Miljons Singapūras firmai (III): Darījums ar NVD apspriests telefoniski, detaļas - komercnoslēpums
Foto: DELFI

Reaģējot uz mediju interesi par Aizsardzības ministrijas Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra (VAMOIC) šā gada 9. aprīlī slēgto līgumu par 1 498 000 aizsargmasku piegādi, piegādātāja "ADDI Trading PTE Ltd" direktors Deivs Jukša izplatīja uzņēmuma versiju par notikušo piegādi un par to, kā Singapūrā reģistrētais uzņēmums noslēdza līgumu ar VAMOIC. Ar sabiedrisko attiecību kompānijas starpniecību "Delfi TV ar Jāni Domburu" sazinājās ar Jukšu, lūdzot viņu skaidrot vairākus viņa rakstā minētos ar darījuma noslēgšanu saistītus apstākļus un iemeslus, tostarp - kādēļ 9. aprīlī ar VAMOIC noslēgtajā līgumā vienas maskas cena ir 0,66 eiro, kamēr ar 6. aprīli datētajā Nacionālā veselības dienesta direktora Edgara Labsvīra vēstulē VAMOIC minētā vienas maskas cena ir 0,60 eiro.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēc "Delfi" publicētajiem rakstiem par masku iepirkumiem Latvijā un šo masku kvalitāti, Jukšas komentārs "Medicīnisko masku piegāde Latvijai tika veikta atbilstoši pasūtījuma prasībām" tika publicēts 23. aprīlī. Tā kā "Delfi TV ar Jāni Domburu" turpina pētīt un analizēt valsts iepirkumus ārkārtējās situācijas laikā, Jukšas pārstāvim tika nosūtīti jautājumi, uz kuriem atbildes tika saņemtas 25. aprīlī. Pēc tam sekoja papildjautājumi Jukšam un arī otram "ADDI Trading PTE Ltd" pārstāvim Artūram Migliniekam, kurš arī vēlējās sazināties rakstveidā. Publicējam visus nosūtītos jautājumus un uz tiem saņemtās atbildes pilnā apjomā.

Mutiskas vienošanās pa telefonu ar Edgaru Labsvīru


Kurā datumā un kādā formā pirmoreiz "ADDI" sazinājās ar NVD?


"ADDI" ar Nacionālo veselības dienestu par nepieciešamību medicīnisko masku iegādei sazinājās 23.03.2020.


Tieši ar kuru NVD darbinieku?


Uzrunājām NVD vadītāju Edgaru Labsvīru.


Ko un kad konkrēti "ADDI" sākotnēji piedāvāja – pirmajā un turpmākajos kontaktos, līdz turpmāk minētajām "aprīļa pirmajām dienām" attiecībā uz masku cenu, piegādi un tās termiņiem, izcelsmes un kvalitātes dokumentāciju?


"ADDI Trading" NVD piedāvāja dažādu ražotāju higiēniskās un medicīniskās maskas, dezinfekcijas līdzekļus. Pieejamās masku cenas attiecīgajā laikā bija, sākot no 0.6 €, atkarībā no ražotāja un apjoma. Konkrēts piedāvājums 0.6 € par masku 3,5 miljonu masku pasūtījumam tika izteikts 25.03.2020., izmantojot lidmašīnu, ko bija iespēja nofraktēt uz 27.03.2020. Ņemot vērā tā brīža lielo pieprasījumu gan pēc precēm, gan loģistikas risinājumiem, piedāvājuma cenas mainījās pa dienām, dažbrīd pat pa stundām.
Sākotnēji tika piedāvāti termiņi no 7 līdz 14 dienām atkarībā no apjoma un izvēlētā ražotāja. Katrai ražotnei ražošanas jaudas un noslogojums bija un ir atšķirīgs. Turklāt, katram ražotājam bija atšķirīgi arī piegādes noteikumi. Bija un ir ražotāji, kas prasa 100% priekšapmaksu, ir ražotāji, kas ir gatavi sākt ražot preci, ja priekšapmaksu iemaksā 30% apmērā, ir ražotāji, kas ir gatavi izmantot respektablu banku izsniegtas kredītvēstules.
Izcelsmes un kvalitātes dokumentācija bija pieejama: preces sertifikāti, testēšanas pārskati, ja tādi bija pieejami attiecīgajai ražotnei.


