Puse no soda. Kā darbojas 50% atlaides sodiem
Foto: Shutterstock

Agri vai vēlu katram no mums nākas maksāt administratīvo sodu. Ja esat pārliecināti par sevi un savu taisnību, var mēģināt pacīnīties (piemēram, par soda par neatļautu stāvēšanu atcelšanu), bet, ja sodam tomēr ir pamatots iemesls, ir vērts pamēģināt kaut vai panākt "atlaidi". "Finhack" stāsta, kā to izdarīt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Algoritms, kas atvieglo sadarbību starp pārkāpēju un valsti, Latvijā darbojas jau vairākus gadus. Tas ļauj samazināt soda apmēru līdz pusei. Šo procesu regulē Administratīvās atbildības likums.

Pirmkārt, ir svarīgi saprast, ka "atlaidi" var saņemt tikai par pamata administratīvo sodu – naudas sodu. Likums neparedz "norakstīt" papildus sankcijas, piemēram, tiesību atņemšanu vai aizliegumu izmantot tiesības. Otrkārt – lēmumu par atlaidi var pieņemt attiecīgā amatpersona (policists, inspektors utt.).

Pie kādiem nosacījumiem var maksāt pusi no naudas soda?


Administratīvās atbildības likuma 2. daļas 154. pantā ir teikts, ka nosacītu daļēju atbrīvojumu no naudas soda samaksas piemēro, ja:

 • persona, kuru sauc pie administratīvās atbildības, ir atzinusi savu vainu un piekrīt lēmumam par naudas soda uzlikšanu;
 • nav konstatēti apstākļi, kas pastiprina personas atbildību par administratīvo pārkāpumu;
 • administratīvā pārkāpuma lietā nav cietušā;
 • persona, kuru sauc pie administratīvās atbildības, gada laikā nav bijusi nosacīti daļēji atbrīvota no naudas soda samaksas;
 • administratīvā pārkāpuma lieta netiek izskatīta bez tās personas klātbūtnes, kuru sauc pie administratīvās atbildības.

Kādos gadījumos nedrīkst norakstīt daļu no soda?


Ir vairāki nosacījumi, kas izslēdz iespēju norakstīt daļu no naudas soda. Saskaņā ar likumu šis variants nav iespējams, ja:

 • par konkrēto pārkāpumu ir paredzētas papildu sankcijas, kas minētas citos likumos (piemēram, tiesību atņemšana, aizliegums izmantot tiesības un citas);
 • vienas administratīvās lietas ietvaros tiek apsūdzētas vairākas personas (piemēram, fiziskas un juridiskas);
 • persona, kura saucama pie atbildības, ir veikusi vairākus pārkāpumus, kas konstatēti vienlaicīgi (piemēram, apdzenot automašīnu, ticis pārkāpts atļautais ātrums un šķērsota nepārtrauktā līnija);
 • pārkāpums noticis vairāk kā pirms gada, vai persona, kas ir saukta pie administratīvās atbildības, turpina pārkāpt likumu, lai gan iepriekš tai ticis norādīts uz pārkāpumu bez naudas soda piemērošanas;
 • persona nesadarbojas ar amatpersonu pārkāpuma izskatīšanas laikā;
 • balstoties administratīvā pārkāpuma būtībā un novērtējot vaininieku, kā arī vadoties pēc citiem svarīgiem apsvērumiem, amatpersona atzīst, ka "atlaide" nav piemērojama taisnīga soda mērķa sasniegšanai;
 • pie administratīvās atbildības sauktā persona objektīvi varējusi novērst pārkāpuma kaitīgās sekas, bet lietas izskatīšanas laikā tas nav ticis izdarīts.

Kā notiek soda daļas norakstīšana?


Nosacīta daļēja atbrīvojuma piemērošanas kārtība ir atrunāta Administratīvās atbildības likuma 18. nodaļas 154. pantā. Algoritms ir šāds:

 • amatpersona informē administratīvi sodīto personu par tās pienākumu 15 dienu laikā samaksāt naudas sodu, arī tajā gadījumā, kad tiek piemērots 50% atvieglojums no naudas soda apmēra;
 • ja administratīvi sodītā persona izpilda šo nosacījumu, tā tiek atbrīvota no pārējās naudas soda daļas samaksas;
 • ja nosacījums netiek izpildīts, piemērotais naudas sods samaksājams pilnā apmērā.


Ir svarīgi saprast, ka pie administratīvās atbildības sauktā persona, saņemot "atlaidi", nevar apstrīdēt lēmumu par sodu. Pretējā gadījumā "atlaide" pārstāj darboties.

Turklāt amatpersonai nav pienākuma piemērot nosacītu daļēju atbrīvojumu no naudas soda samaksas. Šāda prakse nostiprinājusies arī tiesu procesos.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form