Fоtо: Publicitātes attēli
Šajā gadā apaļas jubilejas ir vairākiem simtiem lielisku albumu, taču interesanti, ka tostarp ir arī lielāko rokmūzikas dižgaru veikumi.

No visa jubilāru saraksta "Delfi Kultūra" izvēlējās desmit zīmīgākos, taču jāpiemin arī citi. Visražīgākie gaviļnieki ir Deivis Bovijs un Bobs Dilans - šogad apaļu dzimšanas dienu svin pa trim albumiem no katra.

Līdzās tuvāk apskatītajiem jāmin Patijas Smitas "Horses", "Queen" albums "A Night At The Opera", Bjorkas "Post", "Pulp" - "Different Class", "Depeche Mode" - "Violator", "Sonic Youth" - "Goo" un citi.

‘Radiohead – ‘The Bends’ (1995)


Fоtо: Publicitātes foto

Leģendārās britu rokgrupas otrais albums ir ļoti zīmīgs - grupa muzikāli attālinās no pancīgā grandža skanējuma un iezīmē savu unikālo stilu, kuru pēcāk attīstot trešajā, iespējams, ikoniskākajā grupas albumā "Ok Computer" viņi gūst pasaules slavu. 

"The Bends" laikā slava grupas dalībniekus vēl nenomāc un viņi mierīgi nododas sava stila meklējumiem, radot virkni lielisku dziesmu.

Dzimšanas diena: 13. marts.

‘Pixies’ – ‘Bossanova’ (1990)


Fоtо: Publicitātes foto

"Pixies" ir tāds kā rokmūzikas pelēkais kardināls - lai arī pati grupa par slavas trūkumu nevar sūdzēties un biļetes uz viņu atkalapvienošanās koncertiem pēdējo gadu laikā ir izpārdotas, "Pixies" ietekmi uz savu mūziku ir atzinuši teju visi - sākot no Deivida Bovija līdz "Nirvanai". 

Tā, piemēram, tieši šajā albumā visspilgtāk izpaužas viņu dziesmu dinamikas attīstība - pavisam klusas vietas mijās ar trokšņainiem piedziedājumiem - paņēmiens, ko vēlāk tik ļoti iemīļoja Kurts Kobeins.

Dzimšanas diena: 13. augusts.

‘Nick Cave And The Bad Seeds’ – ‘The Firstborn Is Dead’ (1985)


Fоtо: Publicitātes foto

Ar savu pirmo albumu "From Here to Eternity", kurš iznāca gadu iepriekš, Niks Keivs diezgan nopietni nošokēja visu mūzikas pasauli. Pēc otrā albuma iznākšanas šoks daudzviet pārvērtās apsēstībā un Keiva karjera uzņēma apgriezienus. 

Pats albums savieno tipisko Keiva stilu - poētisma pildīto gotisko roku ar viņa tā brīža interesi par blūzu un Amerikas dienvidu mūzikas elementiem.

Dzimšanas diena: 3. jūnijs.

Keitas Bušas ‘Hounds Of Love’ (1985)


Fоtо: Publicitātes foto

Pērnā gada rudenī Keita Buša atgriezās uz skatuves un šie koncerti noderēja par lielisku atgādinājumu tam, ka tieši "Hounds Of Love" ir viens no visu laiku visspēcīgākajiem konceptalbumiem - vismaz britu mūzikas vēsturē noteikti. 

Tāpat albums ļoti labi ilustrē tā laika popmūzikas dīvaino dabu - albuma skanējums nebūt nav priecīgs, drīzāk baiss un satraucošs, taču tas netraucēja tam kļūt par Bušas visu laiku vispārdotāko albumu.

Dzimšanas diena: 16. septembris  

Deivida Bovija ‘Scary Monsters (And Super Creeps)’ (1980)


Fоtо: Publicitātes foto

Pēc tā dēvētā Berlīnes posma, kura laikā Bovijs eksperimentēja gan ar narkotikām, gan muzikāliem eksperimentiem, kas rezultējās tādā kā albumu trioloģijā ("Low", "Heroes", "Logers"), leģendārais mūziķis atgriezās pie gaišākām noskaņām. Īpaši jāizceļ šajā albumā esošā sadarbība ar progroka ģeniālo ģitāristu Robertu Fripu ("King Krimson").

