Arhimēds plosto un filmu fizika reālajā dzīvē – 7 aizraujošas video lekcijas par fiziku
Foto: Kadrs no video

Neskatoties uz maijā spēkā esošajiem ierobežojumiem, grandiozi noslēgusies Jauno fiziķu skolas (JFS) desmitā sezona. Izaicinoša, izglītojoša un pārsteigumiem bagāta, jubilejas sezona pierādījusi, ka fiziku visai ērti var apgūt arī attālināti. Arī tev ir iespēja neklātienē apgūt to, ko mācījās jaunie fizikas entuziasti, noskatoties kādu no septiņām aizraujošajām video lekcijām, kuras atradīsi zemāk rakstā!

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jubilejas sezonas noslēgumā topošos fiziķus uzrunāja teju visa JFS komanda, no 9. līdz 15. maijam katru dienu publicējot video lekciju par kādu aizraujošu un aktuālu ar fiziku saistītu tēmu.

Ģirts Zāģeris stāsta par filmu fiziku, analizējot, dažādus pazīstamu filmu fragmentus un mēģinot saprast, cik reāli ir tajos attēlotie procesi.

Virgīnija Vītola atbild uz jautājumu "Kas ir īsts aukstums?", pastāstot par temperatūru un to, cik zemu tā var nokristies un kā to panākt.

Andris Pāvils Stikuts video lekciju sēriju turpina ar stāstu par to, kā ar datoru palīdzību var sarēķināt dažādas parādības.

Antra Gaile savā video lekcijā "Arhimēds plosto" stāsta par Arhimēda spēku.

Savukārt Aigars Langins matemātiski aprakstīja pandēmiju, ar skaitļiem paskaidrojot, kā tieši sociālā distancēšanās var palīdzēt mazināt pandēmijas ietekmi.

Turpinājumā Maija Sjomkāne un Malvīne Nelda Strakova skaidroja, kā var zināt, cik vienā molā ir daļiņu.

Video lekciju sēriju noslēdza Valdis Zuters ar kvantu un kodolfizikas palīdzību paskaidrojot, kāpēc spīd Saule.

Šīs un vēl citas JFS lekcijas var noskatīties gan "Youtube", gan "Facebook". Tur atradīsi prīļa attālinātās nodarbības video lekcijas par kvantu fiziku. Tajās Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optimetrijas (FMOF) fakultātes fizikas maģistrants Roberts Berķis sniedza ievadu kvantu fizikā, FMOF profesors Mārcis Auziņš pastāstīja par kvantu fiziku, atskatoties vēsturē, bet Andris Locāns skaidroja kvantu kriptogrāfijas pamatus.

Ja nu video lekciju laikā rodas jautājumi par konkrēto tematu, tos droši var uzdot komentāru sadaļā pie attiecīgā video. Uz jautājumiem atbildes turpat sniegs JFS pārstāvji.

Vēl pirms pandēmijas un pulcēšanās ierobežojumiem JFS jubilejas sezonas nodarbībās klātienē apskatītas septiņas tēmas – elektromagnētisms, klimata fizika, rotācijas fizika, astrofizika, elektronika, skaņu fizika, materiālu fizika.

Noskaidroti arī jubilejas sezonas "Skolu kausa" laureāti. 20 komandu konkurencē trešajā vietā ar 283 ranga punktiem palika pagājuša gada čempioni – "Karaliskā Gvarde". Otro vietu ar 323 punktiem izcīnīja komanda "Cikliskie Pingvīni", bet čempiona titulu un 326 punktiem šogad var lepoties komanda "Fizmātiķi". Skolu kausa rezultātu tabulu atradīsi šeit.

Par Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāti

Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāte ir Latvijas Universitātes akadēmiska pamatstruktūrvienība, kas izveidota akadēmiskās darbības organizēšanai sekojošās zinātņu nozarēs: fizikas un matemātikas nozarē, tajā skaitā, medicīniskās fizikas apakšnozarē.

Par Jauno fiziķu skolu

Jauno Fiziķu skola ir bezmaksas nodarbības vidusskolēniem, kas norisinās reizi mēnesī Latvijas Universitātes Fizikas un Matemātikas fakultātē, dodot iespēju gan iepazīt fizikas teorētisko pusi, gan piedalīties eksperimentos, gan arī populārzinātniskā veidā padziļinot zināšanas par dažādām ar fiziku saistītām tēmām.

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.

Tags

Jauno fiziķu skola Fizika Latvijas Universitāte Zinātne
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form