'Delfi TV ar Jāni Domburu' atbild partijas 'Saskaņa' valdes priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs. Pilns intervijas teksts
Foto: DELFI

Esiet sveicināti, cienījamie "Delfi TV" skatītāji! Šajā reizē studijā ir Jānis Urbanovičs. Cilvēks, kurš ļoti ilgus gadus jau Saeimā vada partijas "Saskaņa" frakciju, bet, kurš tik tikko ir atkal ar partijas kongresa balsojumu atgriezies partijas valdes priekšsēdētāja amatā pēc piecu gadu pārtraukuma. Atgriežoties šajā amatā viņš ir paziņojis, ka centīšoties drīzumā panākt savu politisko nāvi. Labdien, Urbanoviča kungs! Mums ir jāsāk ar to, ka vispirms, tad, kad mēs jūs aicinājām ar kolēģiem pēc kongresa nākt un parunāt par "Saskaņas" dzīvi, jūs teicāt, ka jūs nenāksiet, tāpēc, ka ar mani nerunāšot. Un izrādījās, ka viena mūsu agrākās tikšanās...sarunās lietota vārda dēļ. Vai ne, tā bija? Tagad mēs esam vienojušies, nu, mums publikai tas jāpasaka, ka mēs paši sev esam vienojušies cenzēt un vienu vārdu nelietot. Pareizi es atreferēju?

Mēs... atšķirīgus secinājumus esam izdarījuši. Mēs esam nolēmuši, sarunājuši šo epizodi pāršķirt un dzīvot tālāk.

Lai cilvēki saprastu...

Bet jūs gribat...

...lai cilvēki saprastu, pirms mēs pāršķiram un dzīvojam tālāk, daži fragmenti no tā 2018.gada pavasara raidījuma, kad mēs apmainījāmies ar laipnībām.

[fragmenta sākums]

Urbanovičs:...cīnāmies par mieru Latvijā, par saskaņu...

Pirmā politiskā partija, kas necīnās par varu...

Urbanovičs: Mēs cīnāmies par mieru.

Un par varu nē?

Urbanovičs: Saprotiet, tas jau tāds neizbēgams bonuss, ja mēs to darīsim veiksmīgi.

Muldēt vajag mazāk, Urbanoviča kungs.

Urbanovičs: Nu, ko jūs runājat, kā jūs atļaujaties...

...nu, visas partijas...

[..]

...nelatvisko īpatsvaru, ja?

Urbanovičs: Es tūlīt izprovocēšu kārtējo Dombura rupjību. Jūs vienkārši nedzirdat mūsu atbildes. Jūs vienkārši nedzirdat.

Varbūt.

Urbanovičs: Nu, pagaidiet. Mēs to darām ar gudriem viediem cilvēkiem, kuri, pret kuriem jūs neatļautos tādas rupjības kā pret mani šeit, ja. Viņi nāks pie mums...

Es pret jebkuru varu atļauties pateikt nevis rupjību, bet viedokli, ka tā ir muldēšana.

Urbanovičs: Jā...

Tā bija rupjība?

Urbanovičs: Jā, tā bija rupjība. Jūs to tā neuztverat.

Nē, es to neuztveru. Es uzskatu, ka muldēšana ir muldēšana.

Urbanovičs: Nu, redziet, tas ir jūsu... tā ir jūsu problēma galu galā. Varat turpināt.

Es mēģinu jums populāri paskaidrot vēl vienu reizi, kāpēc es pateicu, ka jūs muldat. Tāpēc, ka jūs to, ko varat pateikt vienā teikumā, jūs muldat piecus teikumus, bet tas neko nedod.

Urbanovičs: Bet man...

Mēs pazaudējam laiku...

Urbanovičs:...man visu laiku liekas, ka... jūs mani nesaprotat.

[..]

Mēs esam arī. Vai mēs esam kaut kāda atsevišķa valdība, kas atsevišķi...

Urbanovičs: Jā, jūs tagad muldat. Ir dažādi...

Labi, jo?

Urbanovičs:... muldat absolūti. Jūs samuldējāt tā, ka nu... es nezinu, ja...

[fragmenta beigas]

Un tur varētu vēl minūti nospēlēt, bet...

Es biju...

...paliekam...

... es biju labāks.

Par to vispār nav diskusijas. Mēs dažādās svara kategorijās.

Tiešām?

Jā! Bet... bet mēs esam vienojušies, lai publika zina, nelietot šo vārdu, šķirt lappusi, bet īsti es nezinu, vai esam vienojušies citus sinonīmus šim vārdam nelietot, bet...

Nē, to mēs neesam vienojušies.

Jā... Labi! Pārejot pie satura... aizvadītājā nedēļas nogalē bija "Saskaņas" kongress, kurā jūs kļuvāt par valdes priekšsēdētāju... vakar bija reitingu mērījumi jaunākajā Latvijas Televīzijas sižetā no SKDS. Oktobrī mērīts... tātad oktobra vidū mērīti reitingi. "Saskaņa" ir pirmajā vietā, bet, skatoties to gadu dinamiku, nu, lai kādu statistisko kļūdu rēķinātu, nu, par ceturtdaļu kritiens vismaz. Kāpēc?

Tas ir garš stāsts, ko citi mediji ir apstāstījuši labāk, ko...

Labāk par jums?

Labāk par mani, ko es varu tagad... neņemšu viņiem maizi nost. Es domāju, ka prognoze ir tāda, ka vēl pusgada laikā vajadzētu šai noķertajai negatīvajai tendencei turpināties. Līdz brīdim, kad mēs iekšēji sakārtosimies.

Bet jūs piekrītat tai versijai, ka atklājās par daudz zaglīguma Rīgas domē un tāpēc viena liela vēlētāju daļa vairs jūs neatbalsta?

Es domāju, ne tikai.

Bet arī?

Protams, protams.

Kas vēl?

Protams, ir arī tas, ka zināmā mērā bija tāda... nu, līderu... veiksmīgs... bieži... vai mazāk veiksmīgs, tāds augsts lidojums, kad atrāvās no ierindniekiem un ierindnieku saucieni gan pēc palīdzības, gan, teiksim, brīdinājuma izkliedzieni netika sadzirdēti un šīs te, šī te plakņu šķirtība ir, manuprāt, lielāka problēma priekš "Saskaņas" šodien nekā visi citi izaicinājumi par kāda kļūdām vai likumpārkāpumiem.

Līderu – jūs lietojāt daudzskaitlī.

Jā, protams. Mums ir daudz līderu...

Jūs arī esat līderis.

Arī es.

Arī atrāvāties no kolektīva?

Nu, centos nē, bet, bet es esmu līdzvainīgs šajā atrāvumā.

Un tas atrāvums... jūs gribat teikt to, ka... ka tas ierindnieks mēģināja teikt, kā jādzīvo pareizi, un līderi dzīvoja nepareizi?

Es... jūs ievērojāt, es izsakos aizvien īsāk un paldies, ka jūs attīstāt manu domu. Jūs pareizi sapratāt.

Kas bija galvenā nepareizība?

Redziet, mēs iemācījām... iemācījāmies mēs, daudzie līderi, iemācījāmies iegūt epizodiskus labus rezultātus, bet nemācējām viņus... nu, pēc tam savietot kopā ar organizāciju. Nu, tādā dziļākā un plašākā nozīmē organizāciju, nevis vienkārši partiju, bet partiju kā organizāciju, kā cilvēku kopums, kas ir organizēts ne tikai uz rezultātu... uz rezultātu, iespējams, arī virtuāli. Koncentrējoties. Ja mēs izmantojam medijus, kā to dara visi citi Latvijā, kā ir pierasts, tad bieži vien organizācija tikai traucē ar saviem jautājumiem, ar savām ierosmēm un... šīs neērtības tiek pagrūstas malā: paga, paga.. mēs vēl šito te kariņu izkarosim, uzvarēsim, un tad pēc tam mēs tevi arī tur ņemsim vērā.

Kariņu, kas nav Krišjānis Kariņš?

Nē, viņš... viņš nav "Saskaņā".

Tas nozīmē, ka partija "Saskaņa" ar saviem deklarētajiem 35 000 biedru kļuva elitāra.

Ne visa. Ja visa viņa kļūtu par elitāru, viss būtu kārtībā.

Kādā ziņā?

Nu kā, ja visa partija ir elitāra, visi ir elitē, "Saskaņas" elitē, tur jau tā problēma, ka saknēs, teiksim, vecbiedros, jaunbiedros, nodaļās, perifērijā, ne tikai ģeogrāfiskā perifērijā, bet partijas perifērijā cilvēki jutās nesadzirdēti. Sajutās neinteresanti un reakcija uz šo sajūtu nesekoja tad, kad vajadzēja.

Bet tas ir tas, ko jūs teicāt kongresa priekšvakarā – lielākā problēma "Saskaņā" ir komunikācija?

Starp... iekšējā komunikācija.

Jā, es mēģināju iztēloties gara acīm, ja es būtu tajā perifērijā, tas "Saskaņas" atbalstītājs, nu, biedrs, biedra kandidāts vai cilvēks, kurš apsver iestāšanos "Saskaņā", mēģinām iedomāties tādu fantastisku...

Jūs apsverat, apsverat tādu domu?

...fantastisku teritoriju. Tas nav mans... ar manu darbu savienojams. Es atvēru "Saskaņas" mājaslapu, vai ne? Marts ir svaigākais notikums, kas mums ir bijis. Ja mēs pabraucam tālāk, jaunākais notikums ir Nila Ušakova Uzvaras dienas, lai kā nu sauktu šo dienu, 9.maiju, runa. Baigi super komunikācija, ne, ar mani perifērijā arī šobrīd?

Jūs biežāk ieejat "Saskaņas" mājaslapā nekā es. Mums tuvākajā valdē būs jauns koncepts, kurā būs atbilde uz visiem šiem jautājumiem. Pagaidiet drusciņ, kamēr mēs tehniski sakārtosim. Jūs redzēsiet visas aktualitātes un šo te komunikāciju sasaistes un saites atgriezeniskās... teiksim, ekspozīcijā mēs izmantosim mājaslapu, lai runātu savā starpā.

Labi. Lai kā būtu ,un lai ko mēs gaidītu, tas, kas ir noticis, ir... aizvadītajā nedēļas nogalē, sēžot kopā prezidijā, jūs esat jaunais-vecais, vecais-jaunais valdes priekšsēdētājs Nila Ušakova vietā. Nils Ušakovs ir domes priekšsēdētājs. Jūsu, tas vēstījums, runājot par to politisko nāvi, kas aizgāja, nu, švirkstēdams, visos virsrakstos...

Es zināju, ka jums patiks.

Visiem medijiem patika, es domāju. Jūs teicāt, ka motīvs, pirms jūs nonācāt līdz tai politiskajai nāvei, motīvs ir atbildība par to, kas ir noticis. Atbildība par to, kas ir noticis, tas ir tas, ko mēs tikko izrunājām? Vai ir vēl kaut kas?

