Latvijā nedēļu būs apskatāms unikāls Igaunijas bruņuvilciens

Īpašs notikums Cēsu kauju simtgades programmā būs iespēja no 15. līdz 22.jūnijam apskatīt rekonstruētu vēsturisko Igaunijas bruņuvilcienu "Brīvība". Bruņuvilciens uz nedēļu piestās Cēsu dzelzceļa stacijā. Vilciens apmeklētājiem bez maksas būs atvērts katru dienu no plkst. 11:00 līdz plkst. 19:00. Ekskursijas gidu pavadībā latviešu un angļu valodās sāksies katrā apaļā stundā.

Rekonstruētais bruņuvilciens „Brīvība" gada garumā apceļo Igauniju, piestājot vietās, kur pirms simts gadiem norisinājās Neatkarības kara cīņas. Šis autentiski rekonstruētais bruņuvilciens ir kļuvis par vienu no populārākajiem Igaunijas simtgades notikumiem.

Izstādes ietvaros būs iespēja iepazīt svarīgākās bruņuvilciena sastāvdaļas - lielgabala vagonu ar visu bruņojumu; ložmetēju vagonu, kas padarīja bruņuvilcienus par grūti ieņemamiem cietokšņiem; desanta vagonu – apkalpes ikdienas dzīves centru; sanitāro vagonu – ievainoto apkopšanas punktu un, protams, bruņulokomotīvi.

Tāpat vilcienā varēs papildināt savas zināšanas par Cēsu kauju vēsturi un to nozīmi ar interaktīvas spēles palīdzību. Interesanti būs ne tikai ieroču, tehnikas un vēstures entuziastiem, bet ikvienam, kuram patīk atklāt interesantus stāstus un ieraudzīt sevi šodienā caur vēstures prizmu.

Apmeklējot vēsturisko bruņuvilcienu "Brīvība", varēs uzzināt:

  • kāpēc komunisti noturēja igauņu bruņuvilcienu apkalpi par indiešiem?
  • cik lielu atlīdzību varēja saņemt par veiksmīgu uzbrukumu bruņuvilcienam?
  • cik tālu šāva tā lielgabali?
  • kādas bija ierindas karavīru sajūtas, cīnoties par savas valsts neatkarību?
  • kuras ir aizmirstās lapaspuses Igaunijas un Latvijas draudzības vēsturē?

Mobili, ātri, ar lielu uguns jaudu - bruņuvilcieni bija mūsdienu tanka vectētiņi. Uzklājot uz kravas vagoniem bruņu plātnes, uzstādot lielgabalus un ložmetējus, Pirmā pasaules kara laikā karojošās puses radīja bruņuvilcienus - līdz tam neredzēti efektīvu un spēcīgu ieroci.

Brīvības cīņu laikā arī Baltijas valstu armijas izmantoja šādus vilcienus, un tie piedalījās nozīmīgākajās kaujās. Cēsu kauju laikā igauņu bruņuvilcieni palīdzēja mums sakaut Dzelzs divīziju un landesvēru, bet vēlāk, jau Latvijas armijas sastāvā, seši bruņuvilcieni cīnījās pret Bermonta spēkiem pie Rīgas un komunistiem Latgalē.

Par leģendārā Igaunijas bruņuvilciena viesošanos rūpējas Cēsu novada pašvaldība un Cēsu Vēstures un mākslas muzejs sadarbībā ar Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroju, „Latvijas dzelzceļš" un „LDZ Apsardze".

Plašāk par bruņuvilcienu „Brīvība"

Source

Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form