Par reizēm, kad nesanāk. 'Zinātnes kafejnīca' atgriežas ar zinātnieku neražu stāstiem
Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas un inovāciju departaments

"Zinātnes kafejnīcā", kas pēc ilgāka pārtraukuma 24. novembrī atgriezīsies pie zinātnes entuziastiem, satiksies izcili Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki un nepiespiestā gaisotnē stāstīs par reizēm, kad eksperimenti gluži neizdevās ar pirmo, otro, trešo vai ceturto reizi, "Delfi" informēja universitātes pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Zinātnē, gluži tāpat kā citās nozarēs un ikdienas situācijās, gadās neražas. Taču no neražām, kuras visbiežāk radušās kļūdu dēļ, ir jāmācās – tās tikai palīdz augt, meklēt citus risinājumus un nepadoties.

Ar šo diskusiju LU vēlas atgādināt, ka arī zinātnieki ir tikai cilvēki un pieļauj kļūdas. Pat spožākajiem zinātnes prātiem gadās ko sajaukt, aizmirst, kļūdīties, iespējams, pat eksperimenta laikā kaut ko uzspridzināt. Tomēr šīs neražas, kļūdas, varbūt pat izgāšanās, par kurām šodien pētnieks jau var pasmieties, nenoliedzami ir palīdzējušas būt labākam zinātniekam, nepadoties un attīstīties.

24. novembrī pulksten 17 LU Akadēmiskā centra Dabas mājas vestibilā (Jelgavas ielā 1) pavisam vieglā gaisotnē pie kafijas tases savos neražu stāstos dalīsies:

  • LU rektors profesors Indriķis Muižnieks. Rektora ikdiena ir ļoti piesātināta, pienākumu ir ļoti daudz, turklāt darbs ar studentiem un zinātnē ne mirkli nav apstājies. Paturot prātā, ka kļūdīties ir cilvēcīgi, Muižnieks pastāstīs, kādas neražas gadās rektoriem.
  • Kvantu fiziķis LU profesors Vjačeslavs Kaščejevs. Viens no mūsu laika spožākajiem prātiem, kurš ar savu runātprasmi spēj radīt interesi par kvantu fiziku teju ikvienam, kurš gatavs klausīties. Taču arī izciliem zinātniekiem gadās neražas, un izaugsmes trajektorija nav gājusi taisnā līknē, bet apmetusi kādu cilpu.
  • Literatūrzinātniece, valodniece, publiciste, rakstniece LU profesore Janīna Kursīte-Pakule. Profesores akadēmiskā izglītība sakņojas praktiskā, dzīves pārbaudītā pieredzē – folkloras ekspedīcijās. To laikā gadījušies piedzīvojumi, negadījumi un dzīves anekdotes.
  • Polārpētnieki Kristaps Lamsters un Jānis Karušs. Pētot miljons gadu senu pagātni, kas apslēpta ledājos Antarktīdā, Grenlandē un Islandē, LU polārpētniekiem gadījušās dažādas ķibeles, varbūt pat tādas, par kurām nemaz nevar visiem stāstīt!


"Zinātnes kafejnīcu" vadīs LU profesors, radio NABA raidījuma "Zinātnes vārdā" vadītājs Ivars Austers. Uz "Zinātnes kafejnīcu" aicināts ikviens interesents – tā būs lieliska iespēja dzirdēt amizantus stāstus un uzdot jautājumus zinātniekiem, kā arī laimēt dāvanas LU viktorīnā.

"Zinātnes kafejnīcas" mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu.

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.