Foto: Ikars Kubliņš

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestra rīkotais vasaras festivāls "LNSO vasarnīca" šogad notiks Rēzeknē, Latgales vēstniecībā "Gors", portālu "Delfi" informē LNSO pārstāvji.

Par tradīciju kļuvušais klasiskās mūzikas festivāls notiek ceturto vasaru pēc kārtas. Šogad tas maina norises vietu un no 24. līdz 26. augustam notiks Latgalē. "LNSO vasarnīca" šā gada programmā piedāvās divos lielos vakara koncertos ar četru ģēniju mūziku, divās muzikālās izrādēs bērniem un pusaudžiem, kā arī darbnīcās un spēlēs.

"Festivāla sāktnējā ideja vienmēr bijusi doties ārpus galvaspilsētas un būt tuvāk klausītājiem jebkurā Latvijas koncertzālē," saka LNSO direktore Indra Lūkina. "Iepriekšējos trīs gadus "LNSO vasarnīca" notika Cēsīs, bet šogad dodamies uz pašu Latgales sirdi – Rēzekni. Vēlamies sniegt spilgtu klasiskās mūzikas piedzīvojumu Latgales iedzīvotājiem, savukārt rīdziniekiem un citu novadu klausītājiem, iespēju iepazīt ne tikai šo izcilo Latgales akustisko pērli – Latgales vēstniecību Gors, bet arī ļauties citādam vasaras noslēgumam Latgales piedzīvošanā "festivalā saimem i draugim."

Festivālu piektdien, 24. augustā atklās koncerts "Bahs un Mocarts". Tajā piedalīsies solisti: Egils Upatnieks – oboja, Georgs Sarkisjans – vijole, Darja Smirnova – vijole, Ieva Saliete – klavesīns, Matīss Čudars – ģitāra. Diriģents Guntis Kuzma.

Koncertā no Johana Sebastiāna Baha skanēs Dubultkoncerts vijolei, obojai un orķestrim, Sonāte vijolei un klavierēm Solmažorā BWV 1019, ko iestudēs baroka mūzikas spožie interpreti LNSO pirmā vijole Georgs Sarkisjans un klavesīniste Ieva Saliete, un Sonāte solminorā, ko ģitārai pārlicis viens no Latvijas labākajiem ģitāristiem Matīss Čudars.

No Volfganga Amadeja Mocarta varēs klausīties Divertismentu Remažorā KV 136 un Koncertu klavesīnam un orķestrim Remažorā KV 107 nr. 1.

Pēc atklāšanas koncerta Latgales vēstniecības "Gors" "Jumta terasē" būs vasaras kino un mūzikas vakars ar Matīsa Čudara soloprogrammas pusstundu un Kannu starptautiskā kinofestivāla 2018 programmā "Kannu klasika" iekļauto latviešu kinošedevru – Rolanda Kalniņa filmu "Četri balti krekli".

Festivāls turpināsies sestdien, 25. augustā, kad pulksten 18.00 Latgales vēstniecības "Gors" Lielajā zālē būs koncerts "Happy Birthday, Mr. Bernstein!".

Koncertā piedalīsies: Kima Krisvela – mecosoprāns, Andrejs Osokins – klavieres, kā arī Rēzeknes Festivāla koris un diriģents Andris Poga.

Šajā koncertprogrammā skanēs Sergeja Rahmaņinova Ceturtais klavierkoncerts un Leonarda Bernsteina "Simfoniskās dejas" no populārā mūzikla "Vestsaidas stāsts" un dziedājumus no vairākiem citiem mūzikliem. Koncerts notiks tieši Bernsteina 100. dzimšanas dienā.
Koncerta goda viešņa būs izcilā mūziklu zvaigzne, amerikāņu dziedātāja un aktrise Kima Krisvela, kas Bernsteina mūzikā ir satikusies ar pašu tās autoru, savukārt ar LNSO kopā muzicējusi 2014. gada nogalē Lielajā ģildē, ar panākumiem piedaloties Bernsteina mūzikla "Brīnišķīgā pilsēta" atskaņojumā.

