, ka varēja sadzirdēt piemērus no personīgās pieredzes, tas parasti uzrunā ļoti! Katrs ieguva ko vērtīgu un kādu labu atziņu, kā kopt un veidot savu līderību vai vismaz mazliet stiprināt sevī līderības prasmes. Paldies!"

Jelgavas Tehnikuma studenti ir tiešsaistē apmeklējuši teju visas TSI piedāvātas mācībstundas. "TSI radoši un aktīvi iesaista mūsu tehnikuma izglītojamos, sniedzot priekšstatu par IT profesionālo ievirzi. TSI tiešsaistes mācību stundu radošie uzdevumi ir balstīti uz izglītojamā zināšanām, interesēm, hobijiem un intelektuālo attīstību. TSI ir digitālais laikmets un jaunrades iespējas augstskolā, starpdisciplinārā pieeja mācību procesā," uzskata Judīte Poriķe, Jelgavas Tehnikuma izglītības metodiķe IT jomā.

Rīgas Valsts Klasiskās ģimnāzijas pedagogs un karjeras konsultants 8.–12. klašu grupai Sandra Dzelme sadarbību ar TSI vērtē šādi: "Ļoti veiksmīga sadarbības stratēģija, ka augstskola nosūta atgādinājumus par saviem piedāvājumiem un aktuālākajiem notikumiem. TSI arī ņem vērā atgriezeniskā saitē iegūtos ieteikumus, izstrādājot nodarbības."

Mācībstundu projekts tika uzsākts 2019. gadā, un tad, protams, TSI profesori un lektori brauca uz skolām un vadīja nodarbības klātienē. Parasti tās bija Rīgas un Rīgas apkaimes skolas, kaut gan dažreiz nodarbības notika arī tālāk no galvaspilsētas, piemēram, Daugavpilī. Šobrīd tiešsaistes stundas dod iespēju TSI mācībspēkiem "apceļot" ne tikai visus Rīgas rajonus, bet visu Latviju. TSI mācībstundas ir apmeklējuši skolēni no Valmieras, Ludzas, Jelgavas, Ventspils un Daugavpils.

"TSI mācībstundu mērķis ir aizraut skolēnus, rosināt viņu interesi par tālāku izglītību, neliekot uzsvaru uz mūsu augstskolu, bet gan augstāko izglītību kopumā. Jauniešiem vieglā un saprotamā valodā skaidrojam sarežģītas lietas, tādā veidā parādot, ka STEM (science, technology, engineering, mathematics – zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes, matemātika) joma ir interesanta un aizraujoša, nevajag baidīties saistīt savu nākotnes profesiju ar kādu no inženierzinātņu virzieniem. Nodarbojamies ar to jau trešo gadu un priecājamies, ka arī citas Latvijas augstskolas seko mūsu labajam piemēram un atbalsta jauniešus un skolas," saka TSI mārketinga un komunikācijas nodaļas vadītāja Līga Ūdre.

Foto: Publicitātes foto

2020./2021. mācību gadā aizvadītas jau 106 TSI mācībstundas 25 Latvijas skolās un tehnikumos, aptuveni 1900 jaunieši ir apmeklējuši šīs nodarbības. Tiek piedāvātas piecas nodarbību tēmas. Lekcijas vada gan pašmāju harizmātiskie profesori, gan arī pasniedzēji no ārvalstīm – no Gruzijas un Kazahstānas. Nodarbības var norisināties latviešu, angļu vai krievu valodā. TSI prakse rāda, ka dažas skolas mērķtiecīgi izvēlas mācībstundas angļu valodā – pasaules zinātnes un tehnoloģiju valodā. Līdz mācību gada beigām interesenti joprojām ir aicināti pieteikt savu klasi aizraujošai nodarbībai!

Apskatīt pilnu piedāvāto lekciju aprakstu un pieteikties var vietnē https://school.tsi.lv/. TSI turpinās projektu arī nākošajā mācību gadā, un šajā pat vietnē varēs uzzināt aktuālo nodarbību sarakstu. Visus jaunumus par TSI organizētajām profesionālās ievirzes mācībstundām var uzzināt, piesakoties jaunumiem e-pastā events@tsi.lv

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!