Lai pasargātu putnus no bojāejas, tiem saduroties ar elektrības vadiem, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrika enerģētikas un tehnoloģiju kompānijai "Empower" izgatavojusi robotizētu sistēmu putnu atbaidītāju uzstādīšanai augstsprieguma līnijās.

Pagājušā gada izskaņā ekspluatācijā tika nodots Latvijas vēsturē vērienīgākais elektroenerģijas pārvades tīkla stiprināšanas projekts "Kurzemes loks", būtiski uzlabojot elektroapgādes drošumu Latvijas rietumu daļā.

"Projekta ietekmes uz vidi novērtējumā eksperti vērsa uzmanība uz potenciāliem riskiem putnu bojāejai, saduroties ar elektrības vadiem. Lai no tiem izvairītos, tika aicināts meklēt risinājumus elektropārvades līnijas marķēšanai noteiktos posmos, kur putnu pārlidojumi ir visbiežākie. Putnu atbaidītāju izvietošana uz augstspriegumu līnijām Latvijā nav ierasta prakse, šis bija tikai otrais gadījums," saka "Empower" projektu vadītājs Viktors Mironovs.

Uzprojektēja un uzbūvēja


"Viens no darbiem šķita pavisam vienkāršs – uzlikt putnu atbaidītājus uz zibens troses. Izrādījās, ka ar konvencionālām metodēm to izdarīt nemaz nebūs vienkārši. Meklējot efektīvu un izdevīgu risinājumu, nonācām līdz RTU Dizaina fabrikai," stāsta Mironovs.

RTU Dizaina fabrikā vecākā eksperta Gundara Miezīša vadībā tika uzprojektēta un uzbūvēta robotizēta sistēma – strādājošs prototips. RTU Dizaina fabrikā arī izgatavotas nepieciešamās komponentes.

"Uz vietas veicām CNC frēzēšanu, virpojām, ar 3D printeriem izgatavojām prototipam nepieciešamās komponentes, komplektējām elektroniku, programmējām, ārpakalpojumā tika izgatavots tikai robota rāmis," uzskaita Miezītis. Uzdevums bija sarežģīts, jo paredzēja risināt gan ar mehāniku, gan elektroniku un programmēšanu saistītus jautājumus.

"Robots pārvietojas pa līniju, ik pa desmit metriem izvietojot speciālu gaismu atstarojošu plastikāta karodziņu. Sistēma darbojas pusautomātiskā režīmā – operators pārvieto robotu no viena elektrolīnijas posma uz nākamo un ar pulti vada braucienu, bet robots pats apstājas pēc noteikta attāluma un nostiprina karodziņu. Grūtības izvietot karodziņus noteiktā attālumā vienu no otra ir viens no lielākajiem mīnusiem tirgū jau esošiem risinājumiem, piemēram, karodziņu izvietošanai ar drona vai helikoptera palīdzību. Šie risinājumi ir arī ievērojami dārgāki," norāda Mironovs, uzreiz piebilstot, ka uzņēmumam RTU Dizaina fabrikas izveidotā robotizētā sistēma jau ir atmaksājusies.

Uzņēmums to plāno izmantot arī turpmāk, paplašinot pakalpojumu klāstu klientiem. Skandināvijā putnu atbaidītājus izmanto ievērojami biežāk, "Empower" projektu vadītājs Zviedrijā un Somijā tādus redzējis arī uz zemsprieguma un vidējā sprieguma līnijām. Viņš cer, ka arī Latvijā, attieksmei pret vidi kļūstot arvien atbildīgākai, atbaidītājus redzēsim arvien biežāk. Īpaši tādēļ, ka "Kurzemes loka" projekts pierādījis to efektivitāti – putni līnijai met loku. To īpaši labi var redzēt gājputnu iešanas laikā.

Būsi Makgaivers


Izmantojot robotu, tika izvietoti 1400 karodziņi 14,5 kilometrus garā augstsprieguma līnijas posmā. Tam bija nepieciešama apmēram nedēļa. Mironovs atminas, ka darbs bija ļoti saspringts, jo atbaidītāju izvietošanai līnija bija atslēgta, lai gan robots darbu varētu veikt arī zem sprieguma.

Darbā aktīvi iesaistījās arī Miezītis, lai operatīvi novērstu nepilnības prototipa darbībā vai to pielabotu pēc vajadzības. Tāda vajadzība arī radās.
Sēdējām pļavas vidū, brigāde bija aizbraukusi, robots nestrādāja. Gundars to izjauca un secināja, ka nefunkcionē viena 3D printēta detaļa. Viņš ar superlīmes un smildziņas palīdzību veica nosacītu 3D printēšanu lauka apstākļos. Es viņam teicu: "Ja sistēma strādās, tu būsi Makgaivers!''
atminas Mironovs.
Viņš arī uzsver, ka "Empower" mātes kompānija Somijā atzinīgi novērtē RTU radīto inovāciju, jo nozare ir visai konservatīva. "Empower Group" ir viens no lielākajiem uzņēmumiem zemsprieguma, vidēja un augstsprieguma tīklu, kā arī telekomunikāciju tīklu un ēku būvniecībā Skandināvijā un Baltijā.

Savukārt Miezītis slavē sadarbību ar kompāniju, īpaši novērtējot tās ieinteresētību rezultāta sasniegšanā un skaidra darba uzdevuma definēšanā.

RTU Dizaina fabrika ir inovāciju un uzņēmējdarbības platforma ar Baltijā vislabāk aprīkoto prototipēšanas darbnīcu, augsti kvalificētu ekspertu komandu un zinātnisko atbalstu uzņēmējiem, vadītājiem un studentiem, lai radītu inovāciju idejas, augstas pievienotās vērtības produktus, inženiertehniskus risinājumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!