Foto: Publicitātes foto

9. Starptautiskais saksofonmūzikas festivāls "Saxophonia" šogad notiks no 12. līdz 22. februārim. Tajā piedalīsies mūziķi no Francijas, Beļģijas, Turcijas, Norvēģijas un Latvijas. Festivāla laikā izskanēs seši vērienīgi koncerti, dzirdēsim arī vairākus pirmatskaņojumus - Maijas Einfeldes un Jēkaba Jančevska opusus, kā arī Jāņa Lūsēna jaundarbus.

Festivāls "Saxophonia" pirmo reizi izskanēja 1999. gadā un notiek reizi divos gados, piedāvājot klausītājiem gan Latvijas saksofonistu parādi, gan pasaules mūziķus.

Festivāla "Saxophonia" mākslinieciskais vadītājs Artis Sīmanis: "Esmu gandarīts, ka festivāls raisa aizvien plašāku klausītāju interesi. Jo viena lieta ir spoži debitēt, bet pavisam cita – saglabāt intrigu un celt kvalitātes latiņu: veidot arvien jaunu piedāvājumu un uzrunāt jaunus komponistus.

Festivāla "Saxophonia" mērķis šo gadu laikā palicis nemainīgs – klausītājiem un mūziķiem sniegt pēc iespējas plašāku informāciju par saksofonmūzikas attīstību dažādās pasaules valstīs, akcentējot laikmetīgās saksofonmūzikas žanru daudzveidību, dot iespēju topošajiem Latvijas saksofonistiem festivāla dalībnieku vadītajās meistarklasēs papildināt savu profesionālo meistarību.”

9. Starptautiskā saksofonmūzikas festivāla "Saxophonia" spožāko viesu vidū būs repertuārā neierobežotais franču saksofonists, komponists un pedagogs Filips Geiss, norvēģu saksofonists Mariuss Nesets (Marius Neset), kurš Latvijā ieradīsies kopā ar saviem kolēģiem – sitaminstrumentālistu Antonu Egeru (Anton Eger) un akordeonistu Heini Bugi (Heine Bugge), kā arī "Bl!ndman Saxophone Quartet" no Ādolfa Saksa dzimtās Beļģijas.

Jau ierasts, ka festivāla laikā izskan vairāki latviešu autoru pirmatskaņojumi. Šogad pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos gan Maijas Einfeldes un Jēkaba Jančevska opusi, gan Jāņa Lūsēna divi jaundarbi.

Festivāla ietvaros notiks arī tradicionālais Latvijas mūzikas skolu un mūzikas vidusskolu saksofona klašu audzēkņu konkurss, kura uzvarētājs kā balvu saņems firmas Yamaha saksofonu.

Festivāla atklāšanas koncertā, kas 12. februārī notiks Lielajā ģildē, piedalīsies Liepājas Simfoniskais orķestris, Rīgas Saksofonu kvartets un festivāla īpašais viesis – saksofonists Filips Geiss: ļoti radošs mūziķis, komponists un pedagogs, Strasbūras konservatorijas un mūzikas akadēmijas profesors, viens no šī gada Pasaules saksofonistu festivāla organizētājiem, stāsta festivāla pārstāvji.

Pie diriģenta pults stāsies Kaspars Ādamsons, bet programmā iekļauts latviešu klausītājiem jau zināmais Riharda Zaļupes Koncerts saksofonu kvartetam un orķestrim, Leonarda Bernsteina Simfoniskās dejas no mūzikla "Vestsaidas stāsts", kā arī Filipa Geisa trīs kompozīcijas (Sir Patric, Sparkling Fantasy un United Colors of Saxophones), kuru jaunās redakcijas saksofoniem un simfoniskajam orķestrim komponists veidojis īpaši šim vakaram.

15. februārī Spīķeru koncertzālē uzstāsies atraktīvais Xylem trio, kurā apvienojušies Oskars Petrauskis (saksofons), Raimonds Petrauskis (klavieres) un Rihards Zaļupe (sitaminstrumenti), šoreiz programmā iekļaujot Argentīnas tautas melodijas.

Aizraujošu piedzīvojumu sola 18. februāra koncerts Rīgas Kongresu namā, kur kopā ar Latvijas Radio bigbendu uz skatuves kāps trīs norvēģu mūziķi – Jana Garbareka gara radinieks Mariuss Nesets (saksofons), Heine Buge (akordeons) un Antons Egers (sitaminstrumenti).

Savukārt 21. februāra vakars Rīgas Sv. Jāņa baznīcā nāks ar klusinātām izjūtām un dvēseliska miera valdzinājumu. Garīgās mūzikas koncertā uzstāsies dziedātāja Jolanta Strikaite (soprāns), saksofonisti Ilze Lejiņa un Artis Sīmanis, ērģelniece Kristīne Adamaite, sitaminstrumentu spēles virtuozs Elvijs Endelis, kā arī Rīgas Saksofonu kvartets.

Sadarbībā ar Valsts akadēmisko kori “Latvija” un diriģentu Māri Sirmo klausītājiem tiks piedāvāta programma, kurā skanēs Riharda Dubras un Gijas Kančeli mūzika, bet pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos speciāli šim koncertam rakstītie Jēkaba Jančevska un Jāņa Lūsēna opusi.

Džeza cienītājiem tiek piedāvāts konkursa "Riga Jazz Stage" laureātu koncerts, kas 21. februāra vakarā izskanēs Spīķeru koncertzālē. Turcijā dzimušo džezu un džeza orģinālkompozīcijas klausītājiem dāvās latviešu saksofonists Dāvis Jurka, pianists Ritvars Garoza, basists Toms Poišs un sitaminstrumentālists Rūdolfs Dankfelds saspēlēsies ar turku saksofonistu Batuhanu Sallielu un ģitāristu Enderu Fodžanu.

Festivāla noslēguma koncerts notiks 22. februārī koncertzālē “Rīga”, kur kopā ar Latvijas Radio kori Sigvarda Kļavas vadībā uzstāsies Liene Kļava (alts), Artis Sīmanis (saksofons), kā arī festivāla īpašie viesi – respektablais Beļģijas "Bl!ndman Saxophone Quartet". Programmā – Johana Sebastiāna Baha, Orlando di Laso mūzika, kā arī Maijas Einfeldes un Jāņa Lūsēna jaundarbu pasaules pirmatskaņojumi.

Biļetes „Biļešu paradīzes” kasēs.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!