Vēl kaut kas, ko mēs neizrunājām un ceru, ka neizrunāsim. Tās ir mūsu iekšējās lietas. Es... mēģināju atteikties no šīs intervijas, jūsu producentei sakot, ka man vajag, nu, vismaz, trīs, bet vislabāk sešus mēnešus, lai es varētu kaut ko stāstīt. Tagad es varu runāt tikai par iecerēm un daudzas no tādām ir tādas, kuras nosaucot neizpildās.

Bet pēc tiem sešiem mēnešiem mēs uzzināsim, ko jūs tagad nestāstāt? Taču nē!

Es domāju jūs redzēsiet, kas ir noticis. Un... jā!

Tas jau uz priekšu. Es jautāju par atbildību, kas ir noticis līdz šim.

Nu, lai... Mums ir daudz kas jāizdara ar sevi. Ir daudzas lietas, kuras ir jāizdara ar sevi... ģimeniski klusi.

Labi. Publiski, ne ģimeniski, tajā pašā ziņā, kas nonāca līdz politiskās nāves līdzībai, jūs esat teicis, tā ir "LETA" ziņa, intervija "LETA", ka partijai patlaban nākas maksāt par to, ka tai ilgus gadus bija izdevīga viena spilgta, populāra līdera kulta attīstīšana. Nu, citu kā Nilu Ušakovu mēs nevaram iedomāties.

Nu, precīzāk nevar pateikt.

Kā izpaužas līdera kults, nu, demokrātiskajā Latvijā? Nosauksim tā, tas nav totalitārisms.

Jūs... jūs tiešām nezināt, vai tas ir retorisks jautājums?

Nē, es gribu zināt, kā jūs to...

Es gribu saprast...

...redzat.

... es taču runāju ar jums, ne ar skatītājiem, jūs tiešām nesaprotat to, man jāpastāsta? Es riskēju, ka mēs atkal lamāsimies. Man liekas, ka jūs to visu saprotat un arī visi "LETA" un DELFI lasītāji un skatītāji ļoti labi saprot.

Viņi visi pareizi saprot?

Protams.

Kā viņi saprot, tā ir pareizi...

Tā ir!

...un vairāk neko neteiksiet?

Jā.

Kā izpaužas līdera kults, kas ir jānovērš?

Nu, nevis jānovērš, tur ir runa par to, ka tas bija ļoti daudziem, kas šodien ir sašutuši par sekām, viņiem tas bija izdevīgi, to es tur pateicu.

Es vienkārši mēģinu...

Līdz ar to daudzi ir vainīgi. Nevis viens, tas, kuru eksponējām, bet vienlaicīgi ne tikai eksponējām un strādājām uz viņu, uz viņa reitingu, bet tas bija izdevīgi visiem. Arī tie, kas pašreiz sūkstas, ka to nevajadzēja darīt.

Bet jebkuram politiskam spēkam vajag līderi...

Protams.

...un tas ir labi.

Samēroti. Samērojami.

Nesamērīgs līderis?

Nu, jābūt saskaņai starp līderību un organismu.

Labi! Nonākot līdz tam, tai politiskajai nāvei, jūs to interpretējāt tā, ka jūs esat nācis strādāt uz diviem gadiem...

Jā.

...lai iestātos paaudžu maiņa partijā...

Jā.

...un tad, pēc tam, tā jaunā paaudze vienkārši jūs aizslaucīs...

Jā, es tulkoju. Es... mana vaina ir tāda, ka es nebiju gatavs tik ātram... līderu maiņas procesam. Man vajadzēja būt gatavākam, izaudzināt vismaz divus, trīs Nila aizstājējus. Tā kā man tas nav izdevies, es to cerēju un gribēju vēl šopavasar, domāju, ka tāds ir, tad es gāju pats.

Respektīvi, jūs redzējāt, ka neviens no tiem, kas kandidēja, nederēja. Vjačeslavs Dombrovskis, Andris Morozovs...

Un tie, kas vēl varētu kandidēt.

Neviens nekvalificējās šobrīd jaunam līderim?

Nu... Tie, kas bija mani konkurenti, viņi, iespējams, būtu ideāli vadītāji partijai, ideālai partijai ideālā valstī ideālā laikā.

Tādu nav.

Mums... nu, tā...

Ideālā valsts, ideālā partija. Tādu nav.

Nu, mums vismaz tā nav. Tāpēc ir... ir lietas, kas ir sakārtojamas, tā ir mana atbildība, izveidojot... ļoti daudzu līderu... Es biju ļoti priecīgs, priekš manis bija kongresā, ka es redzēju tik daudz ļaužu talantīgu, kas... kas nav atmetuši ar roku šajā grūtajā laikā un ir gatavi iet un kapāt darbā, nesavtīgi. Un mans uzdevums ir ļoti vienkāršs – tagad... cik, nu, pieredze ļauj, un novērojumi par katru no viņiem, salikt viņus... savietojamā savietojumā.

Vai es pareizi sadzirdu?

Noteikti pareizi.

Ja jūs sakāt, ka pārejas periods ir šie divi gadi, nu, zināmā mērā var tā to saukt?

Jā. Un vissvarīgākais ir nevis divi gadi, bet pusgads. Šis!

Labi. Tad, vai jūs redzat, ka gaidāmais "Saskaņas" nākamais līderis ir kāds no tikko pieminētajiem? Vai labāk vēl kāds cits būtu?

Es vispār kādreiz vienā citā, kuru jūs esat palaiduši garām, intervijā teicu, ka es gribētu būt kā Jēzus Kristus. Es gribēju... jo viņam bija tā, ka viņš atļāvās mirt tikai tad, kad viņam bija divpadsmit apustuļi. Es... Man patiktos, ka būtu divpadsmit, tad... no viņu vidus iznirtu tas... tas nākamais Pēteris.

Kas patiktos, tas cita lieta, ja. Es gan domāju, kad komjaunatnes sekretārs sāka gribēt būt kā Jēzus Kristus? Baigi interesants vispār tāds domu gājiens...

Starp citu, es biju ticīgs vienmēr.

Labi. Bet divpadsmit nav "Saskaņā" apustuļu?

Ir vairāk. Vajag... Šodien mums ir ļoti daudz ļaužu... labu, talantīgu, es varētu saukt, saukt, saukt un vienalga...

Jā.

... kļūdītos nenosaucot kādu labu. Pašreiz ir situācija, kad arī tie, kas izskatās pēc līderiem, viņiem ir liels pārbaudījumu periods.

Labi. Lai kā būtu. Kongresā... trīs simti piecdesmit viens bija reģistrējies delegāts, kā kolēģi vēsta. Par jums nobalsoja divi simti astoņpadsmit. par Dombrovski četrdesmit astoņi, par Morozovu astoņpadsmit.

Četrdesmit deviņi.

Četrdesmit deviņi, piedošanu. Četrdesmit deviņi ir uzrakstīts, vienkārši pārteicos. Par jums nobalso mazāk nekā divas trešdaļas. Jūs no tā kaut ko secināt?

Piedošanu?

Divsimt astoņpadsmit no trīs simti piecdesmit viena reģistrējušā ir mazāk nekā divas trešdaļas.

Nu, labi, nu, un kas man...

Neko nesecināt no tā? Es vienkārši jautāju, vai jūs kaut kā to nolasāt?

Paskaidrojiet, kas man būtu jāsecina?

Nē, nu, super rezultāts, jo vairāk nekā piecdesmit divi procenti...

Tas būtu šausmīgi, ja būtu super rezultāts, un maniem oponentiem būtu krietni mazāk.

Slikts rezultāts tāpēc, ka vairāk nekā trešdaļa neatbalsta mani?

Nē. Otrādi. Es domāju, ka viņi atbalsta citus kandidātus. Tas ir ļoti labi.

Kur palika sešdesmit seši, kas pēc šīs matemātikas vispār nav nobalsojuši? Tik daudz pīrādziņu bija jāēd?

Pīrādziņu nebija. Mēs bijām ļoti tādā...

Tik daudz bija jāiet kafija un tēja dzert, un pīpēt?

Es... Es varu minēt tikai kāpēc.

Jā, es ļoti gribētu, lai jūs minat.

Tā bija brīva cilvēka brīva izvēle būt kongresā tik ilgi, cik viņiem tas bija interesanti. Un...

Šiem palika neinteresanti.

... tas ir viens no iemesliem, kāpēc... kāpēc mēs tomēr atteicāmies no... no slēgtā balsojuma, ko es ļoti kultivēju un centos, un... darījos un organizējos. Jo visi teica, ka tas mums nav pierasts, mūsu tradīcija ir cita. Mēs nekad neesam slēpušies atklāti balsot, jūs tur parlamentā... mēs jau sēdē saņēmām ar Nilu šīs īsziņas, ka mēs visu laiku esam balsojuši atklāti. Jūs parlamentā prezidentus vēlat atklāti, kas te par māžošanos. Jūs gribat... taisīt citu partiju? Mums tas nav pierasts un...

Kļūdījāties. Kaut kādu veco "Saskaņu" gribējāt uztaisīt...

Es... nē... mēs.

...ar slēgtu balsojumu.

Vecā labā vai vecā sliktā... Ir tradīcijas, ir dinastijas, kas balso par "Saskaņu", ģimenes un tā. Un to nevar tā vienkārši atmest, būvēt kaut kādu jaunu stumbru, ignorējot vai nocērtot vecās saknes, tas būtu lielākais politiskais glupums, uz ko es nekad neparakstīšos. Bet, bet mainība un pārmaiņas ir vajadzības. Ja... ja es... es tā domāju, ka, ja būtu slēgtais balsojums, es būtu vienīgais, ko ievēl.

Tās ir varbūtības. Praksē...

Nē, pēc tam vienkārši mums varētu nebūt kvorums, es tā to saku. Jo cilvēki ļoti dusmīgi bija par to, ka viņus mēs padarām par šīs te demokratizācijas upuriem. Viņiem vēl tāls ceļš uz Zilupi vai uz Liepāju mērojams. Un viss ievelkas. Runu daudz.

Lai kā būtu. Praksē pēc daudzajām runām otra liela izmaiņa, neskaitot pirmo personu, ir domes izveidošana. Ar Nilu Ušakovu priekšgalā.

Domi pieprasa likums un statūti.

Jā.

Bet mums ir vienkārši savādāka dome. Atšķirībā no tā, kā tas ir pieņemts Latvijā citām partijām vai pieņemts bija mums.

Ko tas "Saskaņā" pašā var mainīt? Vai patiesībā neko baigi?