Tāpat sestdien, 25. augustā, pulksten 16.00 Latgales vēstniecības "Gors" Mazajā zālē varēs noskatīties muzikālo izrādi bēriem "Vējš vītolos". Tā pamatā ir Keneta Greiema pazīstamais darbs, kurā galvenie varoņi ir mājmīlīgs Kurmis, laiskas ūdensdzīves piekritējs Žurks, izlutināts lielbagātnieks Krupis un apgarots vientuļnieks Āpsis. Mūziku komponējis "Spēlmaņu nakts" balvas ieguvējs, Nacionālā teātra, Leļļu teātra un Valmieras drāmas teātra izrāžu mūzikas autors, grupu "Gaujarts" un "Manta" dalībnieks Edgars Mākens. Izrādes režisors ir Leļļu teātra mākslinieciskais vadītājs Ģirts Šolis. Izrādē piedalās aktieri Mārtiņš Brūveris un Valdis Vanags. Scenogrāfs – Reinis Pētersons. Izrādes dalībnieks ir arī "LNSO vītolansamblis" Gunta Kuzmas vadībā.

Festivāla trešajā dienā – 26. augustā – pulksten 14.00 Latgales vēstniecības "Gors" Mazajā zālē varēs noskatīties muzikālo izrādi pusaudžiem "Zenīts".

Jāņa Šipkēvica komponētais dziesmu cikls diviem zēniem un astoņiem instrumentiem ir kā paša autora un viņa kādreizējā klasesbiedra, cikla tekstu autora Marta Pujāta intuitīvi emocionāls vēstījums par pieredzēto skolas gados.

Jānis Šipkēvics saka: "Šis ir savdabīgs psiholoģisks seanss, kurā ar dažādu žanru kompozīcijām tiek atjaunotas saites ar skolas laika maģisko pasauli. Muzikāli cikls skan tā, it kā to savam iztēles orķestrim būtu uzrakstījis bērns. Ar vēlmi izprast apkārt notiekošo un piešķirt tam kādu rotaļīgu, eksistenciālu, smieklīgu, aizkustinošu, pārpasaulīgu un puiciski ikdienišķu jēgu."

Izrādes režisors – Viesturs Meikšāns, scenogrāfe un tērpu māksliniece – Rūta Briede. Piedalās Rīgas Doma kora skolas audzēkņi un "LNSO zenītansamblis" Gunta Kuzmas vadībā.
Izrāde "Zenīts" bija nominēta Lielajai mūzikas balvai 2017 kategorijā "Gada izrāde".

Pirms koncertiem, starpbrīžos un koncertu noslēgumā būs atvērta "Gora" "Jumta terase".
Festivāla "LNSO vasarnīca 2018" programmā iekļautas arī meistarklases ar Vari Klausītāju. Improvizācijas ceļā kopā ar mazajiem klausītājiem tiks izveidots muzikāls stāsts (atskaņojumā piedalīsies Varis Klausītājs un LNSO mūziķis), ko papildinās mākslinieka uz vietas tapušās ilustrācijas.

Lai labāk iepazītu koncertnamu "Gors", bērni un pusaudži tiks aicināti piedalīties spēlē – audiālā piedzīvojumā "Atrodi mūzikas instrumentu". Bērniem pēc skaņas būs jāmeklē seši mūzikas instrumenti un jāmēģina pēc tembra atpazīt tos.

"LNSO vasarnīca" ir festivāls visai ģimenei, un programma veidota tā, lai būtu ko darīt gan lieliem, gan maziem. Vakara koncertu laikā koncertzālē būs atvērta radošā bērnistaba, kurā bērni varēs pavadīt laiku pieredzējušu audzinātāju uzraudzībā, kamēr vecāki klausās koncertu.

Biļetes uz "LNSO vasarnīcas" koncertiem ir nopērkamas "Biļešu paradīzes" un Latgales vēstniecības "Gors" biļešu kasēs.

Latgales vēstniecībā "Gors" atrodas Rēzeknē, Pils ielā 4.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!