Foto: Publicitātes foto

5. septembrī ikgadējā mūsdienu kultūras foruma "Baltā nakts" ietvaros tradicionāli notiks festivāla "Skaņu mežs" rīkots eksperimentālās mūzikas vakars.

Tas noritēs Anglikāņu baznīcā (Anglikāņu ielā 2), un turpināsies līdz pat vēlai naktij, piedāvājot daudzveidīgu mūzikas programmu, kā arī minimālisma kino: komponistu Šarlemānu Palestainu (Charlemagne Palestine), improvizētājus Toniju Bevanu un Rodriju Deivīzu (Tony Bevan, Rhodri Davies), elektroniskās mūzikas duetu "Plapla Pinky" ar ērģelnieci Sindiju Kastillo (Cindy Castillo) un latviešu projektu "Dubna", informē "Skaņu meža" pārstāvji

Nepieradinātās mūzikas biedrība "Skaņu mežs", kas pazīstama ar tāda paša nosaukuma novatoriskās mūzikas festivālu, jau vairākus gadus Anglikāņu baznīcā organizē augstvērtīgus laikmetīgā avangarda koncertvakarus "Baltās nakts" ietvaros.

Sasaucoties ar 2015. gada "Baltās nakts" interesi par gaismas tēmu, pasākumā tiks piedāvāts minimālisma kino un minimālisma ietekmēta mūzika dažādās tās izpausmēs, šoreiz aptverot arī žanriskā izpratnē tālu ceļojušas ietekmju plūsmas, un tā apakšnosaukums būs "Minimālisms gaismā un skaņā". Četrus programmas koncertus papildinās arī amerikāņu mākslinieka Entonija Makkola (Anthony McCall) filma "A Line Describing A Cone", kurā kino medijs reducēts līdz virtuozai manipulēšanai ar gaismu, stāsta "Skaņu meža" pārstāvji.

Vakara muzikālo daļu atklās improvizētāju Tonija Bevana un Rodrija Deivīza duets. Lai gan abi mūziķi ir spēlējuši kopā jau iepriekš, viņu uzstāšanās intriģē ar neparedzamību vai pat izsauc izbrīnu, jo mūziķi nāk no visai atšķirīgām, dažbrīd pat konfliktējošām improvizētās mūzikas scēnām.

GIG: Rhodri Davies performs Sensations of the Retina from CIRCA Projects on Vimeo.

Žurnāls "TimeOut" Toniju Bevanu nodēvējis par "diženāko no dzīvajiem basa saksofona improvizētājiem". Bevans ilgus gadus ir sastrādājies ar leģendāro pirmās paaudzes frīdžeza bundzinieku Saniju Mjureju, un šobrīd vada ansambli "Bruise", kas veltīts starpžanru eksperimentiem. Viņš ir kūrējis festivālu "NJC" Berlīnē, kā arī bijis radošais eksperts nesen uzņemtajai Antuāna Prūma filmai par britu brīvās improvizācijas scēnu "Taking the Dog for a Walk".

Rodrijs Deivīzs tiek uzskatīts par vienu no vadošajiem mūziķiem redukcionisma improvizācijā - kustībā, kas iemieso improvizētās mūzikas sadursmi ar aktuālām laikmetīgās mūzikas idejām un minimālisma estētiku. Deivīza pamatinstruments ir arfa, un viņš ir respektēts arī kā minimālisma kompozīcijas interprets - tādi komponisti kā Fils Nibloks, Eliana Radiga un Jasunao Tone ir sacerējuši jaundarbus īpaši Deivīzam, gaidāmo raksturo pasākuma rīkotāji.

1945. gadā dzimušais Šarlemāns Palestains ir amerikāņu vizuālais mākslinieks un minimālisma komponists (lai gan tas ir jēdziens, ko viņš pats kaismīgi noliedz). Viņa slavenākā kompozīcija ir klavierdarbs "Strumming Music". Savus koncertus Palestains uzskata par rituāliem - viņš visapkārt izvieto plīša rotaļlietas un svinīgi dzer konjaku, pietuvinot uzstāšanos performanču mākslai. Šajā Baltās nakts pasākumā Palestains piedalīsies ar savu ērģeļmūzikas priekšnesumu "Schlingen-Blängen".

"Plapla Pinky" ir franču elektroniskās mūzikas duets, kas rada deju mūziku un bieži vien to pielīdzina šķietami attālām, pat negaidītām kultūras parādībām. Dueta 2014. gada minialbums "Succession" meklēja tehno aizmetņus baroka mūzikas tradīcijā, savukārt viņu jaunā koncertprogramma "Raver Stay With Me", kas šajā Baltās nakts pasākumā pieredzēs pirmatskaņojumu, tiecas vilkt paralēles starp ērģeļmūziku un reivu, uzsverot katartiskās pieredzes, pēc kurām tiecas gan reliģiski rituāli, gan deju mūzikas pasākumi. Priekšnesumā duetam pievienosies ērģelniece Sindija Kastillo. "Plapla Pinky" ir novatoriskajai mūzikai un audiovizuālajai mākslai veltītās platformas "SHAPE" dalībnieki.

"Dubna" ir latviešu mūziķa Māra Butlera trokšņu mūzikas projekts, kas periodiski demonstrē ietekmes no "dub" un dažādiem tumšās elektroniskās mūzikas apakšžanriem, ieskaitot industriālo mūziku, EBM un synthwave.

Pasākums sāksies plkst. 21:00.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!