Attiecībā uz komentārā norādīto: "Aprīļa pirmajās dienās "ADDI" bija noorganizējis masku kravu piegādei Rietumeiropā. Respektējot iepriekšējās pārrunas, uzņēmums sazinājās ar NVD, precizējot, vai Latvijas valstij ir interese par Type I medicīniskajām maskām, saņemot apstiprinājumu". Kurā datumā, uz kuru valsti un kādam saņēmējam "ADDI" organizēja masku kravu piegādei Rietumeiropā?


Nebijām plānojuši un neplānojam arī turpmāk publiski izpaust informāciju par saviem sadarbības partneriem. Cerams, saprotat, ka šāda informācija ir komercnoslēpums, kam ir faktiska komerciāla vērtība.

Kurā datumā un ar kuru NVD darbinieku ADDI sazinājās, lai precizētu attiecīgo jautājumu?


28.03.2020. NVD tika informēts par to, ka nofraktēta lidmašīna no Guandžou uz Rīgu 07.04.2020. Saziņa par šiem jautājumiem notika ar NVD vadītāju Edgaru Labsvīru. Saziņa par jautājumiem norisinājās telefoniski.


Kādā formā tika saņemts apstiprinājums?


Apstiprinājums par masku nepieciešamību tika saņemts mutiski no E. Labsvīra, kā arī norāde, ka sadarbība atkarīga no aktuālo piegāžu kavēšanās. Piegādātājs tika informēts, ka līgumu par konkrētu apjomu attiecīgajā brīdī noslēgt nebija iespējams, jo vairākas piegādes tajā brīdī tika jau gaidītas.
"ADDI" tika informēts, ka, ja apjomīgas piegādes netiks saņemtas, viss "ADDI" pieejamais apjoms būs pasūtītājam aktuāls; ja piegādes noritēs saskaņā ar plānu, tiks vērtēta situācija un iespēja iegādāties daļu masku apjoma, minot 500 000 gab..


Attiecībā uz: "ADDI gadījumā puses vienojās, ka vajadzība pēc maskām būs atkarīga no citu piegādātāju spējas pakalpojumu realizēt termiņos". Kurā datumā, ar kuru NVD darbinieku un kādā formā (rakstiski vai mutiski) notika šāda vienošanās?


Augstāk minētajā datumā pušu vienošanās tika panākta telefoniski ar Edgaru Labsvīru.


Attiecībā uz: "ADDI paralēli organizēja uzņēmumam pieejamo masku iegādi, tā kā pēc tām bija atrastas noieta iespējas gan Vācijā, gan Polijā. Turklāt par ievērojami labākām cenām, nekā publiski izskanējusī Latvijas iepirkuma cena 0,66 eiro par masku." Kādiem konkrēti pircējiem bija atrastas noieta iespējas gan Vācijā, gan Polijā, un par kādām cenām?


Jūsu pieprasītā informācija ir komercnoslēpums.


Kā varat komentēt un paskaidrot, ka NVD 6.aprīļa vēstulē VAMOIC un Aizsardzības ministrijai, kas ir publicēta, minēts, ka ADDI masku cena ir 0,60 eiro?


"ADDI" par šo cenu piedāvāja masku apjomu 3,5 miljoni, piedāvājums tika izteikts 25.03.2020. Tās bija higiēniskās maskas. Respektīvi – krietni lielāks apjoms, cita veida maskas un cits ražotājs, salīdzinot ar pasūtījumu, kas jau attiecas uz 06.04.2020. Turklāt sākotnējais piedāvājums izteikts ar nosacījumu, ka jāreaģē zibenīgi, jo lidmašīna bija pieejama uz 27.03.2020. Jau 26.03.2020, "ADDI" informēja NVD, ka attiecīgā lidmašīna ir nofraktēta uz citu galamērķi, un sākotnējais piedāvājums nav vairs spēkā. Par piegādāto (1,498 miljoni masku) partiju nekad un ar nevienu personu netika apspriesta piegādes cena, kas zemāka par 0.66 € par masku.


Attiecībā uz: "Saskaņā ar piegādes līgumu "ADDI" bija jāpiegādā medicīniskās maskas (Type I), nevis ķirurģiskās maskas. Atbilstoši noslēgtajam līgumam ar VAMOIC šādas maskas tika arī piegādātas". Kā varat komentēt un paskaidrot, ka NVD 6.aprīļa vēstulē minēts, ka "ADDI" piegādājamo IAL nosaukums ir "ķirurģiskās sejas maskas"?


Tas nav jautājums "ADDI" kā piegādātājam. Līgumā par masku piegādi bija minētas Type I maskas. Tika piegādātas Type I maskas.