Dzimšanas diena: 12. septembris

‘Led Zeppelin’ – ‘Physical Graffiti’ (1975)


Fоtо: Publicitātes foto

Sestais grupas studijas albums visa cita starpā izceļas ar savu garumu - sarakstītais materiāls neiekļāvās tā laika formāta - vinila plates - robežās, tāpēc grupa nolēma to kombinēt ar iepriekš ierakstītām, bet neizdotām dziesmām un izdot dubultalbumu. 

Muzikāli daudzveidīgs un kritiķu mīlēts, albums ir arī ļoti komerciāli veiksmīgs - tā pārdošanas apjoms pēc 2006. gada datiem ir sasniedzis sešpadsmitkārtīgu platīna statusu.

Dzimšanas diena: 24. februāris

Boba Dilana ‘Blood on the tracks’ (1975)


Fоtо: Publicitātes foto

Dzīvs, godīgs, mīlestības un ilgu pilns ir piecpadsmitais dižā amerikāņu mūziķa Boba Dilana studijas albums. Šo Dilana albumu fani un kritiķi nereti atzinuši par vienu no viņa labākajiem veikumiem. 

"Blood on the Tracks" esošās dziesmas caurstrāvo spriedzi, kas tobrīd bija manāma Dilana personīgajā dzīvē - piemēram, atsvešināšanos no sievas Sāras, tomēr intervijās mūziķis allaž ir noliedzis, ka dziesmas ir autobiogrāfiskas.

Dzimšanas diena: 20. janvāris.

‘Pink Floyd’ – ‘Wish You Were Here’ (1975)


Fоtо: Publicitātes foto

Albums ir veltīts grupas sākumposma līderim Sidam Baretam, kurš aizgāja no grupas pēc garīgās veselības problēmu saasinājuma. Albums ir ārkārtīgi skaudrs, smeldzīgs un skaists. 

2005. gadā grupai atkalapvienojoties pēc 24 gadu pārtraukuma, lai spēlētu labdarības koncertu "Live 8" Haidparkā,  pirms tituldziesmas "Wish You Were Here" spēlēšanas grupa piemin Sidu Baretu - un nebūs melots sakot, ka tas ir viens no emocionālākajiem brīžiem rokmūzikas vēsturē.

Dzimšanas diena: 12. septembris.

‘The Beatles’ – ‘Let It Be’ (1970)


Fоtо: Publicitātes foto

Divpadsmitais un pēdējais Bītlu studijas albums tika izdots gandrīz mēnesi pēc tam, kad grupa pajuka. Lielāka daļa no albuma muzikālā materiāla gan tika ierakstīta 1969. gada janvārī - vēl pirms albuma "Abbey Road" izdošanas.

Lai arī albuma iniciators faktiski bija Makartnijs, kurš gribēja atkal satuvināt grupu, šie centieni nebija pārāk veiksmīgi un ieraksta process pēcāk tiek raksturots kā visai saraustīts un nervozs. Par spīti tam, muzikāli "Let It Be" tomēr ir krāšņs un spēcīgs albums, kas ieņem svarīgu vietu mūzikas vēsturē.


Dzimšanas diena: 8. maijs.

‘The Who’ – ‘My generation’ (1965)


Fоtо: Publicitātes foto

Pirms apaļiem piecdesmit gadiem pasaule izdzirdēja Rodžera Daltrija izdziedātos vārdus "es ceru, ka nomiršu, pirms paspēšu kļūt vecs", kas definēja ne tika tālaika jauniešu paaudzi, bet aktīvi urda pusaudžu prātus arī mūsdienās. Arī pats Daltrijs joprojām ir dzīvs un viņa jaunākais veikums ir albums "Going Back Home", tapis sadarbībā ar Vilko Džonsonu un izdots 2014. gadā,

Dzimšanas diena: 5. novembris.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !