Bijušās LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) pretizlūkošanas elektroniskajā datubāzē "Delta Latvija" ("Delta") atrodams viens aģenta ar segvārdu "Miķelis" ziņojums, kas datēts ar 1988. gada 15. septembri, – nepilnu mēnesi pirms tiek oficiāli nodibināta Latvijas Tautas fronte (LTF), kurai bija izšķirīga nozīme Latvijas neatkarības atgūšanā. Jau pirms vairāk nekā gada dzejnieks Jānis Rokpelnis publiski atzina sadarbību ar čeku, kā arī to, ka viņš bijis aģents ar segvārdu "Miķelis". Arī šobrīd viņš to nenoliedz un intervijā Jānim Domburam pauž savu viedokli par tā laika notikumiem, gan portāla "Delfi" publikācijā norādīto dokumentu.

Lai gan Rokpeļņa kartīti pagājušā gada decembrī daļēji pavērtajā "maisā" sabiedrība neieraudzīja, "Deltā" atrodams aģenta "Miķelis" viena ziņojuma atreferējums – tajā vēstīts par nacionāli noskaņota dzejnieka, kura vārds šobrīd vēl "Deltā" publiskotā ziņojuma atreferējumā ir aizklāts, uzskatiem, kurus viņš paudis sarunā ar aģentu pēc LTF dibināšanas atbalstam notikušas sapulces. Jāpiebilst, ka šajā laikā LTF idejas atbalstītāji tikās bieži, pulcējoties dažādās vietās. Ziņojumā "Miķelis" arī min konkrētā dzejnieka draudzīgās attiecības ar tobrīd nacionāli noskaņotiem igauņu dzejniekiem, kas datubāzē iekļautajā dokumentā fiksēti kā "Rullo" un "Valtonss".

Portāls "Delfi" publicē dokumentu, kāds tas krievu valodā pieejams datubāzē "Delta", kā arī tā tulkojumu latviski.

Lasi vēl
 
Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, iegādājies abonementu.
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form