Labākās supervaroņu filmas dažādām gaumēm
Superīgāk par superīgu
Kopš "Marvel Cinematic Universe" uzplaukuma 2000. gadu beigās supervaroņu filmas visā pasaulē ir kļuvušas par vienu no dominējošajiem populārā kino žanriem. Un izskaidrojums tam nav tālu un dziļi jāmeklē – supervaroņi vienkārši ir super! Kurš gan kaut reizi pie sevis nav klusībā sapņojis par pārdabiskām spējām, kas atšķirtu no pārējiem un ļautu darīt neparastas lietas? Supervaroņu filmas piedāvā uz pāris stundām pašam sajusties kā supervaronim.
Supervaroņu filmu centrā, protams, ir vairāk vai mazāk cilvēkveidīgas būtnes ar pārdabiskām spējām un viņu darbības, kas parasti vērstas uz sabiedrības pasargāšanu no ļaundariem un citām nelaimēm. Šajās filmās bieži klātesoši ir asa sižeta, zinātniskās fantastikas, šausmu, komēdijas un piedzīvojumu kino žanra elementi, atklājot arīdzan varoņa un viņa spēju rašanās stāstu, tostarp psiholoģiskos aspektus, kas ietekmē viņa attiecības ar sevi un apkārtējiem – gan ar "normālajiem", gan citiem ar pārdabiskām spējām apveltītajiem, kā arī ar ļaundari, pret kuru jācīnās.

Ievērojamākās un veiksmīgākās supervaroņu filmu franšīzes kopš 2000. gadu sākuma ir "Blade", "X-Men", "Spider-Man", "The Incredibles", "The Dark Knight" u.c. komiksu ekranizāciju sērijas, kas guvušas gan lielu skatītāju atzinību (un līdz ar to – kases ieņēmumus), gan arī izpelnījušās Amerikas Kinoakadēmijas balvas atzinību.

Tiesa, viena lieta, pret ko supervaroņi ir bezspēcīgi, – pandēmija un tās ietekme uz kino industriju, kuras dēļ virkne gaidītu filmu uzņemšana tika pārtraukta, bet gatavo filmu pirmizrādes un palaišana tautās – atceltas un pārliktas vairākas reizes pēc kārtas.
Nu, kad industrija ir pielāgojusies un pamazām sper pirmos soļus, lai atkoptos un atgrieztos normālībā, ārvalstu medijos apkopota jaunākā informācija par tuvākajām supervaroņu filmu pirmizrādēm:
"Black Widow"
2021. gada 7. jūlijs
"The Suicide Squad"
2021. gada 8. augusts
"Venom: Let There Be Carnage"
2021. gada 17. septembris
"Eternals"
2021. gada 5. novembris
"Spider-Man: No Way Home"
2021. gada 17. decembris
"Morbius"
2022. gada 19. janvāris
"The Batman"
2022. gada 4. marts
"Doctor Strange in the Multiverse of Madness"
2022. gada 25. marts
"Thor: Love and Thunder"
2022. gada 6. maijs
"Black Panther: Wakanda Forever"
2022. gada 8. jūlijs
Taču – kamēr gaidām, kad pie mums nonāks jaunākie supervaroņu piedzīvojumi, piedāvājam iepazīties (vai atkalsatikties) jau ar visā pasaulē iemīļotiem varoņiem un pārbaudītām vērtībām.
"Watchmen" supervaroņu seriāls, kas balstīts "DC Comics" 1986. gada tāda paša nosaukuma komiksu sērijā. Tiesa, seriālā notikumi norisinās 34 gadus pēc notikumiem komiksā. Seriāla darbības centrā ir izmeklētāja Andžela Abara un viņas priekšnieks Džads Kravfords, kuri izmeklē Tulsas policista slepkavības mēģinājumu. Galvenās lomas atveido "Oskarotā" Regīna Kinga un seriāla "Miami Vice" spīdeklis Dons Džonsons, savukārt skaņu celiņu tam veidojuši grupas "Nine Inch Nails" līderis Trents Reznors un viņa līdzgaitnieks Atiks Ross. "Watchmen" saņēmis gan skatītāju, gan industrijas atzinību – seriāls tika nominēts 26 "Emmy" balvām, no kurām saņēma 11.
