Latvijā jaudīgākie datori palīdz radīt personalizētus fiksatorus lūzumu ārstēšanai
Foto: Publicitātes foto

Rīgas Tehniskā universitātes (RTU), Latvijas Universitātes (LU) un jaunuzņēmuma "CastPrint" izveidots konsorcijs izmantos universitāšu rīcībā esošos superdatorus, lai ātri un efektīvi ražotu personalizētas medicīniskās palīgiekārtas – 3D drukātus fiksatorus, portālu "Delfi" informēja RTU.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"CastPrint" nodarbojas ar individuāli pielāgotu 3D drukātu fiksatoru izveidi dažāda veida lūzumu ārstēšanai. LU Skaitliskās modelēšanas institūts uzņēmuma vajadzībām veidos fiksatoru skaitlisko modeli un topoloģiskās optimizācijas algoritmus, kā arī organizēs jaunā produkta izturības novērtējumu. Savukārt RTU HPC centrs projektam piesaistīts kā lielākais superdatoru (High Performance Computing – augstas veiktspējas skaitļošana) resursu nodrošinātājs Latvijā ar zināšanām par nepieciešamo tehnisko un programmatūru nodrošinājumu projekta veiksmīgai izpildei.

"CastPrint" būs jānodrošina, lai ar superdatora palīdzību radītie fiksatoru modeļi un arī pats izdrukātais materiāls atbilstu gan pacientu un mediķu, gan ražošanas kvalitātes prasībām.

Konsorcijs uzvarēja "Apvārsnis 2020" programmas FF4EUROHPC konkursā, iegūstot 140 tūkstošus eiro. Projekta realizācija uzsākta martā un ilgs 15 mēnešus.

"Lai varētu konkurēt globālajā tirgū, HPC iekļaušana augstu tehnoloģiju uzņēmuma procesos ir neizbēgama," pauž LU Skaitliskās modelēšanas institūta Pusvadītāju tehnoloģiju laboratorijas vadītājs Jānis Virbulis. Viņš šo redz kā labu priekšzīmi, kas Latvijas uzņēmumus turpmāk varētu mudināt aizvien vairāk savā darbā izmantot superdatoru nodrošinātās skaitļošanas jaudas. Eksperts piebilst, ka uzņēmumiem, kuriem ir interese ieviest šīs tehnoloģijas savos procesos, bet trūkst zināšanu, palīdzēs Latvijas HPC kompetences centrs.

"Latviešiem ir teiciens – maisam gals vaļā! To es gribētu attiecināt uz pirmo panākumu FF4EUROHPC projektu konkursā," saka RTU vadošais pētnieks un "EuroCC" projekta vadītājs Latvijā Ilmārs Slaidiņš. "2021. gada janvārī, kad tikko bijām sākuši "EuroCC" projektu, bija pirmais projektu konkurss. Otrajā konkursā no Latvijas jau bija trīs pretendenti. Ceram, ka nākamajā konkursā būs vēl vairāk pieteikumu."

Programmā FF4EUROHPC Eiropas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem tiek atvieglota piekļuve augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģijām, palielinot Eiropas rūpniecības inovācijas potenciālu. Ik gadu tiek organizēts projektu ideju konkurss, izvēloties eksperimentus, lai demonstrētu superdatoru spēju nodrošināt inovatīvus produktus un sniegt pievienoto vērtību valsts un Eiropas rūpniecībai. Vairāk informācijas par šo iespēju var gūt, klikšķinot šeit.

Tags

Datorzinātne Informācijas tehnoloģijas Latvijas Universitāte Rīgas Tehniskā universitāte Veselības aprūpe
53545769
Tehnoloģijas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form