"Delfi TV ar Jāni Domburu" tiešraidē ASV prezidenta vēlēšanu dienā notika diskusija "Tramps vai Baidens – kurš ASV prezidents labāk Amerikai, Eiropai un Latvijai?". Piedāvājam iepazīties ar Diskusija pieejama ierakstā.

3. novembrī notika ASV prezidenta, kongresa un dažādu citu amatpersonu vēlēšanas. Prezidenta amatam Demokrātu partija nominējusi bijušo ASV viceprezidentu Džo Baidenu, bet Republikāņu partija - pašreizējo prezidentu Donaldu Trampu.

ASV prezidenta amats ir apveltīts plašām pilnvarām - prezidents ir gan armijas virspavēlnieks, gan valdības vadītājs - tādēļ prezidenta personībai ir liela ietekme pār ASV politiku gan iekšēji, gan visā pasaulē. Prezidenta rīcībspēju būtiski ietekmē arī tas, vai ASV parlamenta abas palātas - Kongresu un Senātu - kontrolē prezidenta sabiedrotie. Arī par to izšķīrās ASV vēlētāji.

Diskusijā piedalījās Latvijas Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Andris Teikmanis, kurš no 2016. līdz 2019. gadam bija Latvijas vēstnieks ASV, Oregonas latviešu biedrības prezidente Ilva Metlāne, žurnālists Kārlis Streips un Ņujorkā praktizējošais advokāts, Latvijas Amerikas komerckameras viceprezidents Ivars Slokenbergs.

Piedāvājam noskatīties diskusijas spilgtākās epizodes:

Salīdzinot ASV ar lielu kuģi diskusijas viesi dalījās dažādās pārdomās, ko Tramps ar to izdarījis – pagriezis, iestūrējis ostā, vai vēl kā savādāk – 02:30.

Pretējās domās viesi bija arī par to, kā pēdējos gados klājies ASV ekonomikai. Vieni atsaucās uz vēsturiski lielo biržas pieaugumu, citi iebilda, ka tas var neatspoguļot amerikāņu makos notiekošo – 06:20.

Jautājumā par cīņu pret Covid-19 pandēmiju Trampa kritiķi norādīja uz cetutrdaļmijonu mirušo amerikāņu, bet aizstāvji argumentēja, ka pret pandēmiju labāk cīnīties vietējām štatu valdībām – 10:11.

Pretēji pirms četriem gadiem paustajām bažām, Trampa laikā Latvijas drošība esot uzlabojusies – 18:46.

Viena no vairākām asām vārdu apmaiņām starp Streipu un Metlāni izcēlās jautājumā, vai demokrātu kandidāta Baidena dēls varētu būt iesaistīts korupcijā – 26:59.

Diskutētāji vērtēja, vai Trampa administrācijas īstenotā ārpolitika, piemēram, plāni samazināt ASV militāro klātbūtni Eiropā un centieni vest sarunas ar Ziemeļkorejas diktatoru Kimu Čenunu ir padarījuši pasauli drošāku – 40:13.

Viņi arī sprieda, kā vēlēšanu rezultātā varētu mainīties spēku samērs ASV Senātā un Kongresā, un kādu iespaidu tas atstātu uz valsts iekšpolitiku – 45:25.

Bijušais Latvijas vēstnieks ASV Andris Teikmanis izvirzīja versiju par iemesliem, kādēļ Donalda Trampa attiecības ar dažādu Eiropas valstu līderiem un Eiropas Savienību kopumā ir piedzīvojušas dažādus saasinājumus – 51:05.

Oregonas latviešu biedrības vadītāja Metlāne un žurnālists Streips izteica savu vērtējumu par to, vai ir pamats protestiem pret sistemātisko rasismu un vai pamatotas ir bažas par plašiem grautiņiem, reaģējot uz vēlēšanu rezultātiem – 59:45.

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form