Nu, es ļoti ceru. Es esmu autors šai idejai, es ceru, ka tomēr instrumenti un institūti ir. Saturs var ietekmēt kvalitāti. Respektīvi, mums ir deputāti visos trijos līmeņos no... novada līdz Eiroparlamentam pašreiz un ir svarīgi, lai viņi lemjot galvenos jautājumus, ko parasti likums... proti, ne tikai dažādu koalīciju veidošana pirms vēlēšanām vai pēc visos līmeņos. Gan... procesa sagatavošanas periodā sarakstu apstiprināšana un tā tālāk, lai viņi būtu politiski institūti un... ar skaidri pārbaudāmiem kritērijiem, kā tu tur nokļuvi pie balsošanas. Respektīvi, ja tu esi ievēlēts par deputātu kaut kur, tad tu esi, vari būt domes loceklis. Nevis kā agrāk, kad kongress ievēl kaut kādus labus cilvēkus, cienījamus, ja viņi nav valdē, tad, kaut vai viņus domē ievēlēs, kā tas ir izplatīts uz deviņdesmit procentiem partijām. Vai arī, ka mēs tur vienkārši sasaucam labus ļaudis, kas tajā brīdī vada kādu no nodaļām.

Labi. No formas pie satura pārejot. Jūsu runa kongresā, tā vieta, kur jūs runājat un atgādināt pie tā, pie kādām pamatlietām saturiskām, programmatiskām, ideoloģiskām vajadzētu atgriezties. Un pirmā, citējam pavisam precīzi, pirmā lieta, kā jūs to formulējat, cita starpā Nila Ušakova facebook profils ir vienīgais, kur tas ir pieejams.

[fragmenta sākums]

Urbanovičs: Mēs iestājamies par visu Latvijai etniski piederīgo grupu kopīgu darbu kopīga mērķa labā. Uz savstarpējās bezkompromisu cieņas pamata. Tas būtu...

[fragmenta beigas]

Lemj otrais, šis pirmais. Tātad šis tomēr parāda, ka pirmkārt jaunā-vecā "Saskaņa" ar jauno-veco Urbanoviču kā valdes priekšsēdētāju, pirmkārt, ir etniskais motīvs.

Protams. Tā ir galvenā Latvijas problēma, visu problēmu sakne.

Un nevajag stāstīt stāstus par to, ka sociālais taisnīgums un...

Nē, tas būs otrajā elementā.

Otrais elements bija sociālais taisnīgums, maksimāls taisnīgums, kur līdz galam īsti nevar saprast...

Tas nav iespējams.

... nav pat iespējams, droši vien. Kur īsti nevarēja saprast, kā mēs to izmērīsim?

Tas tāpēc, ka viņš nekad nav... sociālais taisnīgums ir tāda parādība, kuru nevar sasniegt nekad, nevienā sabiedrībā. Vienkārši maksimāli iespējamais. Tā bija koķetēšana ar...

Liberālo spārnu?

... liberālo spārnu.

Tieši tā.

... šis te, kā es pasaku, nevis vispār kā apriori sociālais taisnīgums, un viss, kā tāds boļševiks, bet gan kā maksimāli iespējamais šodien.

Bet paliekot pie tā etniskā, etnisko grupu kopīgā darba. Nu, tagad iedomājamies, nu, mēs ar jums esam vienā grupā? Etniski taču it kā teorētiski esam.

Mēs esam gan jā, gan nē. Nu... jūs esat... jūs neesat latgalietis.

Vot! Tāpēc es gribu sākt saprast, kā tad jūs šķirojat, cik tad mums tās grupas ir...

Stop, stop, stop...

...un kāds tur darbs būs.

... stop, stop, stop. Vot, tad, vot, te es protestēju!

Pret ko?

Nē, ka šķiroju.

Nē, nu, jūs runājat...

Es...

...par etnisko grupu kopīgu darbu, es gribu iztulkojumu...

Tā nav šķirošana.

Ko jūs sakāt?

Es saku, nu, pirmkārt, divas lielākās... mažoritāte un lielākā minoritāte. Krievi, latvieši. Latvijā. Tā ir problēma.

Kopīgais darbs, ko nozīmē?

Mēs dzīvojam naidā. Neuzticēšanās un turpinām...

Visi latvieši pret visiem krieviem un otrādi – visi krievi pret visiem latviešiem! Nopietni?

Vienu sekundīti. Mēs kultivējam, es domāju politiķus, mediju, mēs kultivējam šo neuzticēšanos un naidu. Jā, es tā, es to... apsūdzu.

Nu, tad sevi arī jāapsūdz, ja mēs.

Es gribu to mainīt. Mani oponenti grib to kultivēt.

Spilgtākais kultivēšanas piemērs pēdējā laikā, ko jūs esat redzējis?

Nu, par utīm no Šņores, par Dombravas izteikumu par nedzimušiem bērniem.

Viena partija no Saeimā septiņām ievēlētām?

Nē...!

Viena?

Nē, nē, nē! Pabrika stāsts par varoņiem un tā tālāk, tā tālāk. Tas viss ir... ir...

Divas? Nu, vai viens Pabriks, nevis visa partija.

Labi, Kariņš. Mums vajag viņiem atņemt bērnus viņus asimilējot, tiem krieviem. Asimilācija ir valsts pirmo amatpersonu lozunga līmenī. Nav... ZZS tas pats bija.

No krievu puses arī ir naids?

Jā, ir. Liels. Dusmas.

Un to pārstāv "Saskaņa" un arī kultivē.

Arī "Saskaņā" ir tādi, kas dzīvo ar šo naidu. Jā. Un... un tā ir liela problēma. Mēs dziedam divreiz gadā vienu dziesmu visi. Saeimā. Un tā ir faktiski tāda lūgšana pēc svētības. Es paziņoju, ka, kamēr mēs dzīvosim naidā, mums uz svētību cerēt nav iespēju.

Kā jūs iztēlojaties kopīgu darbu...

Nedarīt...

...kas tas ir par darbu?

... nedarīt, nedarīt to, ka aiziet pāri robežai cieņai.

Pieturēt muti?

Ja tu jūti, ka tev pilna sirds un tu gribi pateikt – eh, jūs visi tādi – vai arī... nu, tā tālāk. Jā, iekod mēlē.

Jā. Es šobrīd... Jūs nosaucāt piemērus, kas ir publiskie izteikumi.

Bet viņu ir daudz.

Nevis tur, izpildvaras tur... politiskie uzstādījumi izpildvarai. Nevis likumdošana. Bet izteikumi!

Jā, bet, piedodiet, politikā ir no... politikā šie te izteikumi ir ļoti svarīgi un... bieži vien viņi ietekmē sabiedrību vairāk nekā konkrētas likuma normas.

Vai jums nešķiet, zinot to, ka sabiedrība, visu etnisko grupu sabiedrība, maz uzticas politiķiem? Un patiesībā arī tā politika ietekmē viņu dzīvi, nu, kā kuru ietekmē... Kad jūs dzīvojat mītā, varbūt pat sev tīkamā mītā, ka viņi baigi ietekmējas no tiem paziņojumiem. Viņu sadzīvē, tur uzņēmumā vienā kaut kādā vai tusiņā privātā, vienalga uz... tur ledus hallē vai citā hallē, vai koncertā, viņiem viss ir labi. Viņiem nav nekāda naida. Un to dziesmu dzied, to pašu, kopā.

Es neriskēšu šo, teiksim, aizstāvēt savu viedokli, jo es varu noslīdēt pie... nu, tādas, teiksim, šīs te... nu, dusmu provokācijas. Es pateicu, ko es domāju. Man priekš tā ir pieredze, jūs varat mani sist krustā, es tā domāju. Un vēlreiz es gribu teikt – tā ir mūsu lielākā problēma un tā ir mūsu lielākā "NOKIA", ja mēs to atrastu, cieņpilni atrisinātu, tad mums daudz kas ietu daudz labāk.

Par dusmu provocēšanu – es, gatavojoties šai sarunai, pārlasīju dažādas, tajā skaitā ļoti senas jūsu intervijas no 2000.gadu sākuma, pirms Eiropas Savienības, un jūs... Tas bija arī par izglītības valodu primāri, jūs esat piesaucis šo – tūlīt būs nemieri. Tūlīt būs konflikti. Tajā skaitā etniskie konflikti.

Bet es nevis piesaucu...

Varētu būt ārpus, ārpus parlamentārās cīņas metodes...

...es...

...tur toreiz tika apspriestas...

Nē, nav tiesa.

Nu, kā nav tiesa, vakar lasīju.

Nu, es jums paskaidrošu. Es jums piedāvātu savu versiju, ko es esmu rakstījis. Varbūt tik neveikli, ka jūs tik ačgārni to tulkojat, vai arī vienkārši jūs esat labs žurnālists un mēģināt...

Nē, es netulkoju...

Tās...

...tā bija intervija Inārai Mūrniecei "Latvijas Avīzē".

... saasināt diskusiju... Bieži vien intervētājs arī interpretē intervējamo, tādu metodi es zinu un varu piesaukt, un pierādīt. Paklausieties – es... man paveicās vai nepaveicās dzīvot PSRS sabrukuma pirmsākumos. Es redzēju asinis, es redzēju naidu starp kaimiņiem, es redzēju tās slepkavības un nāves. Nē, tā nav forma. Ne no televizora. Es biju Baku, Stepanakertā, es biju Vidusāzijā. Man bija tāda iespēja un bija interese. Es to visu redzēju, es ļoti nobijos no tā. Es... es... Man pārmet mani..t eiksim... nu, etnisko krievu pārstāvji, ka – ja Jāni, tu nebūtu bijis, būtu foršāk. Mēs vienreiz izkautos un pēc tam ātri salīgtu labu. Es saku – varbūt salīgtu, varbūt nesalīgtu, bet salīgts miers labāk, nekā labs karš. Punkts viens. Punkts divi. Jā, es piesaucu. Es teicu – skatieties, pie kā tas var novest. Skatieties uz Biškeku un tā tālāk. Nevis ielikt man mutē, ka es gatavojos Biškeku taisīt. Es teicu – apstājamies, padomājam...

Vai Latvijā šobrīd, pēc tam, kad jūs teicāt un jūs turpināt teikt, ka jūsos neklausās, vai jūs pieļaujat, ka Latvijā Biškekas vai jebkādi nacionālie... raksturi ir iespējami?

Kamēr Latvijā sabiedrība nav vienota, ar sapratni, ar cieņu vienam pret otru, ārējie spēki, vienalga kādi, ne tikai no austrumiem, mūs var vienkārši izmantot kāda savtīguma dzīti. Ja mēs neesam vienoti, mūsu vara, ja mēs esam vienoti, mūs nevar sakūdīt vienu pret otru.

Atgriežoties pie kongresa un pirms kongresa izteikumiem. Vjačeslavs Dombrovskis, runājot par "Saskaņas" nākotni teica – nepieciešams izvēlēties nākotnes ceļu – vai nu palikt komforta zonā, vai mācīties no kļūdām un pārbūvēt partiju.

Jā.

Kur mēs ejam?

Es...

Uz pagātnes izvērtēšanu un pārbūvēšanu?

Es sapratu, ka viņš... paskaidros to programmatisko mērķi, uz kurieni viņš gribētu mainīt partiju. Es vēl joprojām... man nav izdevies iepazīties ar šo viņa vīziju, un vienlaicīgi es domāju, ka viņš ar laiku arī sapratīs, kādā komforta zonā viņš atrodas.

Viņš atrodas, jūs nē?

