Foto: AFP/Scanpix/LETA
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) virusologi un infektologi ir pabeiguši darbu pie pētījuma, kurā iegūtie dati un Covid-19 pacientu bioloģiskie paraugi palīdzēs prognozēt slimības gaitu dažāda riska grupu pacientiem, izvēlēties atbilstošāko ārstēšanu, kā arī kalpos turpmākajiem pētījumiem. Finansējumu pētījuma norisei un pacientu bioloģisko paraugu ievākšanai piešķīra Borisa un Ināras Teterevu fonds.

Vīrusa izzināšanā zinātnieki veica Latvijas pacientu bioloģiskā materiāla izpēti. Paraugi ievākti Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā un tālāk nodoti RSU pētnieku grupai. Pētījuma rezultātā ir izveidota 168 pacientu biomateriāla banka, kuru var izmantot, lai noteiktu dažādus ar Covid-19 saistītus bioloģiskos faktorus. Pētnieku mērķis bija noskaidrot vairāku imūnās sistēmas molekulu līmeņa izmaiņas. Ir iegūti imūnās sistēmas gēnu dati, kas dod iespēju identificēt cilvēkus, kuriem nepieciešama intensīvāka veselības stāvokļa uzraudzība un ārstēšana.

"Kad organisms pirmo reizi saskaras ar vīrusu, baktēriju vai parazītu, imūnsistēma ir gatava cīņai un tiek izstrādātas citokīnu molekulas, kuras nodrošina imūnajai atbildei nepieciešamo signālu kaskādi.

Parasti ir tā – jo spēcīgāka atbilde, jo lielākas izredzes, ka infekcija tiks uzveikta. Tomēr daļā gadījumu, kā tas novērots pacientiem, kas inficējušies ar jauno koronavīrusu, pārmērīga reakcija – "citokīnu vētra", kas turpinās pārāk ilgi, – izraisa iekšējo orgānu, piemēram, plaušu un/vai aknu, bojājumu, kas smagos gadījumos beidzas ar pacienta nāvi.

Pētījumā meklējām faktorus, kuri ļauj paredzēt letālo iznākumu. Tagad varam teikt, ka, saslimstot ar Covid-19, īpaši būtiska ir nevis stipra imunitāte, bet pareiza, savlaicīga un samērīga organisma imūnā atbilde," norāda Klīniskās imunoloģijas un imunoģenētikas starpkatedru laboratorijas vadītāja Dr. med. Jeļena Eglīte.

Borisa un Ināras Teterevu fonda finansētajā pētījumā iegūto pacientu materiālu varēs izmantot, pētot Covid-19 Latvijā un starptautiskā mērogā.

RSU Medicīnas fakultātes Infektoloģijas katedras vadītāja un profesore Ludmila Vīksna pauž: "Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalsts Covid-19 ierobežošanai un izpētei augsti vērtējams ne tikai no praktiskā ieguldījuma, bet arī no humānā aspekta, jo tā ir bijusi iespēja padziļināti pētīt slimības neizzināto, bet prognozei nozīmīgo imūno statusu, kā arī izveidot bioloģiskā materiāla kolekciju. Tā ir patiešām liela vērtība ne tikai pašlaik notiekošajā situācijā, bet arī nākotnei."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!