'Maisi vaļā': Aģents 'Miķelis' – Rokpelnis ziņo par dzejnieku
Foto: Arhīva foto

Bijušās LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) pretizlūkošanas elektroniskajā datubāzē "Delta Latvija" ("Delta") atrodams viens aģenta ar segvārdu "Miķelis" ziņojums, kas datēts ar 1988. gada 15. septembri, – nepilnu mēnesi pirms tiek oficiāli nodibināta Latvijas Tautas fronte (LTF), kurai bija izšķirīga nozīme Latvijas neatkarības atgūšanā. Jau pirms vairāk nekā gada dzejnieks Jānis Rokpelnis publiski atzina sadarbību ar čeku, kā arī to, ka viņš bijis aģents ar segvārdu "Miķelis". Arī šobrīd viņš to nenoliedz un intervijā Jānim Domburam pauž savu viedokli par tā laika notikumiem, gan portāla "Delfi" publikācijā norādīto dokumentu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai gan Rokpeļņa kartīti pagājušā gada decembrī daļēji pavērtajā "maisā" sabiedrība neieraudzīja, "Deltā" atrodams aģenta "Miķelis" viena ziņojuma atreferējums – tajā vēstīts par nacionāli noskaņota dzejnieka, kura vārds šobrīd vēl "Deltā" publiskotā ziņojuma atreferējumā ir aizklāts, uzskatiem, kurus viņš paudis sarunā ar aģentu pēc LTF dibināšanas atbalstam notikušas sapulces. Jāpiebilst, ka šajā laikā LTF idejas atbalstītāji tikās bieži, pulcējoties dažādās vietās. Ziņojumā "Miķelis" arī min konkrētā dzejnieka draudzīgās attiecības ar tobrīd nacionāli noskaņotiem igauņu dzejniekiem, kas datubāzē iekļautajā dokumentā fiksēti kā "Rullo" un "Valtonss".

Portāls "Delfi" publicē dokumentu, kāds tas krievu valodā pieejams datubāzē "Delta", kā arī tā tulkojumu latviski.

Pats Rokpelnis portālam "Delfi" apliecināja, ka Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs (TSDC) viņam izsniedzis vienu ziņojumu, kura saturs sakrīt ar portāla "Delfi" viņam nosūtītā "Deltā" pieejamā ziņojuma atreferējuma jeb kopsavilkuma izdrukas kopiju. Gan portālam "Delfi", gan "DELFI TV ar Jāni Domburu" Rokpelnis šo dokumentu vairākkārt nodēvēja par sadomātu, sakompilētu, citiem vārdiem – "feiku".

Kurš ir "dzejnieks"?


Ziņojumā minētais dzejnieks, kura identitāti un vārdu Rokpelnis sakās zinām, bet nevēlas publiski atklāt, baidoties no tā, ka šādam solim varētu sekot tiesu darbi, esot taisījis labu karjeru gan LTF, gan vēlāk politikā. "Šis dzejnieks (..) LTF guva tik lielu karjeru... Tur bija dažādas komisijas, piemēram, Revīzijas komisija, ko pirmajā sastāvā ievēlēja 1988. gada 8. oktobrī," intervijā saka Rokpelnis.

Kā izriet no Rokpeļņa teiktā, dokuments vērtējams kā "feiks" arī tāpēc, ka igauņiem neesot tādu dzejnieku, kādi minēti ziņojumā. Igaunijā gan tomēr labi zināmi ir dzejnieks, rakstnieks un dramaturgs, kā arī politiķis Pauls Ēriks Rummo un rakstnieks, kā arī scenārists Arvo Valtons, īstajā uzvārdā Vallikivi.

Meklējot ziņojumā minēto latviešu dzejnieku, portāls "Delfi" ar to iepazīstināja cilvēkus, par kuriem, iespējams, varētu būt runāts ziņojumā. Viena no personām, kura tika konfrontēta ar ziņojuma tekstu, sākotnēji redakcijai atzina, ka ir tekstā minētais dzejnieks, taču vēlāk – pēc Rokpeļņa telefona zvana šim dzejniekam – savu nostāju mainīja. Rummo portālam "Delfi.ee" apliecināja, ka atceras Guntaru Godiņu, kurš kā igauņu eposa "Kalevipoegs" atdzejotājs ir labi pazīstams igauņu kultūras aprindās. Tomēr Rokpelnis kategoriski noliedza, ka ziņojumā būtu minēts Godiņa vārds: "Simtprocentīgi es to garantēju un dodu savu goda vārdu."

Savukārt otra iespējamā ziņojumā minētā persona portālam "Delfi" noliedza, ka atpazīst sevi kā ziņojumā minēto dzejnieku, kā arī nevēlējās, lai tiktu minēts tās vārds un citēts jebkas no sarakstes ar portālu "Delfi".

Portāls "Delfi" Rokpelnim, tāpat kā citiem uzrunātajiem, piedāvāja trīs iespējas komentēt ziņojuma tekstu – intervijā, rakstiski vai sniedzot savu komentāru "DELFI TV ar Jāni Domburu" studijā. Rokpelnis izvēlējās trešo variantu. Piedāvājam pilnu šīs sarunas ierakstu.


"Delfi" jau rakstīja, ka Rokpelnis 2017. gada decembrī jeb gadu pirms VDK dokumentu publicēšanas publiski paziņoja, ka vairākkārt ir ticies ar VDK virsnieku, radošo un preses darbinieku kuratoru Juri Miļevski, kuru interesējuši Rokpeļņa kolēģu – literātu – nodomi.