Tā bija ironija. Es domāju, ka viņš sapratīs, kur viņš ir, kad viņš ir "Saskaņā". Viņš iedomājās... Viņš... viņš, manuprāt, dzīvo ar priekšstatiem, virtuāliem priekšstatiem, ko mēs eksponējām. Viņš neredzēja, cik dažāda un cik sarežģīta sistēma ir "Saskaņa".

Viņš kaut ko nav sapratis, īsi sakot.

Viņš nav iepazinis.

"Saskaņu" no iekšpuses?

Jā.

Vai Regīna Ločmele-Luņova ir iepazinusi "Saskaņu" no iekšpuses? Bišku ilgāk ir, vai ne? Nav bijusi nekādās...

Es atsakos dot atzinumu. Šie cilvēki ir...

Jā, jā!

... no manas puses ir ļoti cienījami. Un es gan uz Vjačeslavu, gan uz Regīnu ļoti, ļoti ceru.

Jā. Bez interpretācijām fragments no, viena no raidījumiem, kur viņi bija šeit un tajā skaitā bija viena epizode, jau šis gads tas ir... kur bija epizode par to, kā tiek vērtēta svaigākā pagātne, nosauksim to tā. Viens mazs citātiņš no viņas puses.

[fragmenta sākums]

Ločmele-Luņova: Es vēlos teikt, ka, manuprāt, tas ir ļoti nopietni un tā izvērtēšana partijā nav notikusi pietiekami līmenī...

Nav notikusi pietiekamā līmenī?

Ločmele-Luņova:... un es ļoti... Nav notikusi, un es ļoti ceru, ka tas notiks tuvākajā laikā mūsu kongresā.

[fragmenta beigas]

Un Boriss Cilevičs piekrītoši māj ar galvu. Un, ja es paskatos, kas notika kongresā, nu, es neredzu, ka tur ir notikusi pagātnes izvērtēšana.

Bijāt tur?

Nē, kolēģi atstāstīja ļoti rūpīgi un detalizēti.

Un?

Pagātnes izvērtēšana kongresā nenotika.

Nu... es uzskatu, ka kongresos neko nevar izdarīt, var tikai... izdarīt... teiksim, iepriekš veiktās analīzes prezentācija var notikt, ne vairāk. Mums, kad es runāju par pusgadu, tad es saku – šis ir tas pusgads, kad mums iekšējā sakārtotība, sakārtošanās jāveic un tas arī ir šis...

Bet tad tās prezentācijas vēl nav?

Es jums stāstu, prezentācija var būt tad, kad mums izdosies vai neizdosies izdarīt to, kas ir jāizdara... sen bija.

Kopš skandāliem... nu, teiksim, skandālu pīķa Rīgas domē, attiecībā uz "Rīgas satiksmi" un ne tikai, pagājis jau kaut kāds laiciņš, pat vairāk nekā pusgads, ja tā summāri skaita, drīz gads būs apkārt. Ko tad "Saskaņa" īsti, kā "Saskaņa" attiecībā uz šiem saviem figurantiem, ir vai nav izvērtējusi?

Nu... es atdevies tādā dinamiskas diskusijas fāzē iekšēji, bet mēs negribam atņemt darbu no tiesībsargiem... Varu tikai teikt, ka mēs ar lielu interesi skatāmies notikumu attīstību un tas ir Rīgas domes pasākumi ir jau un būs regulāri ikmēneša valdes sēžu... neatliekams, teiksim, neizbēgams punkts, ko mēs...

Bet par ko ir dinamiskā diskusija?

Diskusija ir par to, par visu. Es... lūdzu mani nespiest muldēt. Es nevaru stāstīt, tāpēc ka es gribu to problēmu atrisināt, nevis eksponēt. Tie ir dažādi uzvedības veidi, piekrītat?

Bet... bija... ne līdz galam. Jo jautājums – kā, ko jūs saucat par atrisināšanu, jo...

Es jūsu vietā arī nepiekristu, bet, bet es atļaujos... mēģināt un cerēt, ka man izdosies. Bet katrā ziņā garlaicīgi tagad nav...

Bet, vai jūs piekrītat man, ka, ja mierīgi un bezkaislīgi paskatās no malas uz to visu loku, kas bija tad radinieks, tad neradinieks, konsultants, pats konsultants, krustu šķērsu, ja paskatās uz visu to ļaužu loku, nu, mēs neesam redzējuši izslēgšanas, mandātu nolikšanas, jebkādas šādas morālās atbildības uzņemšanās, nav viņas.

Nu, bija izslēgšanas tur, šķīrāmies no četriem kolēģiem...

Paga, paga...

... Rīgas domē.

To jūs, šos četrus jūs saistāt ar korupcijas skandāla sekām?

Es gribu teikt...ka mēs tiešām atrodamies, nebaidos teikt, krīzes situācijā...ap un par Rīgas "Saskaņas"...teiksim, nedarbiem saistītu. Un varētu teikt, ka mēs nepalaidīsim garām šo krīzi. Mēs...

Bet konkrēti?

... viņu noteikti izvērtēsim.

Vai jūs tagad pateicāt, ka Baraņņika un Rosļikova, un Dubova, un Petrova...

Arī...

Izslēgšana ir sankcijas par... koruptīvu darbību?

Katrā ziņā tā ir savstarpējo attiecību publiska izvērtēšana, ko jūs piesaucāt.

Jā, tā ir absolūti, bet tikai... tā epizode parādījās no viņu puses...

Cik vajadzētu daudz tādu, teiksim, tā izslēgšanu būt, lai visi būtu apmierināti?

Nē, nē, līdz šim no jūsu puses, tajā skaitā Vladovas kundzes, šeit, šajā studijā sēžot kopā ar Petrova kungu klātienē pirmo reizi, kad mēs vēl... kad īso brīdi Turlā kungs bija mērs. Viņi apmainoties ar, teiksim to tā, replikām ne pārāk sirsnīgām, ja, nu, tomēr nenonāca līdz stāstam. Es domāju Anna Vladova, kad jūs izslēdza... kā galvenos... šmuces taisītājus...

Nu...

...tur bija pilnīgi cits uzstādījums.

Labi, ka viņi kaut ko nepateica... bet es esmu dzirdējis arī stāstu slēgtā valdes sēdē par iemesliem, kāpēc kāds slēdz kādu, ierosina slēgt ārā. Tā kā... bet tas bija slēgts un es negribu sankcijas pret sevi. Es gribu atklātu darbu valdē un citos institūtos, un tāpēc es, nu, ieturēšu – ja slēgts, tad slēgts.

Jā. Bet dodiet savu kritēriju, to skalu...

Nedošu.

... tāpēc, ka četri...

Nedošu. Es paskaidrošu. No tā, ka es kādu... izlikšu atzīmes... partijai nebūs ne labāk, ne sliktāk. Iespējams, tikai sliktāk. Es gribētu, lai tā ir koleģiāla acīs pateikšana un attīrīšanās.

Attīrīšanās sevī ietver?

Kopā... visu ietver. Bet sāk, sāksim pieradināt sevi pie tā, ka mēs spējam pateikt acīs viens otram. Ne tikai publiski, bet arī... tête–à–tête. Un izrunāt visus jautājumus, piemēram, kādā slēgtā pasākumā. Vai tas ir Rīgas domes frakcijas sēdē vai... vai tur..

Nu pēc bibliskajām līdzībām ir runa par tādu... grēksūdzes analoģiju, vai ne?

Tas būtu labi. Godīgi sakot, uz to es īpaši neceru. Es ceru uz ko citu. Sāksim ar to – uz atklātu valodu. Bet nevis... nu... noklusēšanu uz iekšu. Iekšā gribētu, lai ir visiem, arī tiem, kas nav pārstāvēti kādās vēlētās institūcijās, ir tiesības uzdot jautājumus un iespējas saņemt atbildes. Tā es saprotu partijas organisma normālu darbu. Un... šī te uzdrošināšanās un tāda procesa organizēšana ir mans galvenais izaicinājums. Ja izdosies, tad viss pārējais kā bonusa veidā – gan sodīšana, gan izslēgšana vai tur pacelšana, viss jau notiks organiski pašiem.

Bet, runājot par šī organisma veselīgumu, tādu kopējo veselīgumu...

Jā.

... vai infekciju... vai jūs varat tad nodefinēt, ja mēs atceramies citātus, kas ir vairākkārt izskanējuši no agrākajiem un tagadējiem korupcijas apkarotājiem vai arī komentētājiem riņķī apkārt, ka Rīgas domē, "Saskaņas" vadības ietvaros, izveidojās sistēmiska korupcija. Piekrītat šādam formulējuma vai nē?

Kas es tāds?

Šī organisma jaunais vadītājs.

Jā. Bet es, jūs smiesieties un neticēsiet, bet es neko nezinu par to, kā tur bija un kā tur ir. Es tagad par to sāku interesēties, ja.

Un ko noskaidrojāt šajā virzienā?

Es esmu procesā.

Par sistēmiskumu.

Es esmu procesā. Bet varu arī pateikt to, ne lai taisnotos, ka korupcija un dažādas draugu un radu iekārtošanas ir Latvijā vispārēja.

Oi, tā ir tradicionālā atruna, un par to mēs nešaubāmies...

Es atvainojos, bet tā nav atruna. Tie ir novērojumi. Varbūt kāds no DELFI skatītājiem to nezina, nav pamanījis...

Varbūt.

... paskatieties...

Varbūt.

... uz saviem mīluļiem, ko viņi dara, kas viņiem apkārt strādā.

Bet tomēr ir tas jautājums...

Šodien...

...šobrīd, ko jūs...

... Rīgas dome ir tā vieta un lieta, mums ir jābūt pateicīgiem par to, ka uz mums ir fokusējies. Ja mēs šito atrisināsim, spēsim, atrisināsim gudri, pareizi, lai tas būtu saprotami un apsveicami ne tikai saviem, bet, pirmām kārtām – saviem ļaudīm – bet arī citiem, oponentu, partneru atbalstītājiem. Mēs ilgi un laimīgi dzīvosim.

Bet tāpēc ir...

Jo tūlīt būs...

... jāsaprot, kas ir, piedošanu, jāsaprot, kā jūs kvalificējat to problēmu, tāpēc ka tas vienkāršais DELFI lasītājs, kurus jūs pieminat, man liekas, ka varētu tādā vienkāršā valodā, nu, jebkura, jebkuras perifērijas, vai tepat no Rīgas nākdams, varētu teikt vienkārši sekojoši – deviņdesmitajos gados latvju bāleliņi, neatkarības atjaunošanas, sāka fenderēt, nu, uz urrā. Divtūkstošos gados tur aizgāja, tur, vienalga, trīs A shēma vai kaut kas cits, kur jūs arī tur uz "Rīdzeni" piestaigājāt savulaik. Nu, jau sistēmiski uzbūvēja šito. "Saskaņa" ilgi netika pie varas, nu, tad tika pie varas un fenderēja vēl nežēlīgāk.

Nu...

Ko jūs tam skatītājam atbildētu, ka šitā pasaka?

