Necieņa vai glābiņš: centrs 'Marta' protestē pret sociālo TV projektu; dalībnieces aizvainotas
Foto: DELFI

Oktobra vidū telekanālā "STV Pirmā!" startējušais pašmāju sociālais projekts "Caur ērkšķiem uz..." tā skatītājus nav atstājis vienaldzīgus, un viedokļi ir dažādi. Šonedēļ savu nostāju publiskojis resursu centrs sievietēm "Marta", kas norādījis – TV projekts ir personu goda un cieņas aizskarošs raidījums, kas vērtējams arī kā būtisks cilvēktiesību pārkāpums.

Centra "Marta" vēstulē, kas nosūtīta projekta veidotājiem un Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei, Tiesībsarga birojam, Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijai un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai, tiek norādīts – raidījums pieļāvis "virkni profesionālu pārkāpumu, tiesību normu neievērošanu un pilnīgu ētikas principu ignoranci, kas rada pamatotas bažas par raidījuma dalībnieču goda un cieņas aizskaršanu, cilvēktiesību pārkāpumiem un bērnu tiesību apdraudējumu".

Vēstulē arī minēts, ka telekanāls un projekta veidotāji ignorējuši sociālā darba, psihologu, psihoterapeitu, kā arī žurnālistu ētikas kodeksus, un, "visticamāk, izmantota raidījuma dalībnieču ievainojamība un vairāku dalībnieču acīmredzamā krīzes situācija" – raidījuma dalībnieces, "formāli būdamas pilngadīgas rīcībspējīgas personas", ir parakstījušas "dzelžainus līgumus" ar "STV Pirmā!".

"Taču, neraugoties uz to, uzskatām par nepieļaujamu šāda veida raidījuma satura nonākšanu ēterā, atkārtoti viktimizējot raidījuma dalībnieces un pakļaujot iespējamai stigmēšanai dalībnieču nepilngadīgos bērnus," pieļauj centrs "Marta".

"Profesionāli vērtējot, daļa raidījuma dalībnieču ir no augsta sociālā riska grupas un ir uzskatāmas par upuriem, proti, viņām ir fiziskas, seksuālas un emocionālas vardarbības pieredze, viņas cieš no dažāda veida atkarībām, viņām ir zems izglītības līmenis, kā arī, iespējams, psihiska vai garīga rakstura traucējumi, kas padara viņas ievainojamas un viegli ietekmējamas," teikts vēstulē, ar kuras pilnu tekstu iespējams iepazīties šeit.

"Martas" viedoklis uzliek nepilnvērtības zīmogu, pret kuru es un citas raidījuma dalībnieces vienmēr esam cīnījušās. "Caur ērkšķiem uz..." dalībniece Krista

"Profesionāli ir saprotams, ka raidījuma dalībnieces, kaut juridiski ir pilngadīgas, dažādu iemeslu dēļ nespēj pieņemt adekvātus lēmumus, ko acīmredzami izmanto raidījuma veidotāji, izmantojot neaizsargātas sabiedrības grupas nespēju atbilstoši vērtēt situāciju un iespējamās sekas. Daļa no dalībniecēm atzīstas noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā.

Turklāt daļai no dalībniecēm ir ļoti ierobežotas paškontroles spējas un sociālās prasmes, par ko liecina neadekvātas uzvedības epizodes, kuru publiskošana medijā nav savienojama ar cieņpilnu attieksmi pret šīm sievietēm," teikts vēstulē.

Centra "Marta" feisbukā izplatītajā aicinājumā arī citiem vērsties atbildīgajās institūcijās ar sūdzību par raidījumu minēts, ka "šovā netiek nodrošinātas dalībnieču pamatvajadzības", norādot, ka ne visām bijušas gultas. Tāpat tiekot "rādīti pazemojoši un degradējoši kadri", kā piemēru minot to, ka "operators filmē vienai dalībniecei teju zem svārkiem". Kā mīnuss norādīts arī tas, ka ""rehabilitācijas" programmā ietilpst arī fotosesija peldkostīmos".

Necieņa vai glābiņš: centrs 'Marta' protestē pret sociālo TV projektu; dalībnieces aizvainotas
Foto: DELFI

"Delfi Izklaide" sazinājās ar pašām šova dalībniecēm, lai noskaidrotu, kāds tad ir viņu viedoklis gan par to, kā projekta veidotāji viņas parāda TV ekrānos, gan centra "Marta" publisko vēstuli.

"Ir aizvainojoši lasīt viedokli, ka mēs, raidījuma dalībnieces, neesam domāt spējīgas. Tas, par ko runāt vai nerunāt, ir mana apzināta izvēle. "Martas" viedoklis uzliek nepilnvērtības zīmogu, pret kuru es un citas raidījuma dalībnieces vienmēr esam cīnījušās. "Caur ērkšķiem uz.." iespaidā esmu spērusi pirmos soļus jaunas dzīves virzienā, esmu atbrīvojusies no vardarbības ģimenē un smēlusies pašapziņu. Dalība raidījumā uz mani atstājusi neatsveramu un pozitīvu iespaidu," norāda panku meitene un jaunā māmiņa Krista, un arī citām dalībniecēm ir ko teikt.

Source

DELFI Izklaide

Tags

Lasāmgabali Šovs Caur ērkšķiem uz...
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form