Foto: Kadrs no video
Vai tiešām tas, ko dzirdam radio, ir viss, ko sarakstījuši mūsu iemīļotie mākslinieki? Kur paliek dziesmas, kas netiek iekļautas albumā? Kas notiek, ja albums pašiem mūziķiem nepatīk? Ko darīt, ja dziesma aizvaino potenciālos ārvalstu izdevējus? Latvijas mūzikas vēsture slēpj atbildes uz šiem jautājumiem un daudzus neizstāstītus stāstus. Apaļas jubilejas ir īstais laiks vētīt arhīvus, un tieši to šogad dara kompānija “Mikrofona ieraksti”, atklājot līdz šim nedzirdētas dziesmas un to tapšanas aizkulises.

Šoreiz, gaidot "Mikrofona ierakstu" 20. pastāvēšanas jubilejas koncertu "20 gadi latviešu mūzikā" 9. novembrī "Arēnā Rīga", aicinām noklausīties piecas iepriekš nepublicētas dziesmas, kas dažādu iemeslu dēļ pie klausītājiem ieraksta formātā nav nonākušas.

Grupas "Huskvarn" kompozīcija 1998. gadā draudēja izraisīt skandālu, citas dziesmas gluži vienkārši nav apmierinājušas mūziķus vai izdevējus, bet dažas ierakstītas kā eksperimenti.

Par katras dziesmas vēsturi portālam "Delfi" stāsta "MicRec" repertuāra direktors Guntars Račs.

'Rāpuļi ar putniem' – 'Vēl nav' (1996)

"Rāpuļi ar putniem" daudziem palikusi atmiņā kā šobrīd populārā radiodīdžeja un mūziķa Arta Dvarionas pirmā grupa. Grupa tolaik principa pēc dziedāja angļu valodā, gūstot atpazīstamību dzimtajā Kuldīgā. "MicRec" uzaicināja puišus piedalīties festivālā "Roks pret militārismu" Skrundā. Sadarbībā ar grupu studijā G.E.M. tika ierakstītas trīs dziesmas, no kurām divas ir latviešu valodā, kas nav īpaši tipiski grupai.

Pēc laika grupa pārtop par mums labi zināmo R.A.P.

'Fuck Art' – 'Karma Breaker' (2001)

Pēc ilgākas pauzes 2001. gadā Horena Stalbes grupa "Fuck Art" atkal bija gatava muzicēt. "MicRec" piedāvāja ierakstīt dziesmas studijā. Pirmajā sesijā tika ierakstītas trīs dziesmas. Grupa līdz galam nebija apmierināta ar iegūto rezultātu, bet citu alternatīvu arī nepiedāvā. "MicRec" mēģina ar dziesmām ieinteresēt savus partnerus no EMI, bet tas neizdodas. Grupa atkal paņem garu radošo pauzi, bet ieraksti noguļas arhīvu plauktos, un līdz pat šai dienai nav publicēti.

2016. gadā grupa atkal ir aktivizējusies un uzstājas ar retiem koncertiem, un kaļ jaunus plānus.

'Huskvarn' – 'I'm A White Man' (1998)

Latvijā līdz šim oficiāli nepublicēta dziesma, kas gandrīz izraisīja starptautisku skandālu 1998. gadā, kad "MicRec" šo dziesmu prezentēja "EMI Records" konferencē Londonā, klāt esot dažādu tautību un rasu pārstāvjiem, tostarp arī afroamerikāņiem.

Nācās neveikli skaidroties, kas īsti ar šo dziesmu bija domāts. "Citā pasaulē aizgāja mūsu un grupas "Monro" bundzinieks Juris Siņicins. Uztaisījām jaunu materiālu, kuru sadzirdēja Guntars Račs. "MicRec" mums palīdzēja to ierakstīt, nospēlējām vairākus koncertus un Guntars aizveda šo garadarbu uz Angliju, turieniešus apgaismot, bet šamējie sajauca patiesi brīva un demokrātiska cilvēka viedokli ar pūstošā kapitālisma rasu diskriminācijas demagoģiju, un tas bija punkts mūsu pasaules iekarošanas plāniem," 1998. gada notikumus komentē pats Urbix no "Huskvarn".

'Miss America' – 'Hei, Džaba'

Kad izjuka grupa "Monro", Jānis Bukums nolēma dibināt savu grupu. Menedžeris Ģirts Lūsis atveda jauno grupu uz "MicRec".

Šis ir īsts "All Star" sastāvs – Jānis Bukums (balss), Jānis Reinis (ģitāra, balss), Norberts Skraucis (basģitāra), Ikars Runģis (sitaminstrumenti).

'Dull Doll' – 'Laimīgs' (1999)

Grupas "Dull Doll" dalībnieku vidū bija šobrīd grupas "Laika suns" līderis Arnis Račinskis un pazīstamais dziesminieks Kārlis Kazāks. Puiši nāk no Jelgavas, kur radušās vairākas Latvijā jau zināmas grupas. Šķita, ka viss ir iespējams. 1999. gadā tika noslēgta vienošanās par pilna albuma ierakstu.

Darbs tika sākts, taču grupa pārdomāja savus plānus un ceļi pašķīrās. "Dull Doll" izdevās nākamā singla izdošanai piesaistīt kompāniju "Samsung", kas ar viņiem sadarbībā prezentē jauno "mp3" pleijeri.

Bet tas arī ir viss, jo 2001. gadā grupa izjūk, tā arī albumu neizdevuši. Kārlis Kazāks nodibina "Oceanfall", bet Račinskis sāk muzicēt kopā ar grupu "Kuba", bet vēlāk nodibina grupu "Mofo Superphone" (vēlāk vienkārši "Mofo"). Kopumā ar "Dull Doll" ierakstītas četras dziesmas, un šī ir viena no nepublicētajām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!