Kā varat izskaidrot, ka uz "ADDI" piegādāto masku iepakojuma lasāms "99% effective bacteria filter" jeb 99% baktēriju filtrācijas efektivitāte, kas atbilst Type II vai Type IIR un maldina saņēmējus un lietotājus?"


Uz iepakojuma ir minēts no kā aizsargā ar 99% efektivitāti – piemēram, no netoksiskiem putekļiem. Savukārt uz tā paša iepakojuma rakstīts, ka minimālā aizsardzība pret visa veida daļiņām ir 95%.
Nevaram komentēt viena vai otra ražotāja izvēlēto mārketinga stratēģiju un izmantoto komunikāciju, kas ietver sevī arī iepakojuma vizuālos risinājumus.

Rūpnīcu nosaukumi – komercnoslēpums, dokumentus neplānojam publiskot

Pēc šo atbilžu saņemšanas "Delfi TV ar Jāni Domburu" "ADDI Trading" vadītāja Jukšas pārstāvim nosūtīja vairākus precizējošus un papildu jautājumus, uz kuriem atbildes tika saņemtas 28. aprīlī.


Vairākās atbildēs "ADDI" darbība aprakstīta pirmās personas daudzskaitlī – "uzrunājām", "neplānojam", "nevaram". Kas visos atbildēs minētajos gadījumos pārstāvēja "ADDI"? Vai tas bija NVD 6.aprīļa vēstulē kā kontaktpersona minētais Arturs Miglenieks vai Deivs Jukša? Vai abi, vai vēl kāds? Jebkurā gadījumā, kādā statuss "ADDI ir Arturs Miglenieks", ja viņš, atšķirībā no NVD vēstules, nav minēts VAMOIC līgumā, un, saskaņā ar publisko informāciju, persona, kam varētu būt identiska e-pasta adrese kā NVD vēstulē minētā, tikai ar uzvārdu Miglinieks, vada firmu "ERST Finance"?


"ADDI Trading" noslēgts konsultāciju līgums ar Artūru Miglinieku, kurš konsultē darījumu strukturēšanā un ADDI Trading uzdevumā uzsāka pārrunas ar NVD.

Atbildē uz pirmo jautājumu teikts, ka "ADDI" 23.03. uzrunāja Edgaru Labsvīru, un tālāk aprakstīts, ka "ADDI Trading NVD piedāvāja dažādu ražotāju higiēniskās un medicīniskās maskas, dezinfekcijas līdzekļus.", minot cenu, apjomu, termiņus, apmaksas nosacījumus. Kontekstā ar atbildi uz vienu no turpmākajiem jautājumiem secinām, ka konkrēts piedāvājums par higiēniskajām maskām "0,6 € par masku 3,5 miljonu masku pasūtījumam tika izteikts 25.03.2020., izmantojot lidmašīnu, ko bija iespēja nofraktēt uz 27.03.2020." Vai šis piedāvājums arī tika izteikts mutiski, vai rakstiski?

Pārrunas šajā situācijā lielākoties bija mutiskas, ņemot vērā situāciju un tās dinamisko attīstību.

Mūsu pirmā jautājuma noslēgumā bija teikts "Ja piedāvājums tika izteikts rakstiski, lūdzu atsūtiet to.". Uz to nav skaidras atbildes, tāpēc atkārtojam šo lūgumu, tostarp saistībā ar nākamo papildjautājumu. Atbildē arī teikts, ka "izcelsmes un kvalitātes dokumentācija bija pieejama: preces sertifikāti, testēšanas pārskati, ja tādi bija pieejami attiecīgajai ražotnei." Vai no šī jāsecina, ka "ADDI" piedāvāja NVD piegādāt arī maskas no ražotnēm, kam nebija pieejami sertifikāti un testēšanas pārskati?

"ADDI Trading" minēja arī citas produktu grupas, piemēram dezinfekcijas līdzekļi, kam testēšanas pārskati nebija pieejami. Visām piedāvātajām maskām sertifikāti bija pieejami. Esam snieguši Jums pietiekamu informāciju par konkrētiem piedāvājumiem, to cenām, termiņiem, kas izteikti saistībā ar Jūs interesējošām tēmām.

Kādus konkrētus kādu uzņēmumu dokumentus (sertifikāti, testēšanas pārskati) līdz ar saviem piedāvājumiem "ADDI" iesniedza NVD?

"ADDI Trading" sadarbojas ar daudzām rūpnīcām Ķīnā un citās Āzijas valstīs. Rūpnīcu nosaukumi nozīmē komercnoslēpumu un tieši skar uzņēmuma darbību. Plašāku informāciju šajā jautājumā nesniegsim.

No atbildēs teiktā secināms, ka otrais piedāvājums NVD noticis 28.03.2020. telefonsarunā ar Edgaru Labsvīru, kurā viņš "informēts par to, ka nofraktēta lidmašīna no Guandžou uz Rīgu 07.04.2020." un tajā pat dienā "apstiprinājums par masku nepieciešamību tika saņemts mutiski no E. Labsvīra" un notikusi pušu vienošanās telefoniski, ar atrunu, ka "sadarbība atkarīga no aktuālo piegāžu kavēšanās", paredzot dažāda apjoma iegādi, atkarībā no citu piegāžu saņemšanas. Vai viss otrā piedāvājuma saturs tika iesniegts tikai telefoniski?

Piedāvājums tika izteikts telefoniski, ņemot vērā saspringto darba grafiku.

Vai "ADDI" neiesniedza NVD un tā vadītājam nevienu rakstveida un dokumentāru informāciju par ražotāju, par preces izcelsmes un kvalitātes dokumentāciju – sertifikātiem, testēšanas pārskatiem?

Digitālā formā tika iesniegti gan sertifikāti, gan testēšanas pārskati, gan preces un iepakojuma bildes.

Ja piedāvājums tika izteikts rakstiski, lūdzu atsūtiet to.

Esam snieguši Jums pietiekamu informāciju par konkrētiem piedāvājumiem, to cenām, termiņiem, kas izteikti saistībā ar Jūs interesējošām tēmām.

No atbildēs teiktā secināms, ka otrais piedāvājums, kas notika 28.03.2020., saistās ar ieprieš minēto epizodi : "Aprīļa pirmajās dienās ADDI bija noorganizējis masku kravu piegādei Rietumeiropā. Respektējot iepriekšējās pārrunas, uzņēmums sazinājās ar NVD, precizējot, vai Latvijas valstij ir interese par Type I medicīniskajām maskām, saņemot apstiprinājumu". Ja tā, tad kāpēc, ja jau bija noorgnizēta piegāde Rietumeiropā, par ko sīkāka informācija ir komercnoslēpums, bet konkrēta vienošanās par apjomu un termiņu ar NVD vēl nebija, un bija runa tikai par situācijas vērtēšanu un iespējamu daļu masku apjoma iegādes iespēju Latvijā, - kāpēc lidmašīna bija nofraktēta uz Rīgu, nevis uz attiecīgo piegādes vietu Rietumeiropā?

Uz Rīgu avio fraktēšana ir lētāka – katra nolidotā stunda nozīmē ievērojamas izmaksas. Savukārt autotransports no Rīgas uz Rietumeiropu izmaksā krietni mazāk. sauszemes muitošanas procedūras ir mazāk sarežģītas un. nav nepieciešami papildu speciālisti.

Vai augšminētā informācija par lidmašīnas nofraktēšanu no Guandžou uz Rīgu 07.04.2020. nozīmē, ka šis lidojums arī notika 07.04.2020. un šajā datumā maskas tika atvestas uz Latviju? Ja jā – kāds masku apjoms tika atvests?

Šim lidojumam tika izmainīts laika grafiks, maršruta saskaņošanas procesā. 10.04.2020 ievestā partija ir tā pati krava, kas sākotnēji plānota uz 07.04.

Ja 28.03.2020. mutiskā vienošanās bija tikai par iespējamu darījumu ar dažādiem apjoma variantiem, kurā datumā, kura valsts amatpersona un kādā formā, laika posmā starp 28.03.2020 un līguma parakstīšanu, apliecināja "ADDI" pasūtījumu par 1 498 000 masku iepirkumu?

Aicinām ar jautājumiem, kas skar pasūtītāja atbildību, vērsties pie pasūtītāja.

Atbildē teikts: "Par piegādāto (1,498 miljoni masku) partiju nekad un ar nevienu personu netika apspriesta piegādes cena, kas zemāka par 0.66 € par masku." Ar kādām personām tika apspriesta cena, kas nav zemāk par 0,66? Vai šī cena tika apspriesta ar E.Labsvīru augšminētajā mutiskajā komunikācijā?

Mūsu piedāvāto preču izcenojumus esam apsprieduši ar dažādiem potenciālajiem pircējiem. Vēl plašāku informāciju par pārrunām atturēsimies sniegt.

Ar ko šī cena tika apspriesta Aizsardzības ministrijā vai VAMOIC līdz līguma noslēgšanai? Vai šī apspriešana ietvēra arī rakstiskus un dokumentārus "ADDI" piedāvājumus? Ja tādi bija - lūdzam tos atsūtīt.

Slēdzot darījumus, "ADDI Trading" apspriež to saturu un diskutē par iesaistītajām pusēm abpusēji pieņemamiem noteikumiem. Sarunu ietvaros atbilstošā posmā notiek abpusējs darbs pie vienošanās noteikumu fiksēšanas līgumā. Neplānojam publiskot darījuma sarunas, kā arī ar tiem saistītos dokumentus, kas var saturēt komercnoslēpumu.

Tad, kad maskas ir ceļā uz Latviju, noslēdz līgumu

Tā kā "ADDI Trading" vadītājs Jukša atbildēs "Delfi TV ar Jāni Domburu" norādīja, ka sarunas par iespējamu masku piegādi ar NVD risināja "ADDI Trading" konsultants Artūrs Miglinieks, "Delfi TV ar Jāni Domburu" ar papildus jautājumiem, kas saistīti ar darījuma apspriešanu un norisi, vērsās arī pie Miglinieka, kurš sniedza atbildes 29.aprīlī.

No "ADDI Trading"/Deiva Jukšas atbildes izriet, ka 23.03. jūs uzrunājāt NVD direktoru Edgaru Labsvīru telefoniski. No kurienes jums viņa telefona numurs? Vai iepriekš bijāt pazīstami?


Ar Edgaru Labsvīru iepriekš neesmu bijis pazīstams. Par kontaktinformāciju un potenciālo sadarbības partneru uzrunāšanu plašāk komentēt nevarēšu.


No "ADDI Trading"/Deiva Jukšas atbildes izriet, ka 28.03. vienojāties ar Labsvīru telefoniski. Tieši par ko vienojāties? Vai arī šī vairs nebija jūsu saruna?


Pārrunas ar potenciālo sadarbības partneri notika "ADDI Trading" vārdā par masku veidu, cenu, piegādes datumiem, kā arī to, ka visus riskus ir gatavs uzņemties piegādātājs.


Kura valsts amatpersona kurā datumā apstiprināja, ka šis pasūtījums būs?


"ADDI Trading" princips sadarbībai ar valsti bija tāds, ka uzņemoties savā pusē risku un atbildību, piegādātājs iegādājas maskas, kas atbilst prasītajam standartam, nolīgst avio fraktu, veic eksporta formalitātes Ķīnā, un tad, kad maskas ir ceļā uz Latviju, noslēdz līgumu. Pasūtījumu no valsts puses var uzskatīt par apstiprinātu, kad ir noslēgts līgums – tātad 09.04.2020.


Kopš kura laika un kāpēc, paralēli "Erst Finance" vadīšanai, kļuvāt par "ADDI" konsultantu, un tieši kas bija konsultāciju ietvars?


Mana darbība vēsturiski un arī tagad saistīta ar dažādu finanšu instrumentu piedāvāšanu uzņēmējiem, tai skaitā saistībā ar tirdzniecības operāciju faktorēšanu un ražošanas apgrozāmo līdzekļu finansēšanu. Tas ir iemesls, kādēļ kļuvu par "ADDI" konsultantu. Detalizētāk izklāstīt nolīgto konsultāciju saturu un apjomu liedz ar "ADDI" noslēgtā līguma konfidencialitātes noteikumi. Uzsveru, ka "ADDI" nav ne vienīgais, ne arī pirmais uzņēmums, kam sniedzu konsultācijas.

"Delfi TV ar Jāni Domburu" turpina pētīt ar masku un individuālo aizsarglīdzekļu iepirkumus – piegādātāju izvēli, preču kvalitātes pārbaudes, cenas, kā arī iepirkumu pamatojumu. Saistībā ar šiem darījumiem, tostarp VAMOIC 9.aprīļa līgumu ar "ADDI Trading PTE Ltd", vairākām atbildīgajām valsts iestādēm ir uzdoti jautājumu un saņemtas atbildes, tostarp tādas, kas atšķiras no "ADDI Trading PTE Ltd" pārstāvju teiktā. Par to varēsiet lasīt turpmākajās publikācijās.

Tags

Koronavīruss Covid-19 NVD
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form