Skola galā un laiks baudīt vasaru! Tomēr ik pa laikam noder pakustināt prātu arī brīvdienās, tāpēc astronoms un fizikas fans Aivis Meijers sagatavojis uzdevumu gan tiem, kas fizikas pamatus vēl mācās, gan tiem, kas skolu jau sen beiguši, bet grib pārbaudīt, vai zināšanas vēl turas prātā. Noskaties video un pamēģini atbildēt uz jautājumiem (tos un dotos lielumus meklē zemāk tekstā).

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Dotie lielumi:

 • nūjiņa ir no alumīnija, tās garums 1000 milimetri jeb viens metrs;
 • atzīmētās vietas uz nūjiņas, kurās tā parasti tiek turēta pirkstos, mērot no viena tās gala, atrodas 125, 167, 250, 500 un 750 milimetru attālumos;
 • pirksti tiek smērēti ar kalifoniju;
 • turot nūjiņu divos pirkstos pa vidu un ar otru roku to ieskandinot, tā skan ar frekvenci 2,5 kiloherci (kHz);
 • uzsitot nūjiņai pa sāniem ar āmuru, tā skan ar 830 hercu (Hz) frekvenci.

Jautājumi:

 1. Kāpēc pirksti tika sasmērēti ar kalifoniju?
 2. Kādās frekvencēs tiek ieskandināta nūjiņa turot pārējās norādītajās vietās? Kāpēc tā tika turēta tikai divos pirkstos?
 3. Kāda veida viļņi nūjiņā veido skaņu? Uzzīmē šos viļņus! Ņem vērā, ka tika veikti vairāki eksperimenti, tāpēc nepieciešams atbilstošs zīmējumu skaits ar paskaidrojumiem!
 4. Vai nūjiņas ieskandināšanai ar pirkstiem ir kāda atšķirība no uzsišanas ar āmuru pa galu?
 5. Kāds ir skaņas izplatīšanās ātrums nūjiņā? Aprēķini to!
 6. Kas mainītos, ja nūjiņai būtu citāds garums? Atbildi īsi! Nav jāmēģina uzskaitīt visas lietas, der kaut viens pareizs fakts.


Video ar pareizajām atbildēm publicēsim pēc svētkiem, 25. jūnijā!

Tags

Fizika Eksperimenti Matemātika
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form