Nu, man patīk, kā jūs uzdodat jautājumu tā, lai man vajadzētu tagad taisnoties. Man uz to nav nekas, ko iebilst. Tie ir ļoti sakarīgi no DELFI lasītājiem, kas izdarījuši tādus secinājumus. Malači.

Okey. Ne DELFI lasītājs, bet Rēzeknes mērs, jūsu viens no faktiski visilglaicīgākais, ja tā skatās, nu, no mēriem līdzās Nilam Ušakovam, Bartaševičs Rēzeknē. Jūsu Rēzeknē, Urbanoviča kungs, vai ne? Teica arī kongresa... kongresa tēmu, šo te, ko mēs runājām, tēmu sakarā – "Saskaņas" deputātiem Rīgas domē jāuzņemas atbildība par notiekošo galvaspilsētā, jābūt ļoti kritiskiem pret sevi, jo neviens cits nav vainīgs pie tā, kas noticis Rīgā. Jābūtība šeit ir. Vai šī jābūtība pildās?

Jā.

Ja? Kādā veidā?

Nu, tas pats Bartaševičs ir tagad viens no maniem vietniekiem. Kopā ar citiem...

Nē, nu, bet kā Rīgas domē deputāti uzņemas atbildību? Kā viņi ir kritiski?

Man pašam liekas, kādas minūtes piecpadsmit-septiņpadsmit mēs par to runājām. Atbildība ir vajadzīga, lai notiek nemitīgi ikdienā, vienmēr vēl pirms kaut ko lemt, lai ir, partijā notiek... šī te saruna un prezentēšana nodomiem un atbildība par paveikto. Nevis manā priekšā kā tādam kundziņam viņi man te, teiksim, atskaitīsies, tad, kad es kaut ko uzzināšu, bet uzzināšu vienmēr par vēlu. Bet viņiem tur tā difūzija. Tas ir mans uzdevums. Organizēt šo te paškontroli, pašorganizāciju. Organizāciju piemānīt nevar. Jo tur ir sacensība par to – tu šodien esi deputāts, bet... tu esi aizņēmis manu vietu un es skatīšos, ko tu tur dari, jo es gribu tevi no turienes pabīdīt, pats tur gribu...

Vai nevarētu būt tā, ka šajā organizācijā viens otru, nu, nevis daudz...

Tiesa.


...bet daļa varbūt piesedz arī.

Jā.

Tiesības uz viedokli... Es biju domājis jautāt, vai nav tā, ka viens otru ir piemānījuši?

Var būt visādi, jo tie ir dzīvi cilvēki, bet ir noticis tas, ka nevis... nekas no tā, kas bija, nav iespējams, un to viņi paši saprot. Šis ir labs reformāciju laiks priekš Rīgas "Saskaņas", jo vairs nav iespējams... Apakšas nav ar mieru lasīt DELFI un citus, un, un, un sarkt. Un augša nav spējīga izstāstīt apakšām, ka viss ir kārtībā.

Jūs redzat, ka ir šīs...

Jā, es redzu.

...divas "Saskaņas"...

Jā!

...Rīgas "Saskaņa" un ne-Rīgas "Saskaņa".

Nē, es redzu, ka... Es gribu teikt, ka, negribu nevienu apvainot, bet es domāju tā, šī situācija, kas mums ir Rīgā... kaut kādi simptomi ir arī citur.

Rīgas saimniekošana, es lietoju šo vārdu, viņš ir daudznozīmīgs vārds, ļoti bieži tika sasaistīti, skaitot cik kurš ir noziedojis partijai, tik sasaistīts ar partijas finansēšanu. Ja paskatās "Saskaņas" tos finanšu dokumentus un atskaites, tad mēs ieraugām, nu, te es no fragmentiem pa pagājušo gadu, mēs ieraugām ko – ka finansēs divus gadus pēc kārtas "Saskaņa" ir ar mīnusiem... Pagājušajā gadā vairāk kā... nu, respektīvi, mēs esam precīzi, no pagājušā gada sākuma, 2018.gada sākuma, gandrīz septiņi simti tūkstošu noziedoti. Bet no tiem piecsimt, gandrīz piecsimt piecdesmit pagājušajā gadā un mīnuss par pagājušo gadu paliek trīs simti sešdesmit. Te var redzēt, ka ir stāsts par to – jā, mums ir kreditori, jā, mēs ar atsevišķiem kreditoriem, tur taisām kaut kādas vienošanās par norēķinu atmaksu... Viss šis izskatās, ka šķietami turīgā partija "Saskaņa" patiesībā ir dziļos finanšu mīnusos. Ja? Vēl aizvien?

Ir problēmas.

Neskatoties uz to, ka bija tik daudz turīgi Rīgā tie darboņi, kas tik labi pelnīja visādās konsultācijās? Kā tā?

Nu, man ir, es nevaru noliegt to, ka mums ir zināmas problēmas ar saistībām. Cik lielas un kādas, es arī nevaru komentēt tāpēc, ka man joprojām vēl nav paraksttiesību un iespēju ar to operēt. Mums...

Bet, bet, nu, mēs zinām klasisko likumu, ja ir naudiskas problēmas, tad tās izdara spiedienu uz saturiskajām rīcībām.

Saturiskās problēmas radīja šīs naudas problēmas. Šī te nošķirtība... zināmā mērā, nu, teiksim, slāņošanās ir radījusi to situāciju. Tas ir mans, nu, pirmais uzmetums uz problēmu.

Mhm, interesanti. Ja mēs vēl pabeidzam to Rīgas epizodi, pirms mēs pārejam pie... pie vēl "Saskaņas" nacionālā mērogā, nu, fonam uzliksim bildīti ar trīs varoņiem, no kuriem divi ir Eiropas Parlamentā. Nu, ja, un trešais mērs tajā brīdī vēl nav. Kas ir jums atbildes versija – kāpēc "Saskaņa" ar "Gods kalpot Rīgai" šobrīd visu laiku kašķējas? Tas ir personāliju... varas pārdales greizsirdības, ekonomisku, mantisku, idejisku, subjektīvu, objektīvu faktoru lietas. Kas tas ir?

Laikam viņi, ilgi strādājot kopā, ir tuvāk iepazinuši vien otru un... Jā, par tiem pirkstiem, es varu tikai komentēt pirmo pirkstu, mazāko, proti, personāliju jautājums, jo es... To, ko es redzu un nevaru neņemt vērā, un esmu jau publiski ņēmis vērā gan Turlais...gan Turlais, kad bija kādu laiku pilsētas galva, gan uzreiz burtiski tajā nedēļā, kad Oļegs Burovs kļuva par domes priekšsēdētāju, viņi uzreiz, gandrīz vai pirmais... Mēs taču, latviski sakot, stāsts vai pastāsts bija tas, cik viņiem ir grūti. Aiz tā iemesla, ka viņi ievēlēti no "Saskaņas" saraksta. Ka viņi nekad nav balsojuši, kā teica Burovs, par "Saskaņu". It kā tā Bolderājas omīte neievēlēja Burovu kopā ar Ušakovu, pieliekot abiem krustiņu un cerot uz labāku dzīvi. Nu... ar to es varu pateikt – viss cauri. Nu, viņi piekusa viens no otra. Es domāju uz neatgriešanos.

Piekusuši uz neatgriešanos?

Jā, bet piekusums, iespējams, atkal... Čau! Iespējams, ir arī, dibināts vēl kādos man nezināmos pirkstos, ko te Domburs cilāja. Kā es varu to zināt? Kas es tāds, lai to...

Paldies!

... minētu.

Čau, čaļi! Šitais bija labi, paldies. Ja mēs atgriežamies atpakaļ pie "Saskaņas" kā partijas nacionālā mērogā. Jūs vadāt vēl aizvien populārākās partijas lielāko frakciju Saeimā... Un jautājums ir tādā, nu, kopskatā, dažas minūtes veltam. Gads kopš trīspadsmitās Saeimas ievēlēšanas ne tas garlaicīgais, ja? Un pozīcijas-opozīcijas politikas visā šajā kontekstā, un rīcības, un darbības politikā. Otrs fragments no aizvadītā vīkenda kongresa, kur viena frāze, nu, daži teikumi, kur par šo teikumu caur notiekošo "Saskaņas" partijā runā Nils Ušakovs.

[fragmenta sākums]

Ušakovs: Mēs esam nokļuvuši krīzē visnepiemērotākajā brīdī. Ļoti nelaikā. Mums ir vāja, nelietīga, melīga valdība. Opozīcija tajā pat laikā "Saskaņas" vārdā pilnvērtīgi aizstāvēt vēlētāju intereses dotajā brīdī nevar.

[fragmenta beigas]

Opozīcija parlamentā nevar aizstāvēt vēlētāju. Taisnība?

Nekur pasaulē opozīcija to nevar. Latvija nav izņēmums.

Nē, nē, nē, te nav runa par to, ka opozīcija nevar pasaulē, te ir runa par to, ka mēs esam tik ļoti vāji dēļ savām iekšējām krīzēm...

Nē. Es to dzirdēju savādāk.

Ā...Kā jūs tad gribat teikt, ka gads ir pagājis 13. Saeimā, un jūs neko nevarat? Neko neesat varējuši?

Arī tam es nepiekrītu.

Nu, jo... Jeb tikko kā sanāca un uzreiz jau Mūrnieces kundze tomēr, nu, ne bez "Saskaņas" rīcības kļuva par parlamenta spīkeri. Nu, tā nevar teikt, no pirmās dienas.

Nu? Ko?

Nu, jūs tikko stāstāt, ka neko nevar ietekmēt...

Man jums jāpastāsta, ka viņa netika ievēlēta ar mūsu balsīm?

Nē, ar jūsu...

Nebalsīm.

...rīcību vai nerīcību viņa tika ievēlēta.

Nu, jā. Un?

Nu, tas nozīmē, ka jums ir ietekmes iespējas.

Protams. Mums ir, un mēs viņas izmantojam. Nu, piemēram, vot, pagājušās ceturtdienas stāsts, ja, par tiem... vēlmi veidot izmeklēšanas komisiju...

Paga, saistībā ar mediķu algu...

Jā, jā.

...solījumu nepildīšanu?

Mēs sapratām, ka mēs nevaram valdības vietā iedot naudu mediķiem. Mēs varam viņus pabaidīt ar neērtībām, kuras a priori rada šādas izmeklēšanas komisijas neatkarīgi no viņas izmeklējuma rezultātiem, jo skaidrs, ka viņi ieliks savu vadītāju un dezorganizēs opozīcijas pūliņus, bet – tas ir ļoti neērti, un es redzu šodien, lasu, starp citu, DELFI, ka Kariņš tūlīt ar viņiem runās un mēģinās par kaut ko vienoties. Vai vismaz solīs. Nu, ko es varu tagad teikt...

Tad šādi jūs tomēr aizstāvat savu vēlētāju intereses, tā jūs to redzat?

Jā, mums ir jārada neērtības, jāskatās uz pirkstiem un jāmudina valdību darīt labas lietas. Ja viņi darīs...

Ja reiz...

... labas lietas, mēs atbalstīsim.

Ja reiz mēs runājam mediķu kontekstā ar to, ko jūs atbalstāt. Labas lietas vai dara pozīcija vai tauta...

Jā.

...vai zināmas organizācijas. Skatoties, nu, te viena bildīte tāda no 13. Saeimas tikko sanākšanas un daļa no frakcijas...

Kas tā dusmīgā...

saskaņīgajā baigi.

Nē, dusmīga....

Par mediķu algām. Tad labi, neatbalstījāt izmeklēšanas komisijas, stāstījāt arī kongresā...

Nē, mēs nevis neatbalstījām, mēs paņēmām pauzi.

Paņēmām pauzi. Tagad mediķi saka – ja mums neies tās sarunas pirmajā solī...

Visus, visus ārā.

...tad atlaist Saeimu. Tas ir jūsu vēlētājs, ko jūs atbalstīsiet?

Es ļoti, man, man, man ir prieks par mediķu arodbiedrību. Tiešām.

Es ne par to jautāju.

Nē...

Atbalstīsiet?

Ko tad?

Saeimas atlaišanas iniciatīvu?

Kā mēs varam to atbalstīt vai neatbalstīt?

Nu, jūs varat aicināt atbalstīt savus vēlētājus, ja tas ir jūsu vēlētāju interesēs.

Laba doma. Paldies.

Nebijāt iedomājies tādu?

Nē, tāpēc, ka es domāju, ka manevrē mediķu arodbiedrība. Tāpat kā manevrējam mēs, jo viņus nemaz šī perspektīva neiepriecina, jo viņa nav iespējama. Jo savākt nepieciešamo, lai kvalificētos simt piecdesmit tūkstošu...

Jūsuprāt, tas nav iespējams?

Latvijā referendumi ir iznīcināti, viņi vairs nebūs.

Jūsuprāt, nav iespējams savākt...

Nu, simt piecdesmit tūkstošus nav iespējams.

Labi. Tāpēc arī...

Ar notariāli apstiprinātu, tas ir nepaceļami naudas ziņā. Neviens. Bet šī ir laba metode, kā cīnīties par savām tiesībām. Malači. Mācieties pārējie.

Bet ne "Saskaņa" piedalīsies tur tajā stāstā?

Kādā stāstā?

Šādā politiskā, sabiedriski politiskā cīņā par savām tiesībām. Lai mācās.

Nē, pagaidiet. "Saskaņas" mediķi noteikti atbalstīs to.

Ā! Tad tagad ir Rīgas "Saskaņa", ne-Rīgas "Saskaņa", mediķu "Saskaņa" un citu profesiju "Saskaņa", tā jūs tur dalāties?

Redziet, ja... Es paskaidrošu, kāpēc man nesanāk jums atbildēt tā, lai jūs nevarat interpretēt. Redziet, mēs, ja es tagad teikšu, dari, ko darīdams, mēs iesim, visur "Saskaņa" tev līdzi. Nu, atbalstīsim to vai šito, vai to. Mēs varam kaitēt. Zinot savu reputāciju. Jauno un veco. Gan politisko profilu. Bet es saku, es turēšu īkšķus, lai viņiem izdodas panākt to, kādēļ viņi to visi izvirza.

Labi. Par citām vēlētāju interesēm, kuras jūs pārstāvat vai nevarat pārstāvēt, to līdz galam... mēs dažādi varam teikt. Saeimā...

To dusmīgo kungu paņemiet nost.

Šajā bildē nav divas dāmas, kuras arī ir ievēlētas. Evija Papule un Inga Goldberga, kas ir, nu, tā kā jaunais pienesums. Tas jauno seju pienesums, kas bija faktiski turpinājums tam, jūsu solījumam tajā raidījumā, kura fragmentus mēs sākumā spēlējām, kur jūs solījāt, ka būs "ēnu kabinets". Un, tātad...

Viņš ir.

Jā. Viņš uz vēlēšanām bija ar Papuli, ar Goldbergu, ar Matīsu, ar Grīnvaldu, un tie ir pazuduši.

Jā.

.Es gribu saprast – tas sastāvs, ar ko "Saskaņa" iznāca uz vēlēšanām, viņš tomēr tad tagad ir drusku tā kā nomainījies? Un vairs nav Matīss "ēnu kabinetā", Grīnvalds "ēnu kabinetā", viņš tagad ir tāds "pusēnu kabinets"?

Par Grīnvaldu nevaru pateikt, bet Matīss skaidrs, ka ir brīvs no saistībām ar "Saskaņu".

Jā. Ja "Saskaņa" ir brīva no viņa dalības...

Jo viņš ir atbrīvojis...

Nē...

... sevi no šīm saistībām, bet mēs uzturam kontaktus un runājamies par satiksmes problēmām, tranzīta iespējām un tā tālāk. Loģiski.

Bet tāds pilnvērtīgs "ēnu kabinets" nav "Saskaņai"?

Bet, bet... Nu, cik pilnvērtīgs, nepilnvērtīgs. Es gribu pateikt par diviem ministriem īpaši – par Ingu un Eviju. Man ar viņiem ir visgrūtāk. Tā iemesla dēļ, ka viņiem gandrīz vienmēr ir taisnība. Man vadīt viņus, nu, vienkārši, kā tas latviski, besī. Vienmēr viņiem, katru reizi izrādās taisnība, ja? Līdz ar to mūsu tas "ēnu kabinets" viņš darbojas tajā... nu, daļā, ko sauc par "Saskaņu" ļoti. Mums ir darba dalīšana un ekspertu, teiksim, vadība. Par pašvaldību jautājumiem neatgriezeniski vara Ingai Goldbergai ir daudz lielāka nekā man.

Kā jūsu...

Vai par izglītības jautājumiem Evijai.

Kādus jūs būtiskākos likumdošanas iniciatīvas piemērus varat nosaukt aizvadītā gada laikā, ko "Saskaņa" ir rosinājusi?

Nevaru nosaukt.

Ko tik švaki?

Ar atmiņu? Nu, mēs esam visu ko iesnieguši...

Visu ko, es neprasu par visu ko...

Nē, pagaidiet, nu, daudz kas ir, bet, ja viņi nav rezultējušies, ko es viņus piesaukšu un sūkstīšos.

Nē, runa ir par to, ko jūs pārstāvat, kuros segmentos ko.

Mēs... Sociālajā sfērā es jūs aicinātu citu mūsu "ēnu kabineta" sociālo lietu ministru paaicināt.

Es jūs kā līderi, es jūs kā līderi tagad...

Es neesmu Ministru kabineta, "Ēnu Ministru kabineta" vadītājs, tas ir Vjačeslavs Dombrovskis. Es...

Jūs esat frakcijas vadītājs.

Es vadu frakcijas darbu. Es organizēju mijiedarbību starp šiem talantīgajiem ļaudīm. Tā ir mana sūtība, pienākums. Par to es viņu priekšā atbildu. Un vēlētāju priekšā.

Vēl viens...

Nav nedēļas, kad mums nebūtu iniciatīvas. Bet es tagad sākšu stāstīt, tā būs tāda kā raudāšana – re, kādas labas lietas...

Nu, nē...

... valdošie noraidīja.

Nē. Šis šobrīd ir nevis raudāšana, bet tests uz to, vai ir īsti kvalificēti ar ko lepoties. Par darbu.

Mums ir spēcīga komanda.

Par personālijām vēl viena lieta. Milzu rezonanse pagājušo gadu bija notikumam attiecībā uz "Saskaņas" prezidenta kandidātu. Īss bija tas brīdi, kad "Saskaņai" bija prezidenta kandidāts. Pēteris Sproģis ātri sevi atsauca, nu, kaut kā tas viss sakombinējās arī ar nenākšanu šeit paintervēties. Tagad ir Egils Levits, par kuru...

Kur? Piedošanu.

Ir Egils Levits Valsts prezidents.

Nu?

Par kuru nebalsoja "Saskaņa", jūsu vadītā frakcija.

Balsoja par citu.

Jā. Ja jūs tagad skatāties starp vienu kandidāta izvirzīšanu toreiz, cita kandidāta atbalstīšanu Saeimā šovasar un Levita nu jau vairāk nekā simts dienām. Ko "Saskaņa" redzētu – kas Valsts prezidentam, visas ne naidīgās, potenciāli Valsts prezidentam būtu jādara? Ko, jūsuprāt, prezidentam būtu jādara citādāk? Vai ko viņš dara visu pareizi? Ko būtu jārunā citādāk, vai viņš runā pareizi un atbalstām.

Jā, nu, man pretenzijas varētu būt. Ir jau simts dienas pagājušas Levita kungam?

Nu, viņam ir vairāk.

Ā, nu, tad es varu runāt. Es, es gribētu, ka viņš redzētu ne tikai vienu etnisko grupu, manuprāt, viņš uzrunā tikai un vienīgi vienu etnisko mažoritāti – latviešus. Es nedzirdu...

Sākot no pirmās runas Saeimā...

Es...

...kur viņš runāja tieši par citām...

Es, nu, es tā...

Jā, jā, jā, labi, labi, labi.

Es esmu brīvs cilvēks brīvā valstī...

Jūs to nesadzirdat?

Es, mans vēlētājs to nedzird, un es klausos ar sava vēlētāja ausīm. Otrs, piemēram, tāda maza, maza, maza nianse. Nu, teiksim, viņš... un es viņam absolūti piekrītu, kad viņš konstatē, ka naudas ietekme politikā ir viena liela problēma. Iespējams, pat sakne daudzām citām problēmām. Un viņš to pareizi pateica, un viņš arī pareizi uztaustīja, kā to risināt. Iespējams, laiku izvēlējās... nu, tagad, bet arī viņam ir zināms limits laika, kad kaut ko risināt un iniciēt. Bet. Tā vietā, lai pats kā autoritāte to virzītu, viņš to piespēlēja politiķiem, valdībai. Ar to radīja, manuprāt, ačgārnu diskusiju par šo tematu. Es domāju, ka te viņš vai viņa padomnieki izdarīja kļūdu, kas būtībā šo te... pareizo virzību degradēja. Jā.

Paldies. Ko jūs, skatoties uz varu Latvijā, vai neatbalstot tās priekšlikumu, nu, tur nezin, neatbalstot kapitālā remonta jauno remontētāju finanšu sektorā Santu Purgaili, piemēram, ja? Ko "Saskaņa" neatbalstīja...

Nē, mēs nebijām atbalstītāji, mēs viņu tik labi nepazīstam.

Jā, jā, nu citi jau nepazina. Vēl kaut ko neatbalstot, vai jūs varat dot kaut kādus piemērus – ko jūs vienā vai citā nozarē, nu, darītu konkrēti citādāk? No tā, kas šobrīd ir uz galda. Nu, šīs prioritātes, sākot ar finanšu jomu, kur atkal man jācitē mūsu iepriekšējā saruna, nu, jūs būtībā kritizējat, kā... kritizējāt toreiz, kā valdība attiecas pret finanšu sistēmu un banku sistēmu.

Jā, nu, tā ir tāda, sulainisms Latvijas politikā, kas nav radies vakar, viņš ir sen un... un iztapšana kādiem, iespējams, ļoti savtīgiem mūsu partneru vecāko...

Kur ir robežšķirtne, kur mēs iztopam un kur mēs attīrām sistēmu?

Cik tas ir izdevīgi Latvijas ļaudīm vai nē. Kā tas ietekmē, nav svarīgi, par kādu nozari mēs runājam, kādu segmentu ekonomikas vai drošības. Kā tas ietekmē mūsu ļaužus. Vispirms. Un pēc tam, pirms to darīt, oponēt, kur mums ir šaubas, ka tas mūs pozitīvi ietekmēs.

Ko jūs darītu citādāk? Politikā šajā jomā.

Nu, vispirms, es teiktu, ka ne bez vainas ir vairākas paaudzes FKTK un tieši šī iemesla dēļ, kas drīzāk skatījās, ko Dragi, vai attiecīgi ,piektā vai septītā stāva Dragi mājā tur uzraugi, ko tur, viņi tur fiksē vai nedara. Tad pēc tam nāca citi, uz ko orientēties. Tālāk, pāri lielajai... pāri lielajam ūdenim. Nevis iniciētu. Man ir gadījies būt Vašingtonā, Briselē un pa tiem plauktiem pastaigāt ekskursijā, un ar gudriem ļaudīm parunāt. Viņi saka, nu, bet, ko jūs piedāvājat? Jūs neko, jūs, Latvija, jūs jau neko nepiedāvājat. Jūs vai nu uzreiz piekrītat, vai arī sabožaties.

Bet ko mums tagad piedāvāt – mums ir valdībā rekomendācijas, kas ir jāpilda...

Mums ir, mums ir...mums ir valsts visaugstākā pase. Latvija–valsts, kas ir NATO, Eiropas Savienības un visu iespējamo citu savienību tāda pati locekle kā visi citi. Nevis viena sulaiņa brigāde. Tas ir stājas jautājums. Visos jautājumos. Tagad, ko mēs darīsim – mēs būtībā atgriežamies pie tā, ka Latvijas bankām būs uzraugs. Mēs melojam, mēs, visa Latvija, ka mums būs FKTK patstāvīgs, bet tikai ģeogrāfiski viņš sēdēs. Nu, kas tā par muļķību? Sēdēs viņš taisni ģeogrāfiski citur, tur, kur sēdēs...

Jūsuprāt, nevajag atvienot atpakaļ, respektīvi, pievienot atpakaļ ar banku, Latvijas Banku?

Meli ir tur, ka... ka mēs patiesībā nemaz neapvienojam. Nu, kā, nu apvienojam! Un vadītājs nebūs Purgaile, bet tas, kuru tagad politiķi notirgos un vienosies, un kurš būs Latvijas Bankas prezidents. Viņš būs arī FKTK vadītājs. Tā būs centralizācija. Es saku tā – nē, mīļie, nav pareizi. Teiksim... Latvijas Bankai ir konkrētas funkcijas un vairāk ārpolitikā nekā iekšpolitikā. Savukārt, FKTK vairāk iekšpolitikā nekā ārpolitikā, finanšu jomā. Es domāju, tās abas divas politikas vajadzētu no valdības puses uzmanīgi pieskatīt. Nevis monopolizēt vienā citā iestādē. Priekš kam?

Uz šī fona, uz šīs atbildes fona, kas bija zināmā mērā prognozējama, virzīsimies uz tādu noslēgumu par, nu, kā mēs pirms intervijas runājām, nu, tādu kopējo idejisko skatu.

Filozofiju.

Varbūt arī filozofiju. Tas, ko jūs atkal un atkal, vienalga par šo tēmu vai citu tēmu, un daudzgadīgi, sakāt, ir tēma par sulainību attiecībā pret rietumiem. Nu, ja mēs tā transnacionāli runājam, pret rietumiem...

Es jau prognozēju, ko jūs tagad...

Vai ne?

Kādu ģeogrāfiju...

Un, ja mēs pretī pieliekam tur vienu vai otru... nu, orientāciju uz austrumiem, nu, pat es atceros, kad mēs tā kā runājām pirms vēlēšanām, man tā bilde tomēr liekas jauka. Toreiz arī, kad Nils bija Maskavā tajā vienā no saietiem. Bet, pat, ja mēs atmetam šo vienu bildīti, un pat, ja mēs atmetam sporta spēles, uz kurām nebrauca krievu biljarda speciālists Jānis Urbanovičs...

Neslikts.

Nepārzinu. Vai tas āķis, kāpēc jūsu kā "Saskaņas", nevis jūsu kā Urbanoviča, bet jūsu kā "Saskaņas" vieta Latvijas politikā ir šis te, nu... pāri upei, pāri grāvim, pāri tuksnesim... nezinu kam... tā vieta ir kaut kur nekurienē, ir tas, ka tas jūsu politiskais DNS, es atļaušos tā lietot, viņš ir mentāli pilnīgi atšķirīgs un pretējs?

Es jums mēģināšu atbildēt. Arī prognozējis esmu šo jūsu jautājumu. Ko tad citu jūs man uz saldo ēdienu neuzliktu, negarnētu. Redziet, pamēģiniet saprast, ka Latvijas krievs ļoti sāpīgi uztver, pat, ja pats kritiski izturas pret to, kas notiek Krievijā, bet viņš ļoti personīgi un ļoti sāpīgi izjūt, kad tiek uz robežas, vai pārkāpta robeža, runājot Krieviju, krieviem un tā tālāk. Viņš to dzird kā vērstu uz sevi. Tāpēc mēs sakām, ka, kolēģi, mums nevajadzētu, dzīvojot uz šīs te robežas, aizvien tukšākās robežas, starp diviem blokiem, savtīgiem, grūti prognozējamiem, tagad abiem, rietumiem un austrumiem, abi ir grūti prognozējami...Iespējams, ka jau Putina valdīšanu vieglāk prognozēt nekā Trampa, Makrona un citu narcisu...šo te politiku. Mēs nezinām, ka te būs ar visu to, visu Eiropu. Mēs esam joprojām uz tās robežas. Mums svarīgi ieturēt pauzi... pamācot un gānot Krieviju, tikai viena iemesla dēļ – lai Latvijas krievs nejustos aizskarts. Un, savukārt, no otras puses vizītes, sporta spēles un... vai, teiksim, kādos saviesīgos pasākumos ir pareizi, bet foršāk būtu, ka tur brauktu valdības locekļi. Nevajadzētu tad riskēt ar klātbūtni saskaņiešiem.

Divas papildus lietas. Par Latvijas krievu un par putiniem, makroniem, un tamlīdzīgajiem.
Jā.

Par Latvijas krievu. Nu, viņš taču nav kaut kāds universāls, abstrakts, vidējais krievs. Viņi ir dažādi. Tāpat kā latvieši.

Stop. Stop. Nepiekrītu. Viņiem viss tā ir. Viss tā ir. Bet par DNS, ja runājam, ir viena stīga, kas ir vienojoša. Šī te, šī te sāpe par viņa krieviskuma piesmiešanu. Pat piesmiešanu. Jo šie stāsti, ka tu vari piedzimt, ja tev baigi nepaveicās, tu piedzimi pie krieviem, bērns, bet tu vari palikt par latvieti. Tas viņu ļoti aizvaino.

2017.gadā, kad mēs tikāmies šeit DELFI intervijā pirms pašvaldību vēlēšanām, jūs teicāt, ka jūs, nu, skatoties atpakaļ to vēsturi vēl caur "PCTVL" posmu, droši vien, ka jūs kā "Saskaņa" tam saucamajam Ždanokas elektorātam, nu, "Līdztiesības" vai viņu elektorātam, jūs turpināt, nu, maksāt nodevas tādā politiskā izpratnē. Vai šeit nav tas stāsts par to pašu? Vai arī kaut kas ir mainījies?

Protams, ka ir...

Tas ir tas pats.

... taktika, taktiski izdevīgs gājiens. Nu, piemēram, saprotiet, nu, tā bilde vai kas, ja, viņi jau ir elektorāli mobilizējoša. Kādus kaitina, bet kādus mobilizē. Man...

Labi. Noņemsim bildi. Noņemam bildi. Tajā pašā intervijā jūs toreiz teicāt un atzināt, un "diemžēl" teicāt, ka Nacionālā apvienība un "Saskaņa" profitē viena no otras.

Nu, bet tas nav...To, nav svarīgi, ko es par to teikšu, bet tas tā ir.

Un tas tā turpinās.

Jā. Un tas tā...

Tāpēc jūs turpināt.

Tas tā... ļoti vienkārši...

Ar latviešu krievu, Latvijas krievu...

... ļoti vienkārši. Tie vidējie latvieši, tā, kā tā saka, dziļā tauta politiskā, ja... Nu, tagad...

Jā?

... tāds termins ir parādījies jaunajā politiskajā modē. Viņa izvēlas... "Nacionālo apvienību" par savu, teiksim, ideoloģisko, partneri. Tas tā noticis jau sen. No 1990.gada.

Bet tas nav nekāds vidējais latvietis, tas ir vienas partijas elektorāts, kurai nav nekāda tur...

Es...

...taktika.

... vispār par viņiem nerunāju tagad. Es runāju ne par viņiem. Viņi ir dara to, ko viņi dara, tas viņiem atmaksājas, viņi to dara. Viņi profitē to. Es runāju par pārējiem. "Latvijas Ceļš" un tā tālāk.

Nu, labi.

Visa šitā. Viņi izvēlas šo, labi saprotot, ko viņi dara, un viņi patiesībā ir negodīgāki šīs te nacionālisma dvingas kurinātāji nekā pati "Nacionālā apvienība". Viņi to ekspluatē.

Un otra lieta – par putiniem un makroniem, un līdzīgajiem. Toreiz Makrons vēl nebija amatā, jūs tikai teicāt – redzēsim, paskatīsimies – un Tramps arī bija ar mazāku stāžu, bet toreiz jūs teicāt, ka vienīgais, kuru jūs redzat kā vizionāru, politikā starptautiskajā, ir...

Ko es teicu?

...Putins.

Es...es atbalstu savu seno domu.

Vēl aizvien atbalstāt?

Viņš ir tāds, kurš ir, kuru es tagad varu... es varu nepiekrist, tāpat kā jūs, vai piekrist varu, mēs varam ienīst, bet mēs redzam, ka viņš nosaka ļoti lielā pasaules daļā, ja ne vairāk pat, ne tikai daļā, dienas kārtību politisko.

Vai... frāze, kas ir 13.Saeimas programmā, "Saskaņas" 13.Saeimas programmā, "veidosim labas, savstarpējā cieņā balstītas attiecības ar Krieviju un citām NVS valstīm", vai šo frāzi var iztulkot, ka...

Nē, nevar.

Nevar iztulkot vispār?

Nē, nevar iztulkot...

Par to, kuru es pajautāju...

... tā, kā jūs gribat jautāt. Tāpēc, ka tā... tā...

Kā es gribu jautāt?

Jūs gribat jautāt, vai tā nav, teiksim, piespēle Krievijas režīmam, vai ne?

Nē, neuzminējāt.

Labi.

Mans jautājums ir, vai labas, savstarpējā cieņā balstītas attiecības ar Krieviju var ietvert sankcijas un viņu turpināšanos?

Kāpēc nē?

Var ietvert? Un "īpašu uzmanību veltīsim attiecībām ar Ķīnu"? Kas ir tad īpašāka, būtu jāvelta nekā tiem rietumiem, un tur skatāmies tālāk uz austrumiem.

Patiesībā šo tēzi es jau vairs neatbalstu.

Tas ir izsvītrots no programmas?

Nē, viņš nav izsvītrots, bet es, es atvainojos, dzīve...

Šo vairs neatbalstāt?

Nevis neatbalstām, viņš zaudē, ar katru dienu viņš zaudē jēgu. Es domāju Ķīna, lai kā viņa attīstītu savas, teiksim, intensitātes Eiropas iekarošanā ekonomiskajā, es domāju, ka viņa aizvien vairāk tiek konsolidēti spiesta ārā prom. Un cerēt uz to, ka Ķīna atnāks un dos mums daudz visādu smuku kravu, un darba vietas paliek aizvien apšaubāmāk.

Ja reiz jūs lietojat šādu formulējumu, ko jūs atbalstāt vai neatbalstāt pats no savas, teiksim, politiskās vēstures īsākas un garākas, es gatavojoties tā pārdomāju un saliku atpakaļ, nu, "Saskaņa", ja mēs tinam to politisko filmu atpakaļ...

Jā.

..."Saskaņa" kā partija viena, pirms tam "Saskaņa" kā apvienība, pirms tam "Tautas saskaņas partija", tajā skaitā apvienības "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" dalībniece. Vēl pirms tam...

Smags un grūts ceļš.

...vēl pirms tam "Tautas saskaņas partija", redz, atradu mājās arhīvā smukus bukletiņus ar 6.Saeimu...

Jo krāsa rūsē.

...un Jurkāns ir ar, nu, mazliet, jā...Un Rubiks arī, redz, arī uz...

Jauns.

..."Tautas saskaņas partijas" bukletiņā. Toreiz bija liels atbalsts. Un...un pavisam jauns Urbanovičs arī šeit, redz, pašā, pašā maliņā.

Man tāda pat nav bilde. Tik jauna.

Vai paskatoties uz tiem divdesmit pieciem gadiem, nu, ja mēs rēķinām brīdi, kad jūs ienākat Saeimā jau ar to mīksto mandātu saucamo 1994. gadā, 5. Saeimā un pēc tam seko jau visas turpmākās Saeimas, kur jūs esat palicis par vienīgo, vienīgo, kas ir visu Saeimu deputāts bijis.

Kāpēc mīksto? Man uzreiz viņš bija ciets.

Tā saukto.

Mīksto varēja...Mīkstais ir, kad kāds ministra vietā. Uz laiku. Man uz mūžu.

Labi. Kad jūs ienācāt Saeimā ar cieto...

Ar cieto.

...mandātu.

Jā.

...Ernesta Jurkāna....

Tieši tā!

...šķiet, vietā 1994. gadā un..."Tautas saskaņas partija" ar vieniem politiskajiem uzstādījumiem, un Jānis Jurkāns un Andris Ameriks priekšgalā, un jūs būtībā otrajā ešelonā tajā pirmajā desmitgadē. PCTVL arī ar Jurkānu priekšgalā, pēc tam stāšanās ārā. Nu, skatot visus tos līkločus, ja, un skatot sevi tajos līkločos, kas ir tās tēzes, nu, citējot to iepriekš minēto. Kam jūs vēl aizvien stingri piekrītat tā pa gadsimta ceturksni? Un kam jūs vairs nepiekrītat?

"Saskaņa" ...

Jā.

... ir Latvijas "Nokia". Ja būs "Saskaņa", būs viss.

Saskaņa kā jēdziens, ne kā partijas nosaukums?

Kā process. Kā apziņa. Kā sapratne. Visas sabiedrības. Un tajā ziņā...

Un kam nepiekrītat?

Ar nožēlu saku – ilgi dzīvoju. Ilgi dzīvoju, ilgi politikā. Iespējams, par ilgu.

Iespējams par ilgu?

Mhm.

Pēc kā jūs to spriežat?

Pēc sevis.

Vai tas aiz tās, ar ko tas saistās? Nu, ir kaut kādi cilvēki, piemēram, kas saka, nu, nevar būt tas sociāldemokrāts ar "Range Rover" džipu.

Man daudz jākustas.

Un citur nevar pakustēties tagad?

Var. Bet man... gadi... kādu laiku iepriekš, man izdevās noķert uz ceļa negaidīti alni, un viņš man izglāba dzīvību. Tas braucamais.

Tāpēc gaidāt nākamo alni.

Nē. Nedod Dievs jums to izbaudīt. Brīdi, kad, kad ātrumā...

Es esmu sastapis citu dzīvnieku ar mazāku mašīnu. Esmu izbaudījis.

Jā, un tas ir tāds, tur ātri izskrien cauri viss tajā brīdī, kad tu dabū krietni pa galvu.

Un tāpēc sociāldemokrāts ar "Range Rover"?

Man... Es saprotu... šo te pārmetumu. Bet, ja tu esi, brauc... ar nevis kāda oligarha dāvātu "žiguli", bet ar godam nopelnītu "Range Rover", kāpēc nē?

Vai pēc tiem divdesmit, nu, vienalga, pieciem, cik gadiem, ja, pēc šī gadsimta ceturkšņa, kad tā, tas politiskais spēks, kas nes to "Saskaņas" vārdu, kurš ļoti mainījies, nu, jo Jurkāna un Vulfsona tas sākotnējais variants, un pēc tam PCTVL, un pēc tam atkal pārdalīšanās, un Dolgopolovs centrs, viņš...tomēr tas politiskais spektrs un prasību spektrs, mēs te vēl nepieminam nepilsoņu statusu un nepilsoņu tiesības, un valodas lietas mēs būtībā te neskaram. Ir ļoti mainījies tas stāsts.

Jā.

Vai šobrīd jūs redzat, ka "Saskaņa" kā partija savā tajā prasību spektrā iet ceļu saglabāt, nu, daudzus flangus, kuri ir vienā un tajā pašā partijā, redzot kongresa bildes, Elizabete Krivcova ir, vai ne, Nepilsoņu kongresa aktīviste? Un nosacīti liberālais spārns "Saskaņā" gandrīz vai, ja... lai kā varētu saukt, nu, vairāk vai mazāk. Jūs redzat to "Saskaņas" nākotni mēģināt ietvert visus? Vai tomēr nonākt līdz kaut kādam šaurākam ceļam, nu, kur Ždanokas elektorāts tur, liberāļi tur, mēs kaut kā labāk mazāk, bet tā skaidrāk?

Nu, redziet, mēs iestājamies par šo te savu pārliecību, ka Latvijai ir vajadzīga saskaņa, ja. Nevis partija "Saskaņa", bet plašāk un dziļāk. Un mēs joprojām mēģinām uztaustīt, atrast partneri, ar ko kopā šo te jēdzienu iedzīvināt. Mums ir visādi gājis ar šiem mēģinājumiem, un tas ir tā – vai nu mēs kaut kā noticam un virzāmies uz vienu pusi pie kaut kā, mēģinām sadarbību, vai atgriežamies. Atgriežamies pie plašāka jēdziena, un tad mēs nevis neatraduši latviskajā galā sev partneri, partiju partneri, partnerus, mēs mēģinām imitēt, teiksim, veidot paši sevi jau kā Latvijas modeli, kur ir visi pārstāvēti. I liberāļi, i ortodoksi, i naivie, i visi citi. Mēs viņus visus neatgrūžam, mēs viņus vācam kopā, ar viņiem strādājam.

Vai plašajā spektrā...

Kas ir vajadzīgs. Tas ir tas, ko mēs varam darīt situācijā, kad neesam... kopatbildībā par valsti, bet vismaz akumulējam sevī maksimāli lielu sabiedrības daļu, lai augtu kopā ar viņiem sava jēdziena virzienā.

Vai būdams atkal šīs partijas pirmā persona un valdes priekšsēdētājs nākampavasar, kas vairs nav tālu, tas jau ir pēc tā pusgada, ko jūs pieminējāt, jūs varētu būt, atkal bildīte, kadrā pēdējā šajā sarunā, jūs varētu būt līdzīgās pozīcijās uz 9.maija dienu pie Uzvaras, tā sauktā, pieminekļa?

Es nezinu. Es domāju tie visi, lai viņiem labi veselība. viņi turpat būs.

Tie jā! Es vairāk domāju tur par to vīrieti kreisajā pusē ar vienu pušķi un par to vīrieti otrā pusē, kas vairs nav "Saskaņa", bet Baraņņiks vēl aizvien partnerībā "Saskaņai".

9.maija visus gadus esmu bijis Rēzeknē, ja. Gan 8., gan 9. maijā. Man tas ir ģimeniski, kāpēc man tas ir atceres brīdis. Mani radi, tēvs ar brāli izkarojās viens pret otru, un mēs tur svinam vai atzīmējam gan vieniem, gan otriem, tā. Man tā ir tradīcija, jo tā ir ģimenē jau sen, kad vēl 9. maija svētki nebija tik... industrializēti, ja. Tāpēc es tur neesmu. Ne tāpēc, ka es negribētu kopā būt viņiem, bet tāpēc, ka es esmu tur, un man tas ir ekumenisms ģimeniskais. Ar vienu leģionāru, ar vienu sarkanarmieti. Būt kopā.

Respektīvi, idejiski, idejiski būsiet...

Es...

...fiziski nebūsiet.

... es idejiski esmu arī... arī idejiski es esmu ģimenē.

Idejiski par politiku pabeidzot, un sarunu pabeidzot. Skatoties uz tiem divdesmit pieciem gadiem. Ir kaut kādas būtiskas lietas, ko jūs būtu darījis citādāk?

Protams!

Kas ir tas būtiskākais?

Nu, es memuārus uzrakstīšu vēlāk.

Nu, tagad tā ievadam tādā.... Ieskicējumā?

Taktiski panākumi stratēģiski neatmaksājas.

Un ko jūs būtu darījis citādi?

Nu, paturiet prātā to stratēģiju un, nekas, var kādu laiku tie panākumi būs mazāk. Steiga nekad neatmaksājas. Ātri panākumi vienmēr ir dārgi.

Nekonkretizēsiet?

Nu, kur nu konkrētāk.

Paldies jums par sarunu!

Urbanovičs: Paldies.

Paldies skatītajiem par uzmanību, turpinājums sekos!

Tags

Jānis Urbanovičs Nils Ušakovs Rīgas dome Saeima Saskaņa

Comment Form