Foto: Publicitātes foto
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Lielajā zālē sestdien, 13. februārī plkst. 16.00, izskanēs koncertprogramma "Zalcburga. Mocarts. Rīga", kurā piedalīsies JVLMA Simfoniskais orķestris un austriešu diriģents, viens no augstākā līmeņa Mocarta mūzikas ekspertiem, Jozefs Valnigs (Josef Wallnig), portālu "Delfi" informēja JVLMA pārstāvji.

Kopā ar orķestri, izturot īpašu konkursu, muzicēs divas jaunās solistes – flautiste Vita Rozēna un dziedātāja Laura Teivāne (soprāns). Taču vislielākais gods Mūzikas akadēmijai ir piedāvāt simfoniskās mūzikas koncertu, kurā orķestri vadīs viesdiriģents – Zalcburgas Mozarteum universitātes profesors, Mocarta interpretācijas institūta izveidotājs, perfekts Mocarta mūzikas pazinējs – Jozefs Valnigs.

Kā uzsver Mūzikas akadēmijas pārstāvji, koncerta programma jūsmīgi aizskars ikviena klausītāja domas un sajūtas, radot lieliskas mūzikas baudījumu, jo labākajās klasicisma tradīcijās izskanēs 18. gadsimta lielākā dižgara Volfganga Amadeja Mocarta gan tik labi pazīstamie, gan arī ne tik labi zināmie darbi – 32. simfonija; Otrais koncerts flautai ar orķestri Re mažorā; Rečitatīvs un ārija soprānam ar orķestri nr. 38. Bella mia fiamma, addio... Resta o cara un 40. simfonija sol minorā.

"Spožums un posts" – tā franču romānu rakstnieks un dramaturgs Onorē de Balzaks teicis par Mocartu. Pasaulē iemīļotais un pazīstamais komponists izceļas ne tikai ar savu talantu un spēju izpausties visdažādākajos mūzikas žanros, bet arī suģestējošās personības spēku. Klausoties viņa mūziku ir sajūta, ka to sacerējis absolūti laimīgs cilvēks, kurš katrā no saviem darbiem centies izgaismot kādu dvēseli uzmundrinošu prieka sajūtu. Ja arī Mocarta mūzikā parādās noslēpumaini tumšas noskaņas, skaņdarba nobeigumā tās vienmēr izlīdzinās. Iespējams, tieši tādēļ mēs tik labprāt klausāmies Mocarta mūziku, kas atšķirībā no vārdiem, spēj izstāstīt tik daudzus dzīvi apliecinošus stāstus, kas saprotami ir ikvienam klausītājam.

Diriģents Jozefs Valnigs dzimis Zalcburgā, studējis Mozarteum Mūzikas akadēmijā, vēlākajā Mozarteum universitātē, diriģēšanu pie ievērojamā diriģenta Hansa Svarovska (Hans Swarovsky). Papildinājis profesionālās prasmes Romā pie maestro Franko Ferara (Franco Ferrara). Ilgstoši bijis Karla Bēma (Karl Böhm) asistents Zalcburgas Festivālā, repetitors Vīnes Valsts operā, diriģents vairākos Vācijas operas namos un Zalcburgas operā.

Kopš 1980. gada operas interpretācijas profesors Mozarteum universitātē Zalcburgā, ilgstoši bijis Operas katedras vadītājs un prorektors. Mocarta interpretācijas institūta izveidotājs Mozarteum Universitātē. Regulāri viesojas ar meistarklasēm un kā viesdiriģents Vācijā, Itālijā, Lietuvā, ASV, Krievijā, Japānā, Ēģiptē un citviet.

Jozefs Valnings piedalās pasaules nozīmīgāko konkursu žūrijās, tādās kā ARD Minhenē, Mocarta Vokālistu konkurss Japānā u.c. "Ensemble 17" mākslinieciskais vadītājs. Kopš 2008. gada Goda profesors Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā. 2010. gadā saņēmis augstāko apbalvojumu Austrijā - 1. pakāpes Austriešu krustu par īpašiem nopelniem zinātnē un mākslā.

Biļetes uz koncertu nopērkamas "Biļešu paradīzes" kasēs, www.bilesuparadize.lv vai stundu pirms koncerta norises vietā. Biļetes cena – 5 eiro; pensionāriem, studentiem un skolēniem, uzrādot apliecības – 4 eiro.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!