"Deadpool" ir supervaroņu filma, kuras pamatā ir "Marvel Comics" tāda paša nosaukuma tēls, un tā ir astotā filma "X-Men" filmu sērijā. Galveno lomu – negodīgi atlaistu īpašo spēku operatīvo darbinieku Veidu Vilsonu – atveido Raeins Reinoldss. Veids strādā par algotni un tiekas ar prostitūtu Vanesu. Viņi attiecības ar laiku iegūst romantisku raksturu, un pēc gada Vanesa pieņem Veida bildinājumu. Drīz vien Veidam diagnosticē vēzi, un viņš bez brīdinājuma Vanesu pamet, lai viņai nebūtu jāskatās, kā viņš mirst. Šajā brīdī Veidu uzrunā noslēpumains vervētājs, piedāvājot eksperimentālu līdzekli viņa nāvējošajai slimībai. Eksperimenta rezultātā viņš iegūst spējas sevi dziedināt, kā arī alter ego vārdā Dedpūls.
Melnā Pantera ir pirmais āfrikāņu izcelsmes supervaronis, kas parādās "Marvel Comics" komiksos. Filmas darbība notiek Vakandā – dziļi Āfrikas mežonīgajos apvidos paslēptā teritorijā, kuras unikālie derīgie izrakteņi ir vienmēr piesaistījuši alkatīgus cilvēkus, kuri gatavi savā ceļā iznīcināt visu un iet pāri līķiem. Savukārt apspiestos vietējos iedzīvotājus vienmēr aizsargājis savannas gars – Melnā Pantera. Pēc daudziem gadiem Vakandā atkal ieradies ienaidnieks, kuram pretī var stāties tikai kāds, kurš būs gatavs ļaut atdzimt Melnās Panteras leģendai.
Šī ir 80. gadu kulta filmas atjaunotā versija un "Ghostbusters" franšīzes trešā filma, kurā piedalās arī oriģinālās filmas aktieri Sigurdnija Vīvere, Bils Murejs, Dens Ekroids un Ērnijs Hadsons, savukārt epizodiskās lomās parādās tādas zvaigznes kā Kriss Hemsvorts un Ozijs Osborns. Reiz spoku mednieki paglāba Ņujorku no spoku uzbrukuma, taču, kad pilsētai atkal draud briesmas, pagātnes varoņi vairs nav spējīgi stāties pretī un aizsargāt savu pilsētu. Ir laiks viņu vietu ieņemt citiem brašuļiem... vai tomēr brašulēm? Spoku mednieku jaunais četrinieks ir gatavs upurēt sevi, aizsargājot dzimto megapoli no visādiem mošķiem.
Laimē balvas, atbildot pareizi uz jautājumiem! Atbildes meklē "Ko skatīties?" rakstos un konkursa noteikumus – Tet+ Helio Facebook lapā
"Captain America: Civil War" ir stāsts par "Marvel Comics" tēlu Kapteini Ameriku, un tas ir turpinājums filmām "Captain America: The First Avenger" un "Captain America: The Winter Soldier". Galvenās lomas filmā atveido Skārleta Johansone, Roberts Daunijs jaunākais un Kriss Evanss. Kad Atriebēji tiek iejaukti pasaules mēroga incidentā ar graujošām sekām, valdība nolemj izdot likumu par supervaroņu reģistrāciju un kontroli. Saskatot tajā cilvēktiesību pārkāpumus, Stīvs Rodžerss un viņa domubiedri iestājas pret jauno kārtību. Taču, esot vienisprātis ar jauno likumu, Tonijs Stārks nostājas citādi domājošo vadībā. Atriebēji piedzīvo šķelšanos un jauna Pilsoņu kara sākumu starp naidīgajām pusēm, kamēr šīs situācijas izmantošanai plānus jau kaļ kāds noslēpumains ļaundaris.
