Foto: RTU zinātnieku darbs Ukrainā palīdz glābt sagrautos kultūras pieminekļus
Foto: Bruno Deslandes

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki sadarbībā ar Kultūras ministriju (KM) sniedz palīdzību Ukrainai karā cietušo kultūras pieminekļu saglabāšanā. Trīs eksperti Ukrainā veica kultūras mantojuma objektu trīsdimensionālo skenēšanu, fiksējot bojājumus un iegūstot datus, lai varētu plānot karadarbībā cietušo kultūras pieminekļu nostiprināšanu un atjaunošanu, liecina universitātes mājaslapa publicētā informācija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

No 6. līdz 16. jūnijam Ukrainā strādāja UNESCO eksperts SIA "ARCHItrāvs" valdes loceklis Dr. Bruno Delands, RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ģeomātikas katedras asociētais profesors Dr. Māris Kaļinka un RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) doktorants Kirils Gorovojs.

Zinātnieki pēc Ukrainas Kultūras ministrijas sastādītā saraksta veica 3D mērījumus kultūras būvēm, dievnamiem un kultūras pieminekļiem, kas ir cietuši Krievijas uzbrukumā Ukrainai un kurus nepieciešams atjaunot. Viņi strādāja Svētās Jaunavas Marijas baznīcā Uhnivā, Ļvivas apgabalā, Vasila Tarnovska Ukrainas senlietu muzeja mājā, Jaunatnes kultūras centrā un kino ēkā Čerņihivā, kā arī Kijivas Svētā Kirila katedrālē, kas atrodas bīstamajā zonā un kuru iecerēts iekļaut UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Latvijas komandas vērienīgā pieredze šādu uzdevumu veikšanā ļāva precīzi dokumentēt cietušās ēkas, izmantojot lāzerskenerus. Zinātnieki veica radīto postījumu detalizētu diagnostiku un konsultēja atbildīgās Ukrainas institūcijas par avārijas stiprinājuma konstrukciju uzstādīšanu un ilgtermiņā veicamajiem atjaunošanas darbiem.

Foto: RTU zinātnieku darbs Ukrainā palīdz glābt sagrautos kultūras pieminekļus
Foto: Bruno Deslandes

Uzturoties Ukrainā, Latvijas zinātnieki tikās arī ar Ukrainas Kultūras ministrijas un Ārlietu ministrijas pārstāvjiem, kā arī Latvijas vēstnieku Ukrainā.

Delands, ar kuru RTU ilgstoši sadarbojas kultūras mantojuma saglabāšanā, jau ir unikāla, starptautiski atzīta pieredze, darbojoties līdzīgos apstākļos Sīrijā, arī gadījumos, kad kultūras mantojums bojāts bruņotu konfliktu rezultātā.

Foto: RTU zinātnieku darbs Ukrainā palīdz glābt sagrautos kultūras pieminekļus
Foto: Bruno Deslandes

Kaļinka un Gorovojs kopā ar RTU DITF Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras profesoru Ingaru Eriņu ir specializējušies gan vēsturisku objektu, gan arī jaunbūvju 3D modeļu izveidē. Pavasarī Kaļinka un Gorovojs kopā ar Delandu veica uzmērījumus seno karavānu pilsētā Saūda Arābijā, lai izveidotu tās virtuālās un papildinātās realitātes modeli, kuru varēs izmantot vēstures izzināšanā. Viņi ir radījuši arī 3D modeļus ēkām RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā, lai tos varētu izmantot ēku apsaimniekošanā.

RTU zinātnieki veic 3D mērījumus, lai saglabātu Ukrainā karā izpostītās kultūras vērtības

Šis Ukrainas atbalsta projekts ir līdzīgs Latvijas valdības tehniskajai palīdzībai, kas tika sniegta Irākai 2005.–2006. gadā. Tajā tiek izmantotas nesen veiktās intervences karadarbības zonās Irākā un Sīrijā, kā arī citos Tuvo Austrumu prestižos objektos, kas iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

KM pētnieku darbu Ukrainā atbalsta ar 24 tūkstošu eiro finansējumu, bet projektu administrē RTU.

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Datorzinātne Krievijas iebrukums Ukrainā Karš Kultūras ministrija Rīgas Tehniskā universitāte
53545769
Matemātika
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form