Tam, ka Rokpeļņa kartītes nav puspavērtajā "maisā" jeb pērn internetā publiskotajā aģentu alfabētiskajā kartotēkā, pēc ilggadējā čekas mantojuma pētnieka Induļa Zālītes intervijā "DELFI TV ar Jāni Domburu" teiktā, ir rodami vairāki izskaidrojumi. Viens no iemesliem varētu būt tas, ka, Miļevskim aizejot no darba VDK, viņa pārraudzībā esošo aģentu kartītes varēja tikt iznīcinātas. Jāpiebilst, ka viena VDK virsnieka pārraudzībā nevarēja būt vairāki aģenti ar identisku segvārdu.


Kā zināms, saskaņā ar likumu decembrī ikvienam interesentam tīmekļvietnē https://kgb.arhivi.lv kļuva pieejama daļa no tautā vispārināti dēvētajiem "čekas maisiem" – aģentu kartotēka un daļa citu LPSR VDK dokumentu. Taču tas radīja jaunus jautājumus par to, kā sabiedrībai vērtēt kartotēkā atrodamās personas, ja nav zināmi nekādi citi fakti par viņu sadarbības būtību. Vairāki sabiedrībā pazīstami cilvēki jau steidza skaidrot savas sadarbības formālo – tātad nevainīgo – dabu.

Esam aicinājuši un aicināsim tos cilvēkus, kuru vārdi jau ir publicētajās VDK aģentu kartītēs, bet segvārdi un personas lietu numuri atrodami "Delta Latvija" datubāzes ziņojumos, komentēt šos ziņojumus, skaidrot un vērtēt savu tālaika rīcību. Tāpat aicinām ikvienu, kuram ir informācija par šajā rakstā minētajiem notikumiem, informēt redakciju.

Tāpat meklējam ziņojumos, iespējams, minētos un jautājam viņiem, kā tālaika notikumi ietekmēja viņu dzīvi. Gan vieniem, gan otriem, gan viņu laikabiedriem tolaik un tagad jautāsim, kādām jābūt notikušā konsekvencēm šobrīd, iegūto informāciju publicējot gan rakstu veidā, gan aicinot personas piedalīties raidījumā "DELFI TV ar Jāni Domburu".

Savukārt "Delfi" šā gada pirmajos mēnešos ir pavadījuši daudzas dienas, lai dažādos aspektos pētītu VDK "mantojumu" informācijas sistēmā "Delta Latvija" – restaurētajā VDK Informācijas analīzes daļas pretizlūkošanas automatizētajā datubāzē, kas gan atšķirībā no kartotēkas, kuru ierasti dēvējam par "maisiem", nav publicēta internetā, tomēr ir pieejama pētniekiem.

"Delta" ietver 9141 aģenta ziņojumu atreferējumus (7765 ziņojumu un 1376 signālu) un VDK darbinieku sagatavotas izziņas vai citu informāciju par personām vai notikumiem un ar to saistīto VDK rīcību.

Atbilstoši aģentu kartotēkā publicētajiem datiem – segvārdiem un personas lietu numuriem – "Delfi" pārbaudīja, vai datubāzē atrodami ziņojumi saistībā ar vairākiem simtiem aģentu, kuru dati atbilst Latvijā agrāk vai šobrīd plašāk pazīstamu vai ar valstij un sabiedrībai būtiskām tēmām vai nozarēm saistītu personu vārdiem.

Lielākajā daļā gadījumu saistībā ar minētajiem aģentiem datubāzē nav nekādas informācijas, tomēr daudzu desmitu aģentu ziņojumi datubāzē ir – visbiežāk saistībā ar vienu aģentu ir viens vai daži, taču atsevišķos gadījumos – arī ap desmit vai vairāk nekā desmit ziņojumiem.

Jāuzsver, ka konkrētu aģentu ziņojumu atrašanās VDK datubāzē nenozīmē, ka šie ziņojumi raksturo konkrēto aģentu darbību pilnībā vai ka šo aģentu sadarbība bijusi aktīvāka nekā citu, jo "Delta Latvija" datubāzē atreferēta tikai neliela daļa no visiem ziņojumiem, kas tapuši VDK darbības laikā. Ziņojumu atrašanās datubāzē rada papildu pamatu plašākam vērtējumam par konkrētu personu sadarbības ar VDK konkrētiem apstākļiem.

Datubāze "Delta Latvija" Latvijas Nacionālajā arhīvā (LNA) pieejama ar daļēji slēptu informāciju, jo Satversmes aizsardzības birojs, balstoties uz likumu "Par bijušās VDK dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu", 2018. gada vidū to šādā redakcijā nodeva VDK zinātniskās izpētes komisijas darba vajadzībām.

Pērnā gada nogalē veiktie likuma grozījumi paredz, ka LPSR VDK dokumenti tagad vēstures vai juridiskās pētniecības nolūkos, akadēmiskās, mākslinieciskās vai literārās izpausmes, kā arī žurnālistikas vajadzībām pieejami, iekļaujot visus dokumentos minētos personas datus. Taču "Delta Latvija" nerediģētā versija arhīvā vēl nav nodota – tas tiks izdarīts līdz šī gada maijam.

Līdz ar to šobrīd pētniecībai pieejamo ziņojumu tekstos personu dati ir daļēji aizklāti, kas ierobežo iespējas izvērtēt ziņojuma saturu un tā sekas, taču "Delfi" centās iespēju robežās identificēt minētās personas un iegūt viņu vai citu laikabiedru viedokļus par ziņojumos atreferētajiem notikumiem.

Tags

"Maisi vaļā" Jānis Rokpelnis Lasāmgabali Latvijas Tautas fronte Satversmes aizsardzības birojs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form