"Doctor Strange" ir balstīta tāda paša nosaukuma "Marvel Comics" varoņa stāstā, kurā redzama vesela ekrāna meistaru plejāde – Benedikts Kamberbačs, Tilda Svintone, Madss Mikelsens, Čīvetels Edžiofors, Benedikts Vongs, Reičela Makadamsa u.c. Izdzīvojis briesmīgā autokatastrofā, kas pielika punktu viņa veiksmīgajai neiroķirurga karjerai, Stīvens Streindžs pamet ikdienišķo pasauli un dodas tālā ceļojumā dziedniecības meklējumos. Negaidīti atklājis sevī mistiskas spējas transformēt laiku un telpu, Streindžs kļūst par saiti, kura vieno divas paralēlās pasaules, un par viņa misiju kļūst Zemes iedzīvotāju aizsargāšana no Ļaunuma visos tā veidolos. Filma visā pasaulē guvusi vairāk nekā 677 miljonus ASV dolāru, kā arī saņēmusi virkni atzinību par tās vizuālajiem efektiem, skaņu celiņu un aktierspēli, kā arī tika nominēta "Oskara" balvai kategorijā "Labākie vizuālie efekti".
"Logan" ir 10. filma "X-Men" sērijā un pēdējā "Wolverine" triloģijā, kurā nemainīgi galveno lomu atveido nepārspējamais Hjū Džekmens. Filmas darbība norisinās nākotnē – profesors Ksavjers un Logans ir palikuši bez X cilvēku komandas un tikai viņi abi ir spējīgi stāties pretī varenai korporācijai, kuras plānos ir sagraut pasauli, pametot to uz pašiznīcināšanās ceļa. Tā kā ar vecumu Logana reģenerēšanās spējas sāk izzust, bet Ksavjers cieš no atmiņas zudumiem progresējošās Alcheimera slimības dēļ, viņiem palīgā var nākt tikai Lora Kinnija – Vilknadža klona sievietes versija. "Logan" tika nominēta "Oskara" balvai kategorijā "Labākais adaptētais scenārijs", tādējādi kļūstot par pirmo supervaroņu filmu, kas jebkad prestižajai balvai nominēta par scenāriju.
"Fantactic Four" ir tāda paša nosaukuma "Marvel Comics" tēlos balstīta supervaroņu filma, kam sekoja turpinājums "Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer" 2007. gadā un atjauninātā versija 2015. gadā. Lieliskais četrinieks – Rīds, Sjū, Bendžamins un Džonijs – ar eksperimentālu kosmosa kuģi dodas kosmosā, lai kļūtu par pirmajiem cilvēkiem, kuri izmēģina starpgalaktiku ceļošanu. Taču neparedzēta sastapšanās ar kosmisko starojumu uz visiem laikiem izmaina viņu dzīves, apveltot katru no viņiem ar unikālām spējām. Nu viņi turpina mesties piedzīvojumos un izaicināt nezināmo, taču jau kā lieliskākā pārcilvēku komanda, kāda vispār iedomājama. Bez lieliskās Džesikas Albas galvenās lomas atveido Džulians Makmahons, Kriss Evanss, Joans Grafuds, Maikls Čikliss un Kerija Vašingtone.
Asa sižeta zinātniskās fantastikas filmas "Bumbleblee" stāsts veidots par un ap slaveno Transformeru rotaļlietu sērijas varoņiem. Katram supervaronim ir savs personīgais stāsts, un šī filma atklāj autobota Kamenes stāstu. Darbība norisinās 1987. gadā, kad autobots vārdā Kamene atrod slēptuvi kādā autolūžņu laukumā Kalifornijas pilsētiņā, kurā dzīvo Čārlija. Meitenei drīz apritēs 18 gadi un viņa meklē savu vietu dzīvē. Un tieši Čārlijai ir lemts atrast noskrāpēto un sabojāto Kameni. Kad Čārlija to salabo, ir skaidrs – viņas dzīvē ienākusi ļoti neparasta "Volkswagen" vabolīte. Šī filma no visām Transformeru filmām izpelnījusies vislielāko kritiķi atzinību – to dēvē par labāko šajā sērijā, slavējot gan darbību un Heilijas Šteinfeldes sniegumu, gan arī astoņdesmito gadu nostalģijas uzburšanu.
"Brīnumsieviete" ir stāsts par "DC Comics" varoni, un 2020. gadā tai iznāca turpinājums "Wonder Woman 1984". Pirms viņa kļuva par Brīnumsievieti, viņa bija Amazoņu princese Diāna, kura audzināta un trenēta, lai kļūtu par neuzvaramu kareivi. Skaista kā Afrodīte, gudra kā Atēna, ātrāka par Hermeju un stiprāka par Herkuless – augusi noslēgtā paradīzes salā, viņa līdz šim nevienu cilvēku no ārpasaules nav satikusi. Viss mainās brīdī, kad jūras malā tiek izskalots amerikāņu pilots, kurš viņai izstāsta par milzīgu karu starp daudzām valstīm, kas draud sagraut visu pasauli. Amerikas Filmu institūts "Brīnumsievieti" ierindoja starp 10 labākajā m 2017. gada filmām un tā ieguva "Hugo Award" kategorijā "Labākais dramatiskais inscenējums". Galveno lomu atveido neatvairāmā Gala Gadota, kura arī patiesajā dzīvē ir īstena brīnumsieviete.
"Joker" ir psiholoģisks trilleris, kas vēsta par "DC Comics" varoņiem. Galveno lomu atveido Hoakins Fīnikss, kā arī tajā piedalās pats Roberts De Niro. Filmas darbība norisinās 1981. gadā Gotemsitijā un atklāj Artura Fleka transformāciju par Džokeru. Fleks ir vīrs, kurš cenšas atrast savu vietu pilsētas sašķeltajā sabiedrībā, kas kontrastaini svārstās starp skaudru iznīcību un bezdvēselisku pārticību. Dienā strādājot par klaunu gadījuma darbos, bet vakaros cenšoties kļūt par atzītu "stand-up" komiķi, viņš nonāk pie atziņas, ka izjokots galu galā tiek viņš pats. Ierauts vienaldzības un nežēlības cikliskajā esamībā, Arturs pieņem sliktu lēmumu, kas uzsāk ķēdes reakciju. "Joker" tika nominēta 11 "Oskara" balvām, tostarp arī kategorijā "Labākā filma", "Labākais režisors" un "Labākais adaptētais scenārijs", taču statuetes saņēma Fīnikss kategorijā "Labākais aktieris" un komponiste Hildura Gudnadotira kategorijā "Labākais oriģinālais skaņu celiņš".
Arī šī filma balstīta "DC Comics" tāda paša nosaukuma varoņu komandas stāstā, kurā galvenās lomas atveido Džeisons Momoa, Ezra Millers, Gala Gadota, Eimija Adamsa, Henrijs Kevils un Bens Afleks. Pēc Supermena nāves viss ir mainījies – Zemei draud līdz šim nepieredzētas briesmas, tāpēc Betmens ir nolēmis apvienot supervaroņus kopīgai cīņai pret ļaunumu. Taču tas nebūs tik vienkārši, kā viņam šķiet. Katrs no supervaroņiem ir citādāks un visi tik vienkārši vis nepieņems Betmena aicinājumu. Turklāt – ir jau par vēlu, lai glābtu cilvēkus no tuvojošās katastrofas. Pirmo reizi plecu pie pleca cīņā metas Betmens, Brīnumsieviete, Akvamens, Kiborgs un Zibsnis. Vai viņiem izdosies novērst šķietami nenovēršamo?
Projekta ''Ko skatīties” veidotāji: saturs – Katrīna Āboliņa un Sabīne Košeļeva, foto – publicitātes foto un "Vida Press", dizains – Natālija Šindikova, izstrāde – Emīls Cinītis, redaktore – Kristīne Melne, projekta vadītāja – Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte – Inese